Inwestycja w namysłowskiej fabryce VELUX zredukuje zużycie gazu o 80 proc.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Uroczyste przecięcie wstęgi (od lewe): Krystian Żurek – Dyrektor fabryki, Konrad Gęsiarz – Wicestarosta, Julian Kruszyński – Burmistrz Namysłowa i Jacek Siwiński – Prezes VELUX Polska

fot. VELUX

Uroczyste przecięcie wstęgi (od lewe): Krystian Żurek – Dyrektor fabryki, Konrad Gęsiarz – Wicestarosta, Julian Kruszyński – Burmistrz Namysłowa i Jacek Siwiński – Prezes VELUX Polska


Fabryka VELUX w Namysłowie

fot. VELUX

Fabryka VELUX w Namysłowie

Inwestycja w kocioł na biomasę

fot. VELUX

Inwestycja w kocioł na biomasę

Zwiedzanie fabryki VELUX w Namysłowie

fot. VELUX

Zwiedzanie fabryki VELUX w Namysłowie

Zdjęcie pamiątkowe z uroczystości zakończenia inwestycji w kocioł na biomasę

fot. VELUX

Zdjęcie pamiątkowe z uroczystości zakończenia inwestycji w kocioł na biomasę

Wicestarosta Konrad Gęsiarz składa gratulacje dyrektorowi fabryki Krystianowi Żurkowi

fot. VELUX

Wicestarosta Konrad Gęsiarz składa gratulacje dyrektorowi fabryki Krystianowi Żurkowi

Krystian Żurek – Dyrektor fabryki VELUX w Namysłowie

fot. VELUX

Krystian Żurek – Dyrektor fabryki VELUX w Namysłowie

W piątek, 1 grudnia w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji w ekologiczną instalację ciepłowniczą. Nowy system wytwarzania energii cieplnej wpłynie istotnie na poprawę efektywności energetycznej fabryki, a dzięki niej zakład zredukuje własne zużycie gazu ziemnego o 80 proc.


Rocznie w fabryce VELUX w Namysłowie jest do zagospodarowania 3 600 ton wiórów i zrębów drewnianych. Postanowiliśmy je wykorzystać do wytworzenia energii na potrzeby procesów produkcyjnych i ogrzewania hal. Dzięki inwestycji w nowoczesną instalację zakład wykorzysta 99 proc. drewna, praktycznie z minimalnymi stratami – mówi Krystian Żurek, Dyrektor fabryki okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.


Łączna wartość inwestycji to ok. 7 mln zł. Uruchomienie nowoczesnej instalacji to ważny krok w poprawie efektywności energetycznej zakładu, jak również przykład wdrożenia założeń gospodarki obiegu zamkniętego oraz realizacji globalnej strategii redukcji własnej emisji CO2 w Grupie VELUX.

Z satysfakcją gratuluję Fabryce sukcesu zakończenia nowoczesnej instalacji energetycznej i proekologicznej o najwyższych standardach technologicznych. Ta inwestycja znacząco wzmacnia markę VELUX w gronie przedsiębiorstw innowacyjnych i przyjaznych środowisku oraz wzbogaca potencjał rozwojowy fabryki. Proszę przyjąć wyrazy wielkiego uznania za przedsiębiorczość i promotorskie wdrożenie strategii innowacyjnej – napisał w liście gratulacyjnym Andrzej Buła, Marszałek województwa opolskiego.


Działania proekologiczne są opłacalne


Przewidywane oszczędności gazu w namysłowskiej fabryce VELUX, przy pracy kotłowni BIO, wyniosą ok. 870 000 m³/rok. Zakładany okres zwrotu inwestycji to 5 lat, zaś okres eksploatacji instalacji to 20 lat. Dzięki spalaniu biomasy zakład w Namysłowie wyemituje o blisko 2500 ton CO2 mniej rocznie.

Kocioł wyprodukuje rocznie tyle energii (9 618 MWh), ile potrzebowałoby około 5 tys. 4-osobowych gospodarstw domowych (według oficjalnych statystyk 4-osobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie 1900 kWh, a na obszarach wiejskich nawet 2100 kWh rocznie). To oznacza, że kocioł z nadwyżką pokryłby zapotrzebowanie na energię Namysłowa liczącego ok. 17 tys. mieszkańców. Natomiast w przypadku gminy Namysłów liczącej ok. 26 tys. mieszkańców – kocioł pokryłby ¾ energii potrzebnej jej mieszkańcom.

Co wchodzi w skład inwestycji? Nowoczesna, ekologiczna instalacja zagospodarowania surowców drewnianych typu wióry i zręby składa się z następujących elementów: systemu odciągu wiórów i odpadów z hal produkcyjnych, silosu do przechowywania opału BIO o pojemności 250 m³, nowoczesnego kotła stałopalnego na biomasę marki Viessmann o maksymalnej mocy grzewczej 2600 kW, mniejszych kotłowni gazowych na terenie zakładu wspomagających system w okresie niedoboru materiału lub zwiększonego zapotrzebowania na energię; oraz sieci ciepłowniczej na terenie fabryki. Cały proces dostarczania biomasy, wytwarzania i dystrybucji ciepła jest w pełni zautomatyzowany.

Jest to zatem dość rozbudowany system elementów, który musi sprostać niemałemu zadaniu. Fabryka VELUX w Namysłowie ma zapotrzebowanie na ciepło przez cały rok kalendarzowy, co wynika z potrzeb technologicznych, jak również konieczności ogrzewania 69 tys. m² powierzchni hal produkcyjnych i magazynowych. Podobne rozwiązanie zostało z sukcesem wdrożone również w innych zakładach produkujących okna drewniane należących do Grupy VELUX i spółek siostrzanych, tzn. w Gnieźnie i w Wędkowach k. Tczewa.

Kierunek ekologia


Inwestycja w nowoczesną instalację zagospodarowania surowców produkcyjnych w namysłowskiej fabryce VELUX to kolejne działanie z zakresu proekologicznych rozwiązań w zakładach produkcyjnych Grupy VELUX w Polsce. To również ważny element realizacji przyjętej w 2009 roku własnej strategii redukcji emisji CO2 o 50% do roku 2020. Jak na razie firma jest na dobrej drodze do realizacji postawionych sobie celów i finalizuje kolejne projekty, które poprawiają efektywność energetyczną w jej zakładach produkcyjnych, czego przykładem jest właśnie inwestycja w Namysłowie.

Co również istotne, w 2016 roku fabryki VELUX w Polsce, w tym zakład w Namysłowie, jako jedne z pierwszych w branży stolarki otrzymały certyfikaty zarządzania energią - ISO 50001. Spełniły tym samym wymogi dyrektywy unijnej w sprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Fabryki posiadają również certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zapewniający minimalizację wpływu produkcji na środowisko, jak również OHSAS 18001 skupiony na obniżeniu ryzyka wystąpienia wypadku lub chorób zawodowych. Wszystkie są ze sobą zintegrowane. Natomiast drewno wykorzystywane do produkcji okien VELUX pochodzi w ogromnej większości (98 proc.) z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co jest udokumentowane certyfikatami FSC i PEFC.

Warto również podkreślić, że firma VELUX od 2011 roku dokonuje analizy cyklu życia (LCA) produktu do wszystkich kategorii asortymentowych. Wyniki analizy LCA uwzględniają proces produkcji i eksploatacji okien, dzięki temu oferta, a także procesy produkcji są stale udoskonalane. To zachęca do wprowadzania w życie kolejnych inicjatyw gospodarki obiegu zamkniętego, czego przykładem jest sposób na powtórne wykorzystanie wiórów i zrębków drewnianych w procesie produkcji i ogrzewania hal produkcyjnych.

#okna_dachowe, #produkcja_stolarki, #efektywnosc_produkcji, #ekologia_produkcji, #velux

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

W postanowieniu z dnia 14 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w...

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Odpady z tworzywa sztucznego z roku na rok stają się...

Unitec Polska planuje budowę nowej siedziby

Unitec Polska planuje budowę nowej siedziby

Decyzja o zakupie gruntu i budowie nowej siedziby była...

Szklane ściany przeciwpożarowe – bezpieczeństwo łączy się z designem

Szklane ściany przeciwpożarowe – bezpieczeństwo łączy się z designem

Podział przestrzeni na strefy pożarowe jest niezwykle...

Instalacja okien krok po kroku

Instalacja okien krok po kroku

Nawet okna o doskonałych właściwościach...» Więcej na subportalu okna