Reklama

VELUX Polska Sp. z o.o.

VELUX Polska Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa

tel.: +48 22 33 77 000
fax.: +48 22 33 77 075

Facebook
Mapa lokalizacji firmy VELUX Polska Sp. z o.o.
pokaż na mapie

Blisko 75-letnia historia firmy VELUX pokazuje, w jaki sposób wizje i idee jednego człowieka, kontynuowane przez rzesze współpracowników, zmieniły styl życia ludzi na całym świecie, a także przeistoczyły lokalną rodzinną firmę w światową korporację będącą liderem w swojej branży.

Założycielem firmy i konstruktorem pierwszego na świecie okna do poddaszy był urodzony w Danii w 1909 roku Villum Kann Rasmussen. Był on człowiekiem pełnym inwencji i nieustannie szukającym nowych, lepszych rozwiązań. Twierdził, że jeden eksperyment jest lepszy niż tysiąc ekspertyz. Chciał wnieść światło, świeże powietrze oraz kontakt ze światem zewnętrznym przez okno do codziennego życia ludzi.

W 1941 roku założył własną firmę – V. Kann Rasmussen & Co, specjalizującą się w szklanych konstrukcjach dachowych. Pewnego dnia grupa architektów, z którymi współpracował, poprosiła go o pomoc w zaprojektowaniu świetlika dla nowo budowanej szkoły. Owocem tej współpracy był projekt pierwszego okna do poddaszy z górnym systemem otwierania i drewnianą konstrukcją obłożoną cynkiem. Wynalazek Rasmussena dostarczono do szkoły w 1942 roku.

Było oczywiste, że zrewolucjonizuje on nie tylko budownictwo, ale zmieni również dotychczasowy styl życia wielu osób. Od tej pory niewykorzystywane wcześniej poddasza zaczęto adaptować jako przestrzeń mieszkalną. Ciemne i ponure strychy zmieniły się w przestrzenie pełne światła.

Jednak Villum Kann Rasmussen rozwinął nie tylko produkt – stworzył też nazwę, która była przynajmniej tak samo rewolucyjna. Nazwa VELUX to skrót pierwszych liter słów ventilation (wentylacja) oraz łacińskiego lux (światło), a okno do poddaszy spełnia właśnie te dwie funkcje. Po dziś dzień hasło „gdzie jest światło, tam jest życie” stanowi filozofię, na której firma VELUX opiera wszystkie swoje działania. Nazwę VELUX zarejestrowano 3 października 1942 roku. Dziś marka i logo VELUX są zarejestrowane w 100 krajach. Na przestrzeni lat logo również ulegało modyfikacjom. W latach 40-tych czerwień stała się elementem tożsamości korporacyjnej, a w roku 1963 stała się oficjalnym kolorem logo. Obecny znak firmowy został zaprojektowany w 2005 roku.

We wczesnym okresie rozwoju, okno do poddaszy VELUX składało się ze skrzydła, ramy oraz zestawu elementów montażowych.

Dzisiaj system VELUX obejmuje nie tylko szeroki asortyment okien do poddaszy i świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu, ale też różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu. Dzięki nieustannemu dążeniu do doskonalenia swoich produktów, VELUX stał się synonimem najwyższej jakości.

Okno do poddaszy VELUX stało się fundamentem firmy i stworzyło nowe możliwości w budownictwie w czasach ograniczonych zasobów finansowych, gdy w powojennej Europie gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na mieszkania.

Dzięki firmie VELUX ludzie mogli komfortowo zaadaptować poddasza na cele użytkowe. Po bezapelacyjnym sukcesie na rynku krajowym, nadszedł czas na zaszczepienie idei także w innych krajach. W 1944 roku VELUX podpisał umowę licencyjną z sąsiadującą Szwecją, a w 1948 roku  okna do poddaszy pojawiły się w Wielkiej Brytanii. Dużym impulsem do rozwoju firmy było rozpoczęcie w 1952 roku produkcji na rynek niemiecki, który w wyniku powojennych zniszczeń cierpiał z powodu braku przestrzeni mieszkalnej.

Firma VELUX zdobywała kolejno rynki europejskie – francuski już w 1962, włoski w 1970, a hiszpański w 1973 roku. W 1975 roku dokonała ekspansji przez Atlantyk i ustanowiła pierwsze przedstawicielstwo handlowe, a później fabrykę w Stanach Zjednoczonych.

Niedługo potem, produkty VELUX pojawiły się też w Kanadzie. W latach 80. XX wieku, firma VELUX zwróciła się w stronę Europy Wschodniej i Środkowej. Ustanowiła też przedstawicielstwa handlowe w Chile, Japonii, Australii i Nowej Zelandii, a latach 90. w Rosji i Chinach, gdzie powstały także zakłady produkcyjne. Dziś VELUX posiada fabryki w 11 krajach. Obecnie działalność Grupy VELUX jest widoczna właściwie w każdym kraju, w którym warunki klimatyczne pozwalają na zastosowanie okien do poddaszy.

W Polsce, firma VELUX obecna jest od 1989 roku. W 1990 roku powstało biuro handlowe VELUX Polska. Od początku swojej działalności na polskim rynku, VELUX stawiał na intensywny rozwój, dostarczając polskim klientom innowacyjne, a jednocześnie ekologiczne rozwiązania. Pierwszą fabrykę otworzono w 1998 roku w Gnieźnie, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie.

Polskie fabryki otrzymały wszystkie certyfikaty jakości ISO W 2008 roku VELUX przeznaczył ponad 60 mln zł na rozbudowę fabryki w Namysłowie i nowe rozwiązania logistyczne. Obecnie łączna powierzchnia produkcyjna fabryk w Polsce wynosi ponad 116 000 m2, a w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób. Także w Polsce VELUX stał się niekwestionowanym liderem, zdobywając uznanie zarówno branży budowlanej (Tytuł Marki Budowlanej 2010), jak i klientów indywidualnych (Laur Klienta 2009).

Reklama