Jak uniknąć błędów przy zamawianiu bramy garażowej?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Brama garażowa KRISPOL

fot. KRISPOL

Brama garażowa KRISPOL


Brama garażowa KRISPOL

fot. KRISPOL

Brama garażowa KRISPOL

Brama garażowa KRISPOL

fot. KRISPOL

Brama garażowa KRISPOL

Z pewnością warto uczyć się na błędach, ale najlepiej nie na swoich. Eksperci KRISPOL przedstawiają 5 pomyłek i niedopatrzeń często popełnianych przez inwestorów przed zamówieniem bramy garażowej. 

1. Projekt garażu z nietypowymi warunkami zabudowy

Na rynku są różne rodzaje bram garażowych, ale bezdyskusyjnym liderem są bramy segmentowe. Mają świetne właściwości izolacyjne, są komfortowe w obsłudze i pozwalają na maksymalnie wykorzystanie przestrzeni wewnątrz i przed garażem. Segmentowe bramy górne mają pewne wymagania, o których warto wiedzieć. Zapewnienie odpowiednich warunków dla zabudowy bramy pomoże uniknąć zbędnych kosztów i komplikacji przy montażu.

» nadproże (najprościej mówiąc to wysokość od górnego krańca otworu wjazdowego do sufitu garażu, mierzona wewnątrz pomieszczenia) powinno mieć wysokość min. 210 mm. To wystarczy do zastosowania standardowego prowadzenia bez dopłat, niezależnie od tego, czy zastosujemy napęd, czy nie.

» węgarki (wewnętrzne przestrzenie boczne – od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu) powinny mieć po min. 100 mm szerokości. Umożliwi to zastosowanie dowolnego prowadzenia z najpopularniejszymi sprężynami skrętnymi.

» głębokość wbudowania, czyli długość garażu – minimalna wartość zależy od różnych czynników, np. wysokości bramy, typu prowadzenia oraz rodzaju zastosowanego napędu. Jest szczególnie istotna w przypadku bram automatycznych, które z uwagi na montaż napędu wymagają nie mniej niż 3,3 m.

» sufit i ściany garażu muszą być wolne od elementów, które uniemożliwią montaż prowadzenia bramy, np. rur, podpór, belek konstrukcyjnych lub okien na wysokości prowadnic.2. Zbyt mała brama 

Powszechnie kojarzymy wygodę z bramą automatyczną. Czasami zapominamy, jak duże znaczenie dla naszego komfortu mają także rozmiary bramy. Przyjęło się, że minimalna bezpieczna szerokość bramy to 2,4-2,5 metra. W niektórych przypadkach może to być jednak za mało dla pełnej wygody. Optymalna szerokość bramy zależy od kilku czynników, takich jak:

» rozmiary „mieszkańca” garażu – małe auto miejskie, duże auto rodzinne, a może terenówkę? Im szersza brama, tym większa wygoda i elastyczność przy zmianie samochodu.

» projekt działki – jak garaż jest umieszczony względem bramy wjazdowej na posesję? Jak wygląda podjazd? Jeśli wjeżdżając do garażu trzeba będzie manewrować, warto pomyśleć o szerszej bramie.

» sposób wykorzystywania garażu – często staje się on dodatkowym schowkiem na różne przedmioty, co warto przewidzieć na etapie projektowania.

Również wysokość bramy ma znaczenie dla wygody, szczególnie jeśli często korzysta się z boxu na dach samochodu. Standardowe 2 m wysokości bramy nie pozwolą wjechać z nim do garażu, ale 2,4 m już tak. Myśląc o wysokiej bramie, warto zwróć uwagę na to, jak skomponuje się ona z projektem garażu. Należy pamiętać, że światło wjazdu do garażu nie zawsze jest równe rozmiarom bramy. W przypadku standardowego typu prowadzenia, jeśli mówimy i bramie automatycznej, jej napęd uniesie płaszcz bramy maksymalnie wysoko i pozostawi pełne światło wjazdu, jednak w przypadku bramy obsługiwanej ręcznie lub innych typów prowadzenia będzie ono o kilka cm niższe.

3. Błędy w pomiarze

Najlepiej, aby ostateczny pomiar otworu wjazdowego był wykonywany dopiero po wykończeniu garażu. Jeśli nie jest to możliwe, w czasie pomiaru należy precyzyjnie określić, jakie tynki, ocieplenie czy płytki zostaną dodatkowo położone na ścianach i podłodze. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować wymiary bramy garażowej do otworu wjazdowego. W ten sposób gwarantujemy sobie maksymalną trwałość konstrukcji bramy, jej podzespołów i napędu. To także kwestia oszczędności – odpowiednie dopasowanie bramy zapewnia jej optymalną szczelność na obwodzie płaszcza, a co za tym idzie – ograniczenie strat ciepła.

4. Ograniczanie własnego wyboru

Nie warto bać się nietypowych wymiarów, dodatków czy ciekawej kolorystyki bramy. Tak, taka brama będzie droższa, ale będzie zapewne kosztować mniej niż mogłoby się wydawać. Producenci prześcigają się w tworzeniu jak najbogatszej oferty w atrakcyjnych cenach. Bramy garażowe KRISPOL można przykładowo zamówić w jednej z ponad 40 oklein, a nawet w dowolnym kolorze wybranym 200 barw palety RAL. 

Warto przespacerować się też po najbliższym osiedlu domów jednorodzinnych i zwrócić uwagę na wymiary, wzornictwo i kolorystykę zamontowanych w garażach bram. Na pewno znajdzie się kilka bram zupełnie niedopasowanych do stylu architektonicznego domu oraz kolorystyki elewacji i dachówki, jednak oferta rynkowa umożliwia tworzenie bardzo pięknych, pomysłowych i ciekawych aranżacji. 

5. Zbyt późny kontakt z wykonawcą

Wszystkich opisanych błędów można uniknąć, jeśli odpowiednio wcześnie skonsultuje się wszystko ze staranie wybranym, fachowym wykonawcą. Nawet jeśli dopiero projektuje się dom, właśnie teraz jest najlepszy moment na weryfikację wymiarów garażu, a także rozmiarów i warunków zabudowy bramy. Pozwoli to spać spokojnie i uniknąć późniejszych kłopotów i zbędnych wydatków.
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

KRISPOL Sp. z o.o.

62-300 Września
Psary Małe, ul. Budowlana 1
tel.: 061 662 41 00
Fax: 061 436 76 48
e-mail: biuro@krispol.pl
http://www.krispol.pl
http://www.facebook.com/KRISPOLpl/Ewolucja systemu YOODA Smart Home

Ewolucja systemu YOODA Smart Home

YOODA Smart Home to dwukierunkowy system, który jest...

IV Spotkanie Oficjalnych Sprzedawców Dickson – Dickson Dealers

IV Spotkanie Oficjalnych Sprzedawców Dickson – Dickson Dealers

W dniach 3-4 grudnia odbędzie się już IV Spotkanie...

Grupa Sukces rozbudowuje ofertę o nowe serie pilotów

Grupa Sukces rozbudowuje ofertę o nowe serie pilotów

Sukces Technology Group oferuje nowoczesne, profesjonalne...

Brama garażowa zimą. Jak nie stracić jej funkcjonalności?

Brama garażowa zimą. Jak nie stracić jej funkcjonalności?

Ja zabezpieczyć bramę, aby podczas zimy korzystać z...

System automatycznej wentylacji bramy od Hörmann

System automatycznej wentylacji bramy od Hörmann

Skuteczną wentylację przy minimalnych stratach ciepła...» Więcej na subportalu osłony, bramy