| Wyświetleń:4262

Hydro buduje w Polsce park solarny, by zasilać nową prasę

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Nowy park fotowoltaiczny będzie zasilał zakład Hydro w Trzciance w Polsce w energię odnawialną

fot. Hydro Extrusion Poland | Nowy park fotowoltaiczny będzie zasilał zakład Hydro w Trzciance w Polsce w energię odnawialną

Firma Hydro podjęła decyzję inwestycyjną w sprawie budowy nowego systemu fotowoltaicznego na terenie zakładu wyciskania aluminium w Trzciance. Park solarny, którego montaż rozpocznie się w trzecim kwartale 2022 roku, będzie wytwarzał energię elektryczną 7,5 GWh/rok do zasilania nowej, instalowanej prasy do wyciskania profili aluminiowych.


Park solarny zostanie zbudowany obok zakładu wyciskania, który będzie dostarczał energię elektryczną bezpośrednio do zakładu. Park będzie zasilał nową 8-calową prasę do wyciskania, która jest obecnie w budowie. Produkowana przez park ilość energii elektrycznej wystarczy także do pokrycia zużycia energii potrzebnej do innych zastosowań w zakładzie. Całkowita kwota inwestycji w park fotowoltaiczny to 5 mln euro.

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej w Europie warto odnotować, że dzięki tej inwestycji zakład będzie zasilany czystą energią odnawialną. Polska sieć energetyczna zdominowana jest przez węgiel. Szacuje się, że w Trzciance emisja dwutlenku węgla w procesie wyciskania zostanie zredukowana ze średnio 0.68* kg CO2 kg do 0.14** kg CO2/kg.

Ta inwestycja to duże wsparcie dla naszych polskich zakładów w kontekście realizacji celu klimatycznego Hydro, jakim jest redukcja bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych o 30% do 2030 roku. Dzięki powstaniu parku solarnego nasi klienci uzyskują dostęp do profili aluminiowych, których proces wyciskania ma minimalny wpływ na środowisko – mówi Mauro Spizzo, wiceprezes regionu Europy Wschodniej w Hydro Extrusions.


Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla we wszystkich elementach łańcucha wartości


Projektanci i konstruktorzy produktów we wszystkich branżach pracują obecnie nad zmniejszeniem wpływu swoich procesów produkcyjnych i produktów na środowisko. Ponieważ produkty mają wpływ na środowisko w 80% w fazie projektowania, niezwykle ważny jest wybór odpowiednich materiałów i zaprojektowanie produktu w najlepszy możliwy sposób.

Wybór materiału odgrywa tu dużą rolę. Aluminium jest dobrym materiałem dla gospodarki obiegowej, ponieważ można go poddawać recyklingowi w nieskończoność bez obniżania jakości. Należy jednak mieć świadomość, że nie każde aluminium ma takie same właściwości. W rzeczywistości ślad węglowy jednego typu aluminium może być 10-krotnie większy niż innego typu – w zależności od miejsca i metody produkcji. Wybór aluminium pochodzącego z recyklingu lub aluminium pierwotnego wyprodukowanego przy użyciu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych może znacznie obniżyć ślad węglowy, zapewniając znacznie korzystniejszą perspektywę rozwoju produktów.

Nowa 8-calowa prasa do wyciskania w Trzciance jest wysoce wydajna i posiada energooszczędny system hydrauliczny. Przewiduje się, że jej zużycie energii elektrycznej będzie o 8% niższe w porównaniu ze stosowaną dotychczas w zakładzie prasą 7-calową. Dzięki odnawialnej energii elektrycznej pochodzącej z parku solarnego ślad węglowy wyciskanych profili aluminiowych dostarczanych z Trzcianki zostanie jeszcze bardziej zredukowany.

*Źródło: European Aluminium Environmental Report 2018
**Zawiera emisje: elektryczność, gaz, diesel i energia grzewcza

#hydro, #hydroreduxa, #hydrocircal, #recykling, #systemyaluminiowe, #aluminium, #trzcianka

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY
» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży