| Wyświetleń:4425

Czy okna i drzwi nadal będą drożały?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Czy okna i drzwi nadal będą drożały?

fot. CAB | Czy okna i drzwi nadal będą drożały?

Podczas debaty, która odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Forum Stolarki Online Jesień 2021, zaproszeni przedstawiciele branży oraz eksperci dyskutowali na temat największych wyzwań i wynikających z nich cen okien i drzwi. Według nich wzrost cen tych produktów w przyszłym sezonie wyhamuje, ale pozostaną na wciąż wysokim poziomie. 


Ogólnopolskie Forum Stolarki organizowane jest każdego roku przez Centrum Analiz Branżowych we współpracy z redakcją miesięcznika Forum Branżowe. Od kilkunastu lat przyciąga ono menadżerów i prezesów firm, którzy dyskutują na aktualne i najbardziej palące tematy tego rynku. Tak było też i tym razem – w dniach 16-17 listopada odbyła się jesienna edycja tej imprezy, która została przeprowadzona tym razem w formule spotkania online.

Problemy z surowcami


W drugim dniu wydarzenia odbyła się debata „Surowce głównym wyzwaniem 2021 roku. Co z 2022?”, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele branży oraz eksperci. Udział w niej wzięli: Mariusz Kołodziej (Pilkington), Marcin Szewczuk (Aluplast), Mirosław Bogdalski (Roto Frank Okucia Budowlane), Andrzej Michalski-Stępkowski (Polskie Stowarzyszenie Aluminium), Robert Purol (Velux Polska) oraz dr Zbigniew Mendel. 

Podczas rozmowy potwierdzili oni, że surowce stanowiły największy problem w roku 2021. Ich niedobór oraz wielokrotnie rosnące ceny miały bardzo duży wpływ na działalność branży. Powyższe problemy odnotowywali dostawcy zarówno szkła czy okuć, jak i profili z tworzyw sztucznych, drewna czy aluminium.  Te z kolei przełożyły się na producentów stolarki otworowej, którzy byli zmuszeni kilka razy w ciągu tego roku podnosić ceny swoich produktów. Branżowi eksperci – w osobach dr. Zbigniewa Mendla oraz Andrzeja Michalskiego-Stępkowskiego – nie pozostawili złudzeń: choć dostępność surowców powinna być w przyszłym sezonie lepsza, to ich ceny pozostaną zapewne na wysokim, tegorocznym poziomie. 
 

Czy okna potanieją?


Czy ceny okien w 2022 roku będą zatem nadal rosły? Tu niestety uczestnicy debaty również nie przekazali pozytywnych informacji. Choć dynamika wzrostu cen okien wyraźnie już spada, to w przyszłym roku pozostaną one na wysokim poziomie i klienci nie powinni się spodziewać ich spadku. Jak informował w poprzedzającym debatę wystąpieniu Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych, w roku 2021 jedynie 4 proc. producentów okien nie wprowadziło w pierwszym półroczu podwyżek cen, a ponad połowa z nich wprowadzała w tym okresie podwyżki dwu- lub trzykrotnie. 28 proc. ankietowanych producentów podnosiło ceny swoich wyrobów nawet 4 i więcej razy. 
Dynamika wzrostu cen okien
Redakcja Forum Branżowego sprawdziła, co te wzrosty oznaczały w praktyce. Dziennikarze tego miesięcznika skierowanego do menadżerów branży stolarki regularnie wysyłają zapytania do punktów sprzedaży z prośbą o wycenę zestawu okien i drzwi balkonowych z białymi ramami i szkleniem trzyszybowym. Gdy w marcu 2020 roku średnia cena ofertowa wyniosła 390 zł/mkw., tak w połowie 2021 roku wzrosła ona do poziomu 550 zł/mkw. Październik to z kolei wyceny oscylujące średnio na poziomie 570 zł./mkw, co oznaczało wzrost już jedynie o 3,5 proc. względem czerwca 2021 roku. Widać więc, że dynamika wzrostu cen okien spada. W połączeniu z wnioskami płynącymi z debaty można żywić nadzieję, że nadchodzi kres podwyżek. 

#OFS2021, #OgolnopolskieForumStolarki

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY