Zwiększenie wskaźnika renowacji budynków z 1,2%
do 2% w skali roku oznacza wymianę wielu okien
Obecnie w całej Europie zainstalowanych jest około 650 milionów okien PCW. Okna są istotnym elementem renowacji budynku, a zastąpienie starego okna nowym jest najbardziej opłacalnym środkiem renowacji energetycznej budynków. W przypadku wymiany okien z lat 80 na nowe okna PCW oszczędność energii wzrośnie nawet o 70-75%. Dzięki wymianie okien można z łatwością zaoszczędzić ponad 15% całkowitego zapotrzebowania na ogrzewanie istniejących europejskich zasobów budowlanych.
Europejskie stowarzyszenie branżowe producentów systemów profili okiennych z twardego PCW i związanych z nimi produktów budowlanych (EPPA), z siedzibą w Brukseli, reprezentuje dostawców systemów w kontaktach z Komisją Europejską oraz jest wspólną platformą dla krajowych działań w zakresie technologii okien z PCW, recyklingu, ochrony środowiska i public relations.
Producenci profili okiennych dzięki wsparciu EPPA zastosowali w 2020 r. 352 000 ton recyklatu, dzięki czemu tylko w 2020 zredukowano w ten sposób emisję CO2 o ponad 704 000 ton.
EPPA rozpoczyna działalność w Polsce
Zielony Ład jest połączony z Fala Renowacji, która ma znacznie poprawić efektywność energetyczną budynków. Jest to kluczowa inicjatywa dla stolarki okiennej, związana z tym, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba starych okien wzrośnie gwałtownie. W związku z tym EPPA dąży do opracowaniu strategii recyklingowej w Polsce, aby nie dopuścić do utraty surowca oraz utylizacji starej stolarki okiennej na wysypisku.
Obecnie w Polsce zaledwie 9% PCV pochodzi z materiałów poużytkowych, co świadczy o tym, że niewiele starych okien jest poddawanych recyklingowi.
Projekt recyklingu starych okien z PCW w Polsce
Jednym z celów Europejskiego Zielonego Ładu jest wspieranie rozwoju rynku polskiego oraz produktów o zamkniętym cyklu życia naturalnych dla klimatu. W ramach projektu aktywowane zostaną punkty zbiórki okien, żaluzji i drzwi w całej Polsce. Przedsięwzięcie ma za zadanie wspierać branżę okienną i budowlaną na płaszczyźnie odbioru i recyklingu starej stolarki otworowej pochodzącej z demontażu.