| Wyświetleń:4067

Kim jest EPPA i dlaczego zdecydowała się na działalność w Polsce?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

EPPA rozpoczyna działalność w Polsce i dąży do opracowaniu strategii recyklingowej

fot. EPPA | EPPA rozpoczyna działalność w Polsce i dąży do opracowaniu strategii recyklingowej

Zwiększenie wskaźnika renowacji budynków z 1,2%
do 2% w skali roku oznacza wymianę wielu okien


Obecnie w całej Europie zainstalowanych jest około 650 milionów okien PCW. Okna są istotnym elementem renowacji budynku, a zastąpienie starego okna nowym jest najbardziej opłacalnym środkiem renowacji energetycznej budynków. W przypadku wymiany okien  z lat 80 na nowe okna PCW oszczędność energii wzrośnie nawet o 70-75%. Dzięki wymianie okien można z łatwością zaoszczędzić ponad 15% całkowitego zapotrzebowania na ogrzewanie istniejących europejskich zasobów budowlanych. 

Europejskie stowarzyszenie branżowe producentów systemów profili okiennych z twardego PCW i związanych z nimi produktów budowlanych (EPPA), z siedzibą w Brukseli, reprezentuje dostawców systemów w kontaktach z Komisją Europejską oraz jest wspólną platformą dla krajowych działań w zakresie technologii okien z PCW, recyklingu, ochrony środowiska i public relations. Producenci  profili okiennych dzięki wsparciu EPPA zastosowali w 2020 r. 352 000 ton recyklatu, dzięki czemu tylko w 2020 zredukowano w ten sposób emisję CO2 o ponad 704 000 ton. 

EPPA rozpoczyna działalność w Polsce


Zielony Ład jest połączony z Fala Renowacji, która ma znacznie poprawić efektywność energetyczną budynków. Jest to kluczowa inicjatywa dla stolarki okiennej, związana z tym, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba starych okien wzrośnie gwałtownie. W związku z tym EPPA dąży do opracowaniu strategii recyklingowej w Polsce, aby nie dopuścić do utraty surowca oraz utylizacji starej stolarki okiennej na wysypisku.Obecnie w Polsce zaledwie 9% PCV pochodzi z materiałów poużytkowych, co świadczy o tym, że niewiele starych okien jest poddawanych recyklingowi.

Projekt recyklingu starych okien z PCW w Polsce


Jednym z celów Europejskiego Zielonego Ładu jest wspieranie rozwoju rynku polskiego oraz produktów o zamkniętym cyklu życia naturalnych dla klimatu. W ramach projektu aktywowane zostaną punkty zbiórki okien, żaluzji i drzwi w całej Polsce. Przedsięwzięcie ma za zadanie wspierać branżę okienną i budowlaną na płaszczyźnie odbioru i recyklingu starej stolarki otworowej pochodzącej z demontażu. 

#okna_PVC, #recykling_okien, #systemy_PVC, #EPPA

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży