Wyświetlenia 5573
23 kwietnia 2024

Jak zamontować fotowoltaikę na balkonie? Poradnik krok po kroku

OZE ,
Fotowoltaika na balkonie 2

Codziennie przekonujemy się o tym, jak ważne jest wybieranie ekologicznych rozwiązań. Można i warto zasilać sprzęty domowe, korzystając z energii słonecznej. Umożliwiają to panele fotowoltaiczne. Co ciekawe, można z nich korzystać, instalując fotowoltaikę na balkonie. Jak? Podpowiadamy, jak zamontować balkonowy system fotowoltaiki.

Fotowoltaika na balkonie – czy to możliwe?

Nikogo już nie dziwią instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków użyteczności publicznej, biurowcach, ale i na domach oraz posesjach. Panele fotowoltaiczne na stałe wpisują się w krajobrazy miast i wsi. Okazuje się jednak, że wraz z rozwojem technologii, możliwe jest skorzystanie z instalacji nie tylko na dachach i na gruncie, ale również w miejscach mniej dostępnych, a pozwala na to fotowoltaika na balkon. To system, który sprawdza się w blokach, ale również na tarasach i w małych ogrodach. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.

Czy można zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie w bloku?

Wątpliwości może budzić to, czy można w ogóle montować fotowoltaikę na balkonie w bloku. Warto wiedzieć, że o ile wewnętrzna jego część należy do właściciela mieszkania, to zewnętrzna jest częścią wspólną. Zarządza nią wspólnota mieszkańców lub spółdzielnia. W związku z tym, że to na balustradzie montuje się panele fotowoltaiczne, konieczne jest zdobycie zgody na taką ingerencję. Z reguły nie ma problemów z otrzymaniem zezwolenia. Bywa, że trudnością jest konieczność przedstawienia ekspertyzy technicznej. Często, aby wszystko było zgodne z przepisami, projekt instalacji i jej odbiór musi przeprowadzić elektryk o odpowiednich uprawnieniach.

Fotowoltaika na balkonie 3

Oczywiście należy pamiętać o takich kwestiach jak bezpieczeństwo innych lokatorów. Trudnością może być sytuacja, gdy balkon znajduje się bezpośrednio nad chodnikiem. Nie można zapomnieć i o estetyce instalacji. Znacznie łatwiej o zgodę na panele w nowoczesnych budynkach niż w wiekowych kamienicach.

Czy fotowoltaikę na balkonie trzeba zgłosić do zakładu energetycznego?

W przypadku tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej zachodzi konieczność nie tylko informowania zakładu energetycznego o jej założeniu, ale i podpisania z nim stosownej umowy. A jak jest z fotowoltaiką na balkonie? To zależy. Zakłada się, że jeśli panele mają moc do 800 W, to nie ma takiego wymogu. Jeśli jednak system fotowoltaiczny montowany na balkonie ma mieć większą moc lub chce się mieć możliwość oddawania do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii, wówczas konieczne jest poinformowanie zakładu energetycznego o instalacji. Dostawca zamontuje wtedy tzw. licznik dwukierunkowy.

W jaki sposób założyć instalację fotowoltaiczną?

Zanim zakupi się panele fotowoltaiczne na balkon, warto zastanowić się, czy na pewno jest to dobry pomysł. Dlaczego? Choć sama fotowoltaika na balkonie to doskonałe rozwiązanie, to jednak tak jak w przypadku tradycyjnej instalacji – musi być umieszczona w odpowiednim miejscu.

Fotowoltaika na balkonie 1

Bardzo ważne jest to, by mieszkanie było właściwie nasłonecznione. Zakłada się, że najlepszy jest balkon południowy. To tam najdłużej i najsilniej świeci słońce. Dzięki temu panele są w stanie osiągnąć całkowitą wydajność. Dobrze jest, gdy panele są ustawione pod kątem 35-40°. Nie na każdej balustradzie będzie taka możliwość. Bywa, że aby to osiągnąć, konieczne jest skorzystanie z usług podnośnika. Nie pod każdy blok podjedzie tego typu sprzęt.

Czy można samodzielnie zamontować fotowoltaikę na balkonie?

Na ogół zakłada się, że nie powinno się samodzielnie instalować paneli fotowoltaicznych. Lepiej zlecić montaż firmom, których pracownicy zajmują się tym na co dzień. Jednak dzisiaj da się kupić takie zestawy instalacji fotowoltaicznej na balkon, które z powodzeniem można zamontować samemu. To z reguły urządzenia, które mogą wyprodukować taką ilość mocy, że nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń, a więc pracy elektryka.

Jak krok po kroku zamontować instalację fotowoltaiczną na balkonie?

Gdy uzyska się zgodę zarządcy budynku, można zakupić instalację fotowoltaiczną dedykowaną do montażu na balkonie. Najlepiej postawić na kompletny zestaw, w skład którego wchodzą panele fotowoltaiczne, mikroinwerter, stacja zasilania, inteligentne gniazdko Smart Plug, kable i pozostałe elementy montażowe, w tym uchwyty. Tego typu komplety instalacji fotowoltaicznej mają przejrzystą instrukcję, która poprowadzi krok po kroku przez każdy etap i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Panele fotowoltaiczne na balkonie montuje się na barierce. Wytrzymałe, regulowane uchwyty sprawiają, że instalacja jest bezpieczna. Co więcej, dzięki takiemu umieszczeniu nie zmniejsza się przestrzeni na balkonie, więc ma się tyle samo miejsca do odpoczynku co wcześniej.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku to inwestycja, która się opłaca. Można obniżyć rachunki za prąd i być niezależnym od dostawcy. Wystarczy uzyskać zgodę zarządcy budynku, samodzielnie zamontować gotowy zestaw lub zlecić instalację specjalistom. Wszystko po to, by efektywnie produkować ekologiczną energię elektryczną na własnym balkonie.

Artykuł promocyjny