Co dalej z firmą Urzędowski?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Kurz po ogłoszeniu Upadłości Urzędowski Sp. z o.o. opadał z trudem i długo, a w ostatnich tygodniach wzbijany jest na nowo w powietrze, gdyż zbliża się wyznaczony przez Syndyk termin przetargu (koniec marca) na fabrykę, którą dzierżawi (i w niej produkuje) Urzędowski Dystrybucja (przeczytaj).

Od czasu ogłoszenia upadłości Urzędowski Sp. z o.o. minęły prawie dwa lata, marka Urzędowski trwa do dziś (przeczytaj), do tego wprowadziła od oferty okna PVC i garść innych nowości, a gros dilerów pozostało firmie wiernych. Ale co stanie się po tym, jak Syndyk sprzeda fabrykę po firmie Urzędowski Sp. z o.o.? Między innymi właśnie tego chcieliśmy się dowiedzieć, dlatego wybraliśmy się z wizytą do Ziębic, gdzie rozmawialiśmy z Panem Januszem Urzędowskim.

Nim wyjaśnimy kwestię przetargu firmy Urzędowski Sp. z o.o, pochylmy się nad sprawą, która w ostatnich miesiącach jest najczęściej poruszana na regionalnych, ziębickich forach, a mianowicie zwolnień w Urzędowski Dystrybucja. Pan Janusz Urzędowski nie kryje, że do takowych doszło, ale była to redukcja pracowników, a nie zaprzestanie produkcji, jak da się gdzieniegdzie wyczytać. Aktualny stan załogi liczy sobie około 150 ludzi, którzy  – jak tłumaczył Pan Janusz – za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, choć z opóźnieniem, gdyż firma, jak podkreślał, też otrzymuje od sieci dilerskiej często opóźnione płatności. To niestety chyba ogólna bolączka naszej branży w tej chwili. Produkcja w fabryce trwa, i nie są to tylko zapewnienia firmy, ale fakt rzeczywisty, bo zdjęcia, które Państwo mogą w tym materiale obejrzeć, zrobiliśmy wczoraj.

Wróćmy teraz do sprawy przetargu i upadłości (upadłość likwidacyjna – dla ścisłości) Urzędowski Sp. z o.o. Co zaznaczyłem we wstępie i co podkreślał wielokrotnie Pan Janusz Urzędowski w rozmowie z dilerami firmy (w spotkaniu uczestniczyli też dilerzy), należy wyraźnie rozdzielać to, co się dzieje z Urzędowski Sp. z o.o. (zostanie sprzedana), od tego, co ma miejsce w Urzędowski Dystrybucja i Okna i Drzwi Marcin Urzędowski (bo tam produkcja trwa – i jak zapewnia Pan Janusz – ma trwać co najmniej do jego emerytury, czyli jakieś kilkanaście lat). Bardzo istotnym elementem, który łączy wystawioną na sprzedaż spółkę z obecnymi podmiotami prawnymi, jest fakt, że produkcja w tych drugich odbywa się na dzierżawionych terenach, które zostaną sprzedane – jeśli tylko znajdzie się kupiec, który zechce fabrykę wykupić i płacić prawie milion podatku od nieruchomości rocznie (o tym z żartem mówił Pan Janusz, choć przyznał się też do błędu, polegającym na tym, że niepotrzebnie zainwestował kiedyś w aż tak rozległe tereny/zabudowania – 44.000 m²).


Mówiąc o sprzedaży Urzędowski Sp z. o.o. (dokładne dane dotyczące przetargu), Pan Janusz podkreślał, że 90% maszyn, które potrzebuje, aby kontynuować produkcję, nie należy do Syndyka (w tym linia do produkcji PVC, najnowsza lakiernia i suszarnie, i najnowsze maszyny do stolarki drewnianej, nowe narzędzia, nowe patenty/produkty). No dobrze, ale co to zmienia? Bardzo dużo, bo hal do wynajęcie w obrębie Ziębic nie brakuje (wybudowanie nowych też trwa raptem kilka miesięcy), więc  – jak zapewnia Pan Janusz – jest w stanie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, przenieść w kilka tygodni całą produkcję w nowe miejsce wraz z aktualną załogą. Uzupełnienie parku maszynowego ma nie stanowić najmniejszego problemu, bo braki mają być nieduże i obejmować proste maszyny.

Nasuwa się pewnie Państwu pytanie (mnie się nasunęło), skąd firma weźmie środki na zakup/wynajem nowych hal, kilku maszyn i "przeprowadzkę". Odpowiedź jest prosta: ze środków inwestora, z którym Pana Janusz Urzędowski nawiązał współpracę, a który to był obecny na spotkaniu. Niestety nie wiemy o nim wiele. Właściwie jedynie tyle, że jest w stanie wyłożyć znaczne środki i widzi w tym dobry interes. O szczegółach obiecano powiedzieć nam za jakiś czas.

Zapytają Państwo pewnie, to dlaczego w tej chwili jeszcze produkcja nie została przeniesiona? Inwestor tłumaczył ten fakt tym, że zamierzają obserwować działania Syndyka i być może negocjować z nim możliwość odkupienia majątku po Urzędowski Sp. z o.o. Czas ma pokazać, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze.

Dowiedzieliśmy się też kilku faktów związanych z produktami. Szykowanych jest kilka nowości, w tym okno drewniano-tworzywowe (nakładki z pęczniejącego PVC od strony zewnętrznej), które ma być niewiele droższe od okien PVC. Promowane mają być połączenia naroży pod katem 45% (na kołki konstrukcyjne i jaskółcze gniazdo). Do oferty wprowadzana ma być również stolarka na bazie jesionu (po obróbce termicznej), a większość oferty przejść ma drobne zmiany konstrukcyjne (np. okno Optimum). Zniknąć z oferty mają natomiast drzwi wewnętrzne i parapety, gdyż nie są to produkty, które przynoszą firmie zyski. Najpewniej zmieni się też logo, może nazwa (na pewno pozostanie trzon "Urzędowski").

Podsumowując słowami Pana Janusza: Jest ciężko, ale pod kontrolą, a za kilka miesięcy powinno być wszystko uporządkowane i ustabilizowane. Czy tak będzie, pewności nie mamy, ale na pewno będziemy informować o dalszym rozwoju sytuacji.#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Eko-Okna najlepszym pracodawcą w Polsce

Eko-Okna najlepszym pracodawcą w Polsce

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował ranking...

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien energooszczędnych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien energooszczędnych?

Okna energooszczędne pozwalają zminimalizować straty...

OKNOPLAST z nagrodą Najlepszego Polskiego Eksportera do Francji w 2017 roku

OKNOPLAST z nagrodą Najlepszego Polskiego Eksportera do Francji w 2017 roku

10 grudnia 2018 roku w siedzibie ambasady RP w Paryżu...

Nowoczesne biura – systemowe rozwiązania CreoConcept

Nowoczesne biura – systemowe rozwiązania CreoConcept

Wszystko wskazuje na to, że przy rozwijającej się...

Wybierz kolor swoich okien

Wybierz kolor swoich okien

Aby perfekcyjnie dopasować okna do stylistyki budynku i...» Więcej na subportalu okna