Optymalizacja produkcji okien z Winkhausem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Mariusz Kocór z firmy Winkhaus Polska, szef projektów automatyzacji i optymalizacji produkcji okien, otrzymał nominację do przyznawanej przez OKNONET nagrody Kryształowy Profil w kategorii Innowacyjność. Oto jedno z uzasadnień nominacji: „Profesjonalizm, otwartość umysłu oraz ogromna skuteczność we wdrażaniu nowych rozwiązań w zakresie okuwania okien i przygotowania produkcji.”Reklama

Problemy z brakiem wykwalifikowanej kadry i rosnące koszty pracy zmuszają producentów okien do podejmowania prób zwiększenia wydajności produkcji. Takie możliwości stwarza automatyzacja. Mariusz Kocór z firmy Winkhaus Polska jest ekspertem w tej dziedzinie - ma na swoim koncie okrągłą setkę wdrożeń automatyzacji pił do cięcia profili oraz 30 zrealizowanych optymalizacji okuwania. Na czym polegają projekty realizowane przez specjalistów z Winkhausa?

- Ilość wdrożeń zrealizowanych na przestrzeni ostatnich 4 lat świadczy o tym, że projekt WH Piła cieszy się naprawdę dużym wzięciem wśród producentów okien. Czy jest to stricte automatyzacja piły do cięcia profili czy bardziej rozbudowane wdrożenie?

Automatyzacja piły wymaga wykonania prac dwojakiego rodzaju. Po pierwsze należy zmodernizować istniejącą maszynę pod względem technicznym, a po drugie – sprząc to zmodernizowane urządzenie z programem sterującym WH Piła. Aby automatyzacja się powiodła, należy zainstalować na pile i uruchomić szereg podzespołów mechanicznych i elektrycznych, które będą sterowane przez program WH Piła.

Automatyzacja piły znacznie poprawia dokładność cięcia profili. Tolerancja cięcia po modernizacji zmniejsza się do +/-0,4mm! Ale to nie wszystko. Niezwykle ważnym elementem wdrożenia jest optymalizacja rozkroju profili. Polega ona na takim rozplanowaniu cięcia elementów z poszczególnych bel profilu, aby odpad był minimalny lub odpad, który pozostanie, można było jeszcze wykorzystać. Dzięki temu zakupy surowca są idealnie dopasowane do potrzeb danego zakładu. Optymalizacja odbywa się automatycznie w programie WH OKNA. Na jej podstawie powstają listy cięć. Następnie w oparciu o dane z programu WH Piła drukowane są etykiety, naklejane na profile po ucięciu. Zawierają one m.in. kod kreskowy, który jednoznacznie identyfikuje dany element. Ucięte elementy trafiają na specjalne stojaki do momentu, aż zostaną pobrane do następnego etapu produkcyjnego.

- Jest to zatem projekt zaawansowany: nie tylko modernizacja maszyny, ale całościowa poprawa organizacji procesu cięcia wraz ze zmniejszeniem ilości odpadów nieużytecznych. Czy stacja montażu okuć to równie kompleksowa propozycja?

Stacja do montażu okuć to nasz nowy projekt, który realizujemy od początku zeszłego roku. Mamy już na koncie 30 wdrożeń, więc wygląda na to, że zainteresowanie jest spore.

Stacja do montażu okuć, który proponujemy naszym klientom, pozwala na daleko idącą optymalizację okuwania. Usprawniamy i przyspieszamy docinanie okuć na wymiar skrzydła, a także porządkujemy składowanie okuć – w specjalnym magazynie. Automatyzując przykręcanie okuć na skrzydle, uzyskujemy większą wydajność okuwania. Nawet o 60%! Klienci, u których wdrożyliśmy to rozwiązanie, podkreślają, że wydajność to jedno, ale dla nich liczy się też poprawa komfortu i bezpieczeństwa pracy. W przypadku naszej stacji do okuwania jest to zaleta bezapelacyjna. Dostrzegają ją sami pracownicy, którzy nie wyobrażają już sobie pracy na starym stanowisku.

Więcej na temat projektów optymalizacji i automatyzacji produkcji:
www.winkhaus.pl.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!