Kolejny krok milowy ML System w ramach projektu Quantum Glass

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W lipcu bieżącego roku spółka otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „fotoniczna szyba zespolona”.

fot. ML System

W lipcu bieżącego roku spółka otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „fotoniczna szyba zespolona”.


ML System, wyspecjalizowana spółka technologiczna, będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), podpisała z firmą Servitech umowę wartą 26,7 mln zł netto. Jej przedmiotem jest dostawa, montaż i uruchomienie linii do wytwarzania niskowymiarowych struktur półprzewodnikowych w nowej fabryce Quantum Glass. 


Parafowana umowa stanowi kolejny krok milowy zmierzający do uruchomienia produkcji innowacyjnego szkła fotowoltaicznego, wykorzystującego powłokę z kropek kwantowych. Projekt Quantum Glass ma strategiczne znaczenie dla rozwoju spółki, ponieważ otwiera nam szeroki rynek zbytu, zarówno w obszarze BIPV, jak i szkła budowlanego, którego szacunkowa wartość w Polsce wynosi 24 mld zł. Z kolei jego potencjał w USA, a jest to jeden z kierunków planowanej ekspansji, określany jest na 30,8 mld dolarów – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.


Budowa fabryki Quantum Glass, realizowana m.in. ze środków pozyskanych podczas ubiegłorocznego IPO, zakończy się w listopadzie bieżącego roku. Następnie przestrzeń produkcyjna będzie wypełniana nowoczesnymi maszynami, m.in. zakupioną właśnie linią produkcyjną. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest w pierwszym kwartale 2020 r. W pierwszym półroczu 2019 r. ML System wypracował 42,1 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 6,7 mln zł EBITDA oraz 2,2 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 2 proc., 14 proc. oraz 47 proc. 

Warto przypomnieć, że w lipcu bieżącego roku spółka otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „fotoniczna szyba zespolona” (przeczytaj więcej). Rozwiązanie to łączy ze sobą trzy funkcje: produkcji energii, oświetleniową (efekt luminescencyjny) oraz grzewczą (wewnętrzna warstwa). Szyba znajdzie zastosowanie w branży budowlanej oraz mobility. Będzie też wykorzystywana w produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych (Quantum Glass). Firma ma na swoim koncie już dziewięć przyznanych patentów, a siedem wniosków czeka na rozpatrzenie.

#szyby_zespolone, #szyby_fotoniczne

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Instalacja jednego z najbardziej zaawansowanych systemów...

Praktyczna weryfikacja zalet SWISSPACER Air

Praktyczna weryfikacja zalet SWISSPACER Air

Szwajcarski producent szyb zespolonych testuje...

NSG Group zamyka zakład Pilkington IGP we Wrocławiu

NSG Group zamyka zakład Pilkington IGP we Wrocławiu

NSG Group poinformowało, że po szczegółowej analizie...

10 lat gwarancji na transparentność szkła ognioochronnego marki Pilkington

10 lat gwarancji na transparentność szkła ognioochronnego marki Pilkington

NSG Group jest liderem w badaniach nad rozwojem szyb...» Więcej na subportalu szkło