Liczą się drobiazgi, czyli przyjazna technologia szkła ogniochronnego

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zatępienie krawędzi szkła Polflam ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa montażu. Gładkie boki pozwalają na wygodny chwyt i precyzyjne operowanie montowaną taflą szkła. Ryzyko ewentualnego skaleczenia zostało całkowicie wyeliminowane.

fot. POLFLAM

Zatępienie krawędzi szkła Polflam ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa montażu. Gładkie boki pozwalają na wygodny chwyt i precyzyjne operowanie montowaną taflą szkła. Ryzyko ewentualnego skaleczenia zostało całkowicie wyeliminowane.


Każdy, kto choć raz był na jakimkolwiek placu budowy, wie, jak duże wyzwanie stanowi w takim miejscu zachowanie porządku i koordynacja robót. Czym trudniejsze warunki, czym bardziej zaawansowana technologia, tym więcej odpowiedzialności w rękach ludzi odpowiedzialnych za kolejne etapy prac. Producenci materiałów budowlanych starają się więc ułatwiać pracę ekipom montażowym, a jednocześnie, co niezwykle istotne – minimalizować ryzyko popełnienia przez nie błędów technologicznych.

Dobrym przykładem zastosowania takiej filozofii w praktyce jest szkło ogniochronne POLFLAM. Ten nowatorski produkt został opracowany tak, aby zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia podczas montażu, jednocześnie maksymalizując bezpieczeństwo osób uczestniczących w pracach na placu budowy.

Analizując właściwości szkła POLFLAM, warto przyjrzeć się najpierw cechom innych produktów, wytwarzanych według starszych technologii. Otóż dotąd szkło ogniochronne, spełniające surowe wymagania bezpieczeństwa pożarowego i skutecznie powstrzymujące rozprzestrzenianie się pożaru, było jednocześnie bardzo wrażliwe. Zachowanie odpowiedniej estetyki wymagało na przykład dokładnego zabezpieczenia krawędzi tafli (zespolonych z kilku warstw szkła) przed wilgocią. Mikroskopijne cząsteczki wody miały bowiem tendencję do wnikania do środka i tworzenia zacieków dyskwalifikujących produkt. By zabezpieczyć krawędzie szkła, producenci stosowali i stosują różnego rodzaju taśmy izolujące. Niestety, są one podatne na uszkodzenia (szczególnie na placu budowy), co wymaga od ekipy montażowej ogromnej staranności i uwagi. Co gorsza, ewentualny błąd, czyli uszkodzenie taśmy izolującej, wychodzi na jaw dopiero po wielu miesiącach eksploatacji, kiedy penetrująca woda i wilgoć tworzą na przeszkleniu już istniejącego budynku niepożądane wzory.

Technologia stosowana przez firmę Glass-Team rozwiązuje ten problem raz na zawsze. Szkło POLFLAM, najprościej mówiąc, to dwie tafle szkła hartowanego z hermetyczną przestrzenią między nimi, wypełnioną hydrożelem wytwarzanym przez Glass-Team. Krawędź nie jest tutaj zabezpieczona taśmą, bo przed ewentualnym dostępem wody i wilgoci do wnętrza chroni warstwa materiału uszczelniającego spajającego obie tafle. Jego uszkodzenie w czasie montażu jest niemożliwe, co w połączeniu z właściwościami spoiwa daje stuprocentową gwarancję szczelności. Krótko mówiąc: nie ma dostępu wody – zacieki nie mają szansy powstać.

To jednak nie wszystko. Kolejną bolączką producentów stolarki oraz ekip montażowych pracujących ze szkłem ogniochronnym wyprodukowanym w innych technologiach jest konieczność zachowania odpowiedniego ułożenia tafli. Producenci wskazują bok, na którym szkło powinno zostać ustawione. W przeciwnym razie (wynika to ze specyfiki dawnej technologii) może dojść do nieprawidłowego rozłożenia obciążeń, a w efekcie – do uszkodzenia produktu albo utraty wymaganych cech estetycznych, w tym miejscowej zmiany grubości szkła.


Reklama

Również w tym wypadku technologia opracowana przez Glass-Team wychodzi naprzeciw troskom przedstawicieli branży budowlanej. Szkło POLFLAM zachowuje się identycznie niezależnie od tego, na którym boku zostało zamontowane – nie dochodzi do odkształceń, spadku wytrzymałości, zmiany grubości czy utraty właściwości. Wynika to zarówno z cech hydrożelu wypełniającego przestrzeń między taflami, jak i z zastosowania szkła hartowanego o wyraźnie wyższej wytrzymałości mechanicznej.

A skoro mówimy już o wytrzymałości mechanicznej, warto przypomnieć, że hartowane szkło jest o wiele bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia w trakcie montażu. Z kolei dzięki zatępianiu krawędzi (cecha charakterystyczna dla szkła hartowanego) ryzyko ewentualnego skaleczenia montażystów zostało całkowicie wyeliminowane.

Szybkość i łatwość montażu, a jednocześnie brak dodatkowych wymagań technologicznych ze strony producenta to cechy szczególnie doceniane przez wykonawców i inwestorów. Mniejsze ryzyko uszkodzeń oznacza jednocześnie mniejsze ryzyko ewentualnych napraw gwarancyjnych czy związanych z nimi utrudnień eksploatacyjnych. Ze strony projektantów przedstawia się to równie korzystnie. Szybszy montaż produktu redukuje przecież koszty wykonawcze, a to dla zamawiających projekt jedna z kluczowych kwestii. Praktyczność szkła POLFLAM mogą więc docenić wszystkie strony zaangażowane w proces inwestycyjny – od początku, do końca.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Przeszklona czerń

Przeszklona czerń

Szkło, podobnie jak czerń, znajdzie zastosowanie w...

Nierozłączki z Manhattanu

Nierozłączki z Manhattanu

Na brzegu East River wyłoniła się w ostatnim czasie...

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Szklane ściany działowe mogą być mocowane z pomocą...

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Niezależnie od tego, jaką ilością miejsca...

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Wygląda jak zwykła szyba – gładka i przejrzysta....» Więcej na subportalu szkło