Liczą się drobiazgi, czyli przyjazna technologia szkła ogniochronnego

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zatępienie krawędzi szkła Polflam ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa montażu. Gładkie boki pozwalają na wygodny chwyt i precyzyjne operowanie montowaną taflą szkła. Ryzyko ewentualnego skaleczenia zostało całkowicie wyeliminowane.

fot. POLFLAM

Zatępienie krawędzi szkła Polflam ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa montażu. Gładkie boki pozwalają na wygodny chwyt i precyzyjne operowanie montowaną taflą szkła. Ryzyko ewentualnego skaleczenia zostało całkowicie wyeliminowane.


Każdy, kto choć raz był na jakimkolwiek placu budowy, wie, jak duże wyzwanie stanowi w takim miejscu zachowanie porządku i koordynacja robót. Czym trudniejsze warunki, czym bardziej zaawansowana technologia, tym więcej odpowiedzialności w rękach ludzi odpowiedzialnych za kolejne etapy prac. Producenci materiałów budowlanych starają się więc ułatwiać pracę ekipom montażowym, a jednocześnie, co niezwykle istotne – minimalizować ryzyko popełnienia przez nie błędów technologicznych.

Dobrym przykładem zastosowania takiej filozofii w praktyce jest szkło ogniochronne POLFLAM. Ten nowatorski produkt został opracowany tak, aby zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia podczas montażu, jednocześnie maksymalizując bezpieczeństwo osób uczestniczących w pracach na placu budowy.

Analizując właściwości szkła POLFLAM, warto przyjrzeć się najpierw cechom innych produktów, wytwarzanych według starszych technologii. Otóż dotąd szkło ogniochronne, spełniające surowe wymagania bezpieczeństwa pożarowego i skutecznie powstrzymujące rozprzestrzenianie się pożaru, było jednocześnie bardzo wrażliwe. Zachowanie odpowiedniej estetyki wymagało na przykład dokładnego zabezpieczenia krawędzi tafli (zespolonych z kilku warstw szkła) przed wilgocią. Mikroskopijne cząsteczki wody miały bowiem tendencję do wnikania do środka i tworzenia zacieków dyskwalifikujących produkt. By zabezpieczyć krawędzie szkła, producenci stosowali i stosują różnego rodzaju taśmy izolujące. Niestety, są one podatne na uszkodzenia (szczególnie na placu budowy), co wymaga od ekipy montażowej ogromnej staranności i uwagi. Co gorsza, ewentualny błąd, czyli uszkodzenie taśmy izolującej, wychodzi na jaw dopiero po wielu miesiącach eksploatacji, kiedy penetrująca woda i wilgoć tworzą na przeszkleniu już istniejącego budynku niepożądane wzory.

Technologia stosowana przez firmę Glass-Team rozwiązuje ten problem raz na zawsze. Szkło POLFLAM, najprościej mówiąc, to dwie tafle szkła hartowanego z hermetyczną przestrzenią między nimi, wypełnioną hydrożelem wytwarzanym przez Glass-Team. Krawędź nie jest tutaj zabezpieczona taśmą, bo przed ewentualnym dostępem wody i wilgoci do wnętrza chroni warstwa materiału uszczelniającego spajającego obie tafle. Jego uszkodzenie w czasie montażu jest niemożliwe, co w połączeniu z właściwościami spoiwa daje stuprocentową gwarancję szczelności. Krótko mówiąc: nie ma dostępu wody – zacieki nie mają szansy powstać.

To jednak nie wszystko. Kolejną bolączką producentów stolarki oraz ekip montażowych pracujących ze szkłem ogniochronnym wyprodukowanym w innych technologiach jest konieczność zachowania odpowiedniego ułożenia tafli. Producenci wskazują bok, na którym szkło powinno zostać ustawione. W przeciwnym razie (wynika to ze specyfiki dawnej technologii) może dojść do nieprawidłowego rozłożenia obciążeń, a w efekcie – do uszkodzenia produktu albo utraty wymaganych cech estetycznych, w tym miejscowej zmiany grubości szkła.

Również w tym wypadku technologia opracowana przez Glass-Team wychodzi naprzeciw troskom przedstawicieli branży budowlanej. Szkło POLFLAM zachowuje się identycznie niezależnie od tego, na którym boku zostało zamontowane – nie dochodzi do odkształceń, spadku wytrzymałości, zmiany grubości czy utraty właściwości. Wynika to zarówno z cech hydrożelu wypełniającego przestrzeń między taflami, jak i z zastosowania szkła hartowanego o wyraźnie wyższej wytrzymałości mechanicznej.

A skoro mówimy już o wytrzymałości mechanicznej, warto przypomnieć, że hartowane szkło jest o wiele bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia w trakcie montażu. Z kolei dzięki zatępianiu krawędzi (cecha charakterystyczna dla szkła hartowanego) ryzyko ewentualnego skaleczenia montażystów zostało całkowicie wyeliminowane.

Szybkość i łatwość montażu, a jednocześnie brak dodatkowych wymagań technologicznych ze strony producenta to cechy szczególnie doceniane przez wykonawców i inwestorów. Mniejsze ryzyko uszkodzeń oznacza jednocześnie mniejsze ryzyko ewentualnych napraw gwarancyjnych czy związanych z nimi utrudnień eksploatacyjnych. Ze strony projektantów przedstawia się to równie korzystnie. Szybszy montaż produktu redukuje przecież koszty wykonawcze, a to dla zamawiających projekt jedna z kluczowych kwestii. Praktyczność szkła POLFLAM mogą więc docenić wszystkie strony zaangażowane w proces inwestycyjny – od początku, do końca.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Przełomowa technologia spełnia wymogi dotyczące...

Dlaczego szyby parują?

Dlaczego szyby parują?

Zanim zaczniesz panikować, zobacz, kiedy zjawisko...

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Cyfryzacja zmieniła architekturę. Powstają budynki i...

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap to niewielkie...

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Szkło Guardian Glass przedstawia swoim klientom produkt...» Więcej na subportalu szkło