La Casa del Desierto – perfekcyjne wnętrza w doskonałej harmonii z naturą (projekt Guardian® Glass)

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

fot. GUARDIAN

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)


La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

fot. GUARDIAN

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

fot. GUARDIAN

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

fot. GUARDIAN

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

fot. GUARDIAN

La Casa del Desierto (Dom na Pustyni)

Pustynia. Dom. Różne rodzaje szkła i zespół wykwalifikowanych specjalistów. To „La Casa del Desierto” (Dom na Pustyni). Jeden z najbardziej wymagających, ryzykownych i kreatywnych projektów związanych ze szkłem Guardian, który ukończono niedawno w Hiszpanii, o jasnym celu: przedstawić bezpośrednio i na miejscu, na przestrzeni czterech pór roku, znaczenie szkła w codziennym życiu w jednym z najtrudniejszych środowisk, jakie możemy sobie wyobrazić.


Będący wyzwaniem wobec trudnych warunków przyrody i zaprojektowany tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki na pustyni Gorafe (położonej w hiszpańskiej prowincji Granada), znanej z najbardziej niesprzyjających warunków do życia w Europie, dom La Casa del Desierto stoi na drewnianej konstrukcji i jest w pełni przeszklony energooszczędnym szkłem Guardian Glas. Zajmuje on powierzchnię jedynie 20 mkw. i podzielony jest na trzy części: sypialnię, łazienkę i salon. Wszystkie pomieszczenia zapewniają widok bezpośrednio na otaczający go krajobraz. La Casa posiada również system filtracji wody, system generowania energii i zestaw paneli fotowoltaicznych.

Projekt jest rezultatem wspólnej pracy dużego i doświadczonego zespołu architektów prowadzonego przez Spelę Videcnik z OFIS Architects – wraz ze specjalistami i inżynierami szkła Guardian Glass oraz konsultantami ds. energii i z AKT II i Transsolar. Celem projektu jest sprostanie obecnym i przyszłym wyzwaniom związanym z architekturą i budownictwem, a także promowanie przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych budowli. Jest to projekt, w którym typ szyby zastosowany w danym pomieszczeniu ma na nią bezpośredni wpływ i udowadnia, że wnętrze każdego domu można udoskonalić poprzez dobór najbardziej odpowiedniego szkła do każdej sytuacji.

Odpowiednie oszklenie w domu pomaga oszczędzić energię, poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną wnętrza, a nawet może zwiększyć poziom bezpieczeństwa przed uszkodzeniem mechanicznym lub próbą włamania. Jeśli dobierzemy szyby do specyficznych potrzeb danego miejsca, oszklenie sprawi, że budynek będzie użytecznym i komfortowym domem niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Guardian Glass, oprócz właściwych produktów dysponuje także narzędziami do łatwego przygotowywania specyfikacji produktów i doradzania klientom na różnych etapach współpracy. Dzięki doskonałym parametrom szkła Guardian Glass architekci i projektanci wnętrz z całego świata mogą zaprojektować wspaniałe wnętrza.

» 
Dowiedz się wszystkiego o La Casa del Desierto 


Lokalizacja: Pustynia Gorafe

Położona w północnej części regionu Guadix w prowincji Granada w Andaluzji pustynia Coloraos de Gorafe zawdzięcza swoją nazwę odcieniom jej czerwonego piaskowca i różnorodności formacji skalnych w obszarze ukształtowanym przez osobliwy system erozji i przy braku roślinności. Tysiące lat erozji stworzyły tzw. „badlandy”, nazywane tak z powodu ich wyjątkowej jałowości i wyglądu zbliżonego do wąwozów. Kaniony, żleby, wąwozy, kanały i inne podobne formacje geologiczne tworzą niezwykły krajobraz tej pustyni, uważanej za jedno z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejsc w Europie.

Eksperci o La Casa del Desierto:

Spela Videcnik, architekt z OFIS Architects: Dla nas najbardziej ekscytujący jest fakt stworzenia wygodnego domu w tak trudnych, pustynnych, warunkach. Z drugiej strony ten krajobraz jest naprawdę piękny i jest doskonałym miejscem na ucieczkę od życia w mieście. Chcieliśmy stworzyć wygodne środowisko dla kogoś, kto chce być sam (...). Mam nadzieję, że pracując razem pokażemy, że można stworzyć szklany dom na pustyni, który zapewni w pełni komfortowe warunki.


Markus Krauss, inżynier HVAC w firmie Transsolar: Jaka była moja pierwsza myśl? Coś w stylu... O Boże! Tam będzie potwornie gorąco. A potem... Cóż, to będzie ciekawe wyzwanie.


Tomás Kovács, szef Działu Doradztwa Technicznego w Guardian Glass: To będzie całkowicie samowystarczalny dom. Nie ma zewnętrznych źródeł energii, energii elektrycznej ani gazu (…) Celem tego projektu jest wykazanie, że z odpowiednim szkłem można stworzyć wspaniałe wnętrza w każdym miejscu (…) Będzie to bardzo trudny test dla naszego szkła.


Miguel Pérez Navarro, Prezydent miasta Gorafe: Moją pierwszą reakcją na wiadomość o tym projekcie było zdumienie. Początkowo może on wydawać się szalony, ponieważ chodzi o budowę czegoś przypominającego szklarnię na pustyni, gdzie tradycyjnie domy buduje się w grotach, które zostały pierwotnie wydrążone przez miejscową ludność, aby przystosować się do tego skrajnie niekorzystnego klimatu.


#szyby_zespolone, #fasady_szklane, #przeszklenia, #guardian

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Przeszklona czerń

Przeszklona czerń

Szkło, podobnie jak czerń, znajdzie zastosowanie w...

Nierozłączki z Manhattanu

Nierozłączki z Manhattanu

Na brzegu East River wyłoniła się w ostatnim czasie...

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Szklane ściany działowe mogą być mocowane z pomocą...

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Niezależnie od tego, jaką ilością miejsca...

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Wygląda jak zwykła szyba – gładka i przejrzysta....» Więcej na subportalu szkło