Jak ogrzać dom... przez szybę?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W świetle rosnących wymagań dotyczących energooszczędności w budynkach pozyskiwanie energii ze źródeł nieodnawialnych staje się wręcz koniecznością.

Projekty współczesnych domów energooszczędnych zazwyczaj bazują na wielkowymiarowych przeszkleniach, które mogą się przyczyniać do strat energii. Ucieczka ciepła następuje zazwyczaj przez łączenia szyby z ramą i profile będące najsłabszym punktem stolarki. Kluczem do poprawienia energooszczędności budynku, wbrew pozorom, nie jest tylko montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi, lecz zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych przeszkleń, które pozyskują więcej ciepła niż stracą. Szyby dwukomorowe CLIMATOP LUX o dodatnim bilansie energetycznym pozwalają na pokrycie znaczącej części zapotrzebowania domu na ciepło, efektywnie podnosząc jego efektywność energetyczną. 

Naturalny mechanizm grzewczy

Szyba stanowi przeważnie ok. 80% całego okna, dlatego wywiera największy wpływ na jego parametry cieplne. Technologia CLIMATOP LUX sprawia, że nie stanowią one słabego punktu w projekcie energooszczędnego budynku, lecz są jego dodatkowym atutem. Bardzo niski współczynnik przenikania ciepła zestawu szybowego (na poziomie Ug = 0,6 W/m²K) uzyskano dzięki ciepłemu połączeniu szyb za pomocą 18 mm ramek dystansowych z tworzywa sztucznego wypełnionych argonem, będącym izolatorem.

Zewnętrzną stronę wewnętrznej szyby pokryto opatentowaną powłoką PLANITHERM LUX, która stanowi efektywną barierę dla promieni podczerwonych. Ciepło generowane przez urządzenia i mieszkańców jest odbijane z powrotem do wnętrza budynku. Ta sama powłoka zastosowana po wewnętrznej stronie szyby zewnętrznej służy maksymalizacji zysków z promieni słonecznych, przepuszczając aż do 62% energii. Zastosowanie szkła float sprawia, że szyba jest praktycznie przezroczysta dla światła słonecznego, co dodatkowo wpływa na podniesienie uzysków energii ze słońca i oszczędność energii elektrycznej. 

Słoneczna arytmetyka

Dwukomorowy zestaw szybowy oparty na dwóch powłokach niskoemisyjnych PLANITHERM LUX, ciepłej ramce SWISSPACER i przestrzeniach międzyszybowych wypełnionych argonem daje spore korzyści. Dla przykładu energooszczędny dom o łącznej powierzchni 150 m² i rocznym zapotrzebowaniu na energię EP=160 kWh/m² potrzebuje 24 tysięcy kilowatogodzin energii do celów grzewczych. Jak deklaruje producent przeszkleń, montując okna i drzwi o łącznej powierzchni szklenia w technologii CLIMATOP LUX równej 25 m² zyskać możemy aż 25 tysięcy kilowatów, co odpowiada 100 litrom oleju opałowego.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak nasłonecznienia fasady, położenia względem stron świata, położenie geograficznego, porę roku, usytuowanie przestrzenne budynku itd., przez realne, efektywne zyski energii mogą być mniejsze i uzależnione od pory roku, jednak nadal jest to ogromnie efektywne rozwiązanie, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Należy wziąć też pod uwagę fakt, że nie zawsze możliwe jest wykorzystanie całego promieniowania, bo w sezonie letnim możemy w ten sposób doprowadzić do przegrzania pomieszczeń, ale tu z pomocą przychodzą inteligentne osłony przeciwsłoneczne.

Są to jednak realne oszczędności, które możemy uzyskać w naturalny, zupełnie nieszkodliwy dla środowiska sposób. Zadbać musimy „tylko” o przemyślane zaprojektowanie przeszkleń.
#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Przełomowa technologia spełnia wymogi dotyczące...

Dlaczego szyby parują?

Dlaczego szyby parują?

Zanim zaczniesz panikować, zobacz, kiedy zjawisko...

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Cyfryzacja zmieniła architekturę. Powstają budynki i...

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap to niewielkie...

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Szkło Guardian Glass przedstawia swoim klientom produkt...» Więcej na subportalu szkło