Projekt programu dopłat do budowy domów energooszczędnych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przedstawił projekt programu dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dopłaty mają zrekompensować budującym część nakładów na rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię.

W maju 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej „NFOŚiGW”) zaprezentował projekt nowego programu dopłat do kredytów dla osób fizycznych, które zamierzają wybudować energooszczędny dom albo kupić od dewelopera dom lub mieszkanie o wysokim standardzie energetycznym. Okres obowiązywania programu przewidywany jest na lata 2013-2018, a jego planowany budżet wynosi 300 milionów złotych. Celem programu ma być wsparcie budownictwa energooszczędnego w Polsce i uniknięcie emisji ok. 50 000 ton CO2 rocznie.

Projekt dopłat NFOŚiGW jest pozytywnie odbierany przez deweloperów i inwestorów, ponieważ może zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami i domami o wysokim standardzie energetycznym. Budynki energooszczędne wymagają większych nakładów inwestycyjnych. W budownictwie komercyjnym są już standardem. Natomiast w budownictwie mieszkaniowym najważniejszym elementem decydującym o decyzji zakupowej wciąż jest cena. Dopłaty NFOŚiGW spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne będą bardziej dostępne – mówi Wojciech Wachacki, Partner w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak.

Jak podaje NFOŚiGW, wysokość dopłat z programu może wynieść od 10.000 złotych do 40.000 złotych, w zależności od tego, czy będzie to mieszkanie, czy dom jednorodzinny, oraz jaki będzie jego standard energetyczny, czyli osiągnięty wskaźnik zapotrzebowania budynku lub mieszkania na energię użytkową do ogrzewania. W przypadku mieszkania kwota dopłaty przewidziana jest w granicach od 10.000 złotych do 15.000 złotych, natomiast w przypadku domów od 20.000 złotych do 40.000 złotych. Według szacunków NFOŚiGW koszt budowy energooszczędnego domu jest wyższy o około 100.000 złotych. Częściowo koszt ten zwraca się w trakcie użytkowania, ponieważ wydatki na ogrzewanie domu energooszczędnego są kilkukrotnie mniejsze od ogrzania domu zbudowanego w technologii tradycyjnej.

Większa efektywność energetyczna budynku niekoniecznie musi wiązać się z dużo wyższymi nakładami inwestycyjnymi. Można ją zapewnić projektując budynek z wykorzystaniem przeszkleń, wykonanych ze szkła o odpowiednich parametrach, które zapewni wysoki poziom oświetlenia światłem dziennym, bardzo dobrą ochronę przed słońcem oraz wysoką izolacyjność cieplną. Dzięki temu ilość energii zużywanej na sztuczne oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację budynku ulegnie znacznemu obniżeniu – przekonuje Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group.

Autorzy nowego programu dopłat do kredytów zakładają, że zostanie nim objętych ok. 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności. Program pozwoli też zgromadzić kompetencje potrzebne do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii, niezbędne z uwagi na unijne regulacje. 

Zgodnie z dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków (2010/31/UE), od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki będą musiały wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii, zaś energia niezbędna do eksploatacji budynków powinna pochodzić w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych – dodaje Wojciech Wachacki.

Przeczytaj również:

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Próżniowe pakiety szybowe od Guardian Glass

Przełomowa technologia spełnia wymogi dotyczące...

Dlaczego szyby parują?

Dlaczego szyby parują?

Zanim zaczniesz panikować, zobacz, kiedy zjawisko...

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Super Spacer® i wyższa matematyka estetyki

Cyfryzacja zmieniła architekturę. Powstają budynki i...

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Przeszklony wiatrołap – rozwiązanie na każdy metraż

Jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap to niewielkie...

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Nowe szkło przyciemniane elektronicznie wkrótce od Guardian Glass

Szkło Guardian Glass przedstawia swoim klientom produkt...» Więcej na subportalu szkło