Praktyczna weryfikacja zalet SWISSPACER Air

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W ramach rozbudowy budynku restauracji Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, nowe szyby izolacyjne zostały wyposażone w SWISSPACER Air.

fot. SWISSPACER

W ramach rozbudowy budynku restauracji Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, nowe szyby izolacyjne zostały wyposażone w SWISSPACER Air.


W ramach rozbudowy budynku restauracji Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, nowe szyby izolacyjne zostały wyposażone w SWISSPACER Air.

fot. SWISSPACER

W ramach rozbudowy budynku restauracji Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, nowe szyby izolacyjne zostały wyposażone w SWISSPACER Air.

Dzięki SWISSPACER Air nawet prędkość wznoszenia rzędu 130 m/min nie stanowiła problemu podczas transportu szyb zespolonych do schroniska.

fot. SWISSPACER

Dzięki SWISSPACER Air nawet prędkość wznoszenia rzędu 130 m/min nie stanowiła problemu podczas transportu szyb zespolonych do schroniska.

Szwajcarski producent szyb zespolonych testuje innowacyjny komponent do kompensacji ciśnienia w pakiecie szybowym.


Na targach glasstec szwajcarski producent ciepłej ramki SWISSPACER wprowadził na rynek nowy produkt: SWISSPACER Air. Ten niewielki element zapewnia kompensację ciśnienia w wielokomorowych szybach zespolonych i przeciwdziała obciążeniom klimatycznym. Ale przydatność praktyczna rozwiązania była weryfikowana już od pewnego czasu: jest ono stosowane od 2016 roku przez Glassolutions – wiodącego producenta szkła budowlanego, spółkę zależną globalnej grupy SAINT-GOBAIN, w projektach realizowanych w całym szwajcarskim regionie Alp.

Przykładem może być restauracja Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen, gdzie nowe szyby izolacyjne, zainstalowane w ramach rozbudowy budynku, zostały wyposażone w SWISSPACER Air. Szyby zostały przetransportowane wyciągiem krzesełkowym na miejsce montażu, pokonując różnicę wysokości 707 m, z prędkością wznoszenia wynoszącą 59 m/min. Kolejny przykład to schronisko w Riederalp w szwajcarskim kantonie Valais, gdzie wszystkie okna w budynku zostały zmodernizowane i wyposażone w SWISSPACER Air. Również tutaj konieczny był transport kolejką górską: przy różnicy wysokości rzędu 1166 m i czasie przewozu wynoszącym dziewięć minut, prędkość wznoszenia wynosiła 130 m/min – dzięki SWISSPACER Air nie stanowiło to żadnego problemu. Oba obiekty referencyjne zostały wyposażone w okna pochodzące od lokalnego producenta stolarki – firmy Waser Schreinerei z miejscowości Wolfenschiessen. 

Bardzo doceniamy otwartość naszych klientów na tego rodzaju projekty. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane zaufanie. Stanowi to dla nas zachętę do kolejnych przedsięwzięć – mówi Valerian Wicky, Dyrektor Zarządzający Glassolutions Kreuzlingen.


Zakład Glassolutions w Kreuzlingen w Szwajcarii należy do europejskiej sieci ponad 200 zakładów produkcyjnych i jest znany przede wszystkim z rozwiązań specjalnych. Z tego względu SWISSPACER zdecydował się na współpracę z tym szwajcarskim producentem szkła izolacyjnego. 

W ramach projektów realizowanych wspólnie z Glassolutions, dzięki wykorzystaniu know-how obu partnerów, udało nam się sprostać już kilku wyzwaniom technicznym. Firma ta cieszy się renomą rzetelnego, innowacyjnego przedsiębiorstwa wśród klientów z obszaru Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Dlatego wybór tego silnego partnera do realizacji pierwszych projektów pilotażowych SWISSPACER Air był dla nas oczywisty – mówi Matthias Bach, Dyrektor Techniczny SWISSPACER.


W szczególności w przypadku transportu szkła izolacyjnego między lokalizacjami o dużych różnicach wysokości, np. przez przełęcze górskie, tunele lub transportem lotniczym, między hermetycznie zamkniętą szybą zespoloną a otoczeniem nie dochodzi do kompensacji ciśnienia, co prowadzi do znacznych naprężeń na krawędziach szkła i w samym szkle. W rezultacie może dojść do uszkodzenia uszczelnienia krawędzi, a nawet do pęknięcia szkła.

Problem ten jest również dobrze znany Valerianowi Wicky’emu: Kiedy zespół badawczo-rozwojowy SWISSPACER zwrócił się do nas z rozwiązaniem SWISSPACER Air, natychmiast wzbudziło ono nasze zainteresowanie. Rozwiązuje ono nie tylko problemy wynikające z różnic wysokości, ale także obciążeń klimatycznych na krawędzi szkła.


Ponieważ jesteśmy firmą silnie zorientowaną na usługi, przekonał nas przede wszystkim prosty montaż szyb zespolonych w ramach okiennych. Producent okien może zamontować szyby zespolone standardowo w fabryce, co pozwala wyeliminować wszelkie dodatkowe koszty transportu i montażu na budowie. Nasi klienci odnoszą z tego duże korzyści w praktyce.


Przed opracowaniem SWISSPACER Air, Glassolutions korzystało ze wstępnie ustawionej kompensacji ciśnienia za pomocą altimetra lub jednostek otwartych. Zawsze wiązało się to z dużymi nakładami logistycznymi, ponieważ magazynowanie pośrednie u dealera okien pociągało za sobą ryzyko stłuczenia szkła.

W przypadku przesunięć w harmonogramie realizacji na placu budowy, mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których szkło izolacyjne pękało na etapie składowania tymczasowego. Nasi klienci potrzebowali prostego i elastycznego rozwiązania, które reagowałoby odpowiednio do sytuacji na warunki atmosferyczne, okoliczności związane z transportem i postęp budowy. Dzięki SWISSPACER Air problemy te odchodzą do przeszłości. Po osiągnięciu określonego etapu realizacji, producent okien może zamontować odpowiednie szyby bezpośrednio w zakładzie i przetransportować je do obiektu położonego na przykład w górach. Nasi klienci nie muszą już martwić się o dodatkową obsługę lub osobny transport szyb i ram – mówi Wicky.


Oprócz niezawodności planowania, niewielki komponent oferuje również inne zalety. Zachowanie równoległości szyb w obrębie pakietu ma znaczenie z punktu widzenia izolacji termicznej, szczególnie w okresie zimowym. Gdy objętość powietrza w przestrzeni międzyszybowej maleje w niskich temperaturach, za sprawą Swisspacer Air wygięcie szyby do wewnątrz staje się niemożliwe.

Dzięki temu szkło izolacyjne zachowuje swoją pełną funkcjonalność nawet o tej porze roku. SWISSPACER Air częściowo przeciwdziała nieestetycznym odkształceniom szyb, które są na porządku dziennym w przypadku braku kompensacji ciśnienia. 

Wicky posiada już pierwsze doświadczenia w tym zakresie: Architekci i planiści często zwracali się do nas z prośbą o znalezienie rozwiązania tego problemu. To skłoniło nas do przetestowania wpływu Swisspacer Air na odkształcenia szkła w wielu próbach terenowych – z pozytywnymi wynikami: odkształcenia wynikające ze zmiany pór roku są zredukowane. Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom skuteczne rozwiązanie problemu.


Instalacja SWISSPACER Air w zakładzie Glassolutions przebiega bardzo sprawnie dzięki opracowaniu i optymalizacji procesu umożliwiającego montaż elementu podczas produkcji szyby zespolonej. W specjalnych warunkach możliwe jest teraz również – w koordynacji ze SWISSPACER – zamontowanie komponentu Air w wyprodukowanej wcześniej szybie zespolonej już po utwardzeniu szczeliwa wtórnego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wymóg kompensacji ciśnienia może być spełniony w dalszym etapie. Nie ma potrzeby kompensacji ciśnienia za pomocą altimetra, co przyspiesza produkcję. 

Wystarczy jedynie wstawić komponent SWISSPACER Air do zespolenia, ale z tym nie wiąże się żadna potrzeba dodatkowej obsługi z naszej czy klienta strony – mówi Wicky.


Glassolutions łączy zaawansowaną wiedzę z zakresu szkła bazowego, ramek dystansowych i przeróbki szyb na szkło izolacyjne w celu opracowania trwałych rozwiązań spełniających potrzeby klientów. 

Firma wykonała pionierską pracę w zakresie praktycznych aspektów produktu Swisspacer Air. Dzięki pomocy zespołu udało nam się zoptymalizować wytwarzanie i znacząco udoskonalić opracowane metody obróbki. Podobnie jak w przypadku innych projektów, możemy teraz z przyjemnością spojrzeć wstecz na profesjonalną i konstruktywną współpracę – mówi Bach. 


Wicky dodaje: Od 2003 roku wprowadziliśmy ramkę SWISSPACER jako naszą ciepłą ramkę. Od 2005 roku wykorzystujemy ją w ponad 90% naszych szyb zespolonych. Od tego czasu większość producentów okien zaczęła jednoznacznie wskazywać tę ramkę dystansową w swoich specyfikacjach. Kiedy nasi klienci dowiedzieli się, że SWISSPACER oferuje teraz ten nowy komponent i że dzięki temu, mimo zastosowania powietrza zamiast gazów obojętnych, możliwe jest osiągnięcie dobrych wartości Ug w potrójnej szybie zespolonej, natychmiast wzbudziło to ich zainteresowanie. W ramach prób terenowych z powodzeniem stosujemy ten produkt we wszystkich regionach i na różnych wysokościach.


Autor tekstu: Janina Brielmann; www.swisspacer.com
#SWISSPACER_Air, #ramki_dystansowe, #szyby_zespolone

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Dynamicznie przyciemniane szkło Halio® w starym brukselskim dworcu Gare Maritime

Instalacja jednego z najbardziej zaawansowanych systemów...

NSG Group zamyka zakład Pilkington IGP we Wrocławiu

NSG Group zamyka zakład Pilkington IGP we Wrocławiu

NSG Group poinformowało, że po szczegółowej analizie...

10 lat gwarancji na transparentność szkła ognioochronnego marki Pilkington

10 lat gwarancji na transparentność szkła ognioochronnego marki Pilkington

NSG Group jest liderem w badaniach nad rozwojem szyb...

Kolejny krok milowy ML System w ramach projektu Quantum Glass

Kolejny krok milowy ML System w ramach projektu Quantum Glass

ML System, wyspecjalizowana spółka technologiczna,...» Więcej na subportalu szkło