Spójne rozwiązanie software’owe dla większego zadowolenia klientów i pracowników

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Od lewej do prawej: Markus Fischer, kierownik sprzedaży oprogramowania LiSEC / Patrick Suppan, kierownik działu IT Services Glas Marte / Markus Weiskopf, dyrektor zarządzający Glas Marte

fot. LiSEC

Od lewej do prawej: Markus Fischer, kierownik sprzedaży oprogramowania LiSEC / Patrick Suppan, kierownik działu IT Services Glas Marte / Markus Weiskopf, dyrektor zarządzający Glas Marte


Glas Marte, przedsiębiorstwo z Bregencji w Vorarlberg (kraj związkowy Austrii) dostarcza nie tylko rozwiązania ze szkła do zastosowania w obszarze wewnętrznym i zewnętrznym, lecz projektuje i produkuje też własne opatentowane systemy balustrad szklanych oraz systemy przesuwne i przytrzymujące. To unikatowa propozycja sprzedaży, która bardzo dobrze funkcjonuje, ale pod względem technologicznym stanowi wyzwanie.


Firma Glas Marte została założona w 1930 roku jako zakład szklarski, a dziś zatrudnia 360 pracowników w dwóch lokalizacjach w Austrii Zachodniej. Kapitał początkowy w roku założenia firmy opisany jest na stronie internetowej w następujący sposób: „Fachowe umiejętności, wola ciężkiej pracy i tylko najbardziej niezbędne narzędzia ręczne”. Na takim kapitale firma oparła swą działalność na starcie. 

Oprócz narzędzi, a mianowicie na poziomie IT, istotna była również właściwa decyzja. Wewnętrzne procesy, od oferty po wysyłkę, są w firmie Glas Marte różnorodne i złożone, uwarunkowane różnorodnością produktów, a także faktem, że oferowane są zarówno produkty szklarskie, jak i rozwiązania w zakresie obróbki i przetwarzania metali. Ponadto istotne znaczenie ma koordynacja procesów i produkcji w dwóch zakładach: Firma Glas Marte w Bregencji oraz w Itter (Tirol), który pozyskano w roku 2015. Do tego czasu przedsiębiorstwo miało w użyciu około 20 pojedynczych programów i samodzielnie zaprogramowanych rozwiązań (CRM, rachunkowość finansowa, magazynowanie, zarządzanie projektami, zarządzanie dokumentami, rejestracja czasu, programy celne itd.). Brakowało jednak „kropki nad i”. 

Obecnie firma LiSEC, po raz pierwszy, wraz z Asseco Solutions z St. Florian w Austrii, opracowała koncepcję, która uwzględnia wszystkie aplikacje, lecz już nie jako pojedyncze zastosowania, ale jako kompleksowe rozwiązanie tworzące w pełni spójną całość. W zakresie tego rozwiązania aplikacje LiSEC odpowiadają za zastosowania i dane dotyczące szkła. Impreza inauguracyjna odbyła się w marcu, uruchomienie przewidziane jest na styczeń 2020, początek działania na marzec 2020.  

Korzyści tego unikalnego rozwiązania:

» Jednorodny system, obejmujący wszystkie obszary działalności (szkło, systemy i usługi) – bez zagadnień pobocznych
» Całościowe procesy, począwszy od ofertowania, poprzez wytwarzanie produktów ze szkła i metalu, a skończywszy na wysyłce i fakturowaniu
» Niski wskaźnik błędów (rodzaje błędów: literówki, przestawienie cyfr, błędne informacje o pozycjach, błędy przy ręcznym przenoszeniu, synchronizacja ręczna)
» Jednolita organizacja magazynu dla produktów ze szkła i metalu
» Jeden port danych w jednym systemie (całościowa kalkulacja cen przez naciśnięcie przycisku)

Firma Glas Marte wspólnie z Lisec i Asseco łączą obszary działalności w zakresie szkła, systemów i usług w jedną całość. Koncepcja ta umożliwia użytkownikowi pracę w jednym tylko środowisku. Przeskoki między różnymi systemami oraz zewnętrzne interfejsy należą już do przeszłości. W ten sposób firma Glas Marte stawia decydujący krok i wzmacnia swoją pozycję na rynku – mówi Markus Fischer, kierownik sprzedaży oprogramowania w LiSEC.


Krótki wywiad z Markusem Weiskopfem, dyrektorem zarządzającym Glas Marte


LiSEC: Dlaczego wybrali Państwo firmę LiSEC? Firma Glas Marte przez 30 lat była klientem A&W – skąd ta zmiana?

Weiskopf: Jeśli chodzi o decyzje w zakresie tego rzędu wielkości, firma LiSEC jest dla nas pewną opcją: austriackie przedsiębiorstwo w prywatnych rękach, nienależące do funduszu inwestycyjnego. Zapewnia to bezpieczeństwo inwestycyjne.

Firma LiSEC dysponuje kompetencjami w sektorze budowy urządzeń w dziedzinie obróbki szkła oraz w sektorze oprogramowania – takie połączenie jest wyjątkowe. Poza tym istotną zaletą przedsiębiorstwa jest „know-how” w tej branży: Firma LiSEC sama przetwarza od dawna szkło płaskie. Dzięki temu zespoły robocze znają nasze punkty problematyczne, bo same je mają – łączą nas zatem wspólne sprawy. 

Z technicznego punktu widzenia firma LiSEC działa na pewno bardziej nowocześnie i innowacyjnie – instalacja firmy LiSEC jest czymś najlepszym, co można znaleźć na rynku. Poza tym w zakładzie Itter było już software’owe rozwiązanie firmy LiSEC, które wspaniale funkcjonowało – po co zatem zmieniać system?

LiSEC: Jak wyglądał proces decyzyjny? Co wywołało decyzję?

Weiskopf: Wewnętrzne procesy stały się bardziej złożone, a praca z różnymi systemami bardziej skomplikowana. Brakowało koniecznej przejrzystości. Im bardziej rozbudowywaliśmy istniejące aplikacje, tym bardziej czułe stawały się one – częściej dochodziło do usterek, awarii itp. Do tego pojawiały się sygnały z rynku: szwankowało nasze planowanie zdolności produkcyjnych, zagrożona była terminowość naszych dostaw. Również wewnątrz firmy otrzymywaliśmy wyraźne sygnały od specjalistów: Łączenie różnych systemów odbywało się bardzo powoli i było skomplikowane. Wkrótce pracownicy Glas Marte będą dysponowali narzędziem, które rzeczywiście ułatwia pracę, udostępnia logiki kontrolne i restrykcje pozwalające zredukować błędy ewidencyjne. Przyglądaliśmy się rynkowi bardzo dokładnie i szukaliśmy różnych rozwiązań – tylko firma LiSEC była w stanie sprostać tej złożoności.

LiSEC: Jakich korzyści Pan oczekuje? Od kiedy nazywa Pan ten projekt sukcesem?

Weiskopf: Najbardziej zależy nam na zadowoleniu klienta, a przy tym koncentrujemy się zwłaszcza na szybkości realizacji i terminowości. Kwestie te chcemy wyraźnie zoptymalizować, mając na uwadze przede wszystkim zadowolenie klienta. W tym względzie bardzo ważna jest dla nas przejrzystość w zleceniach – jeśli miałoby dojść do poślizgów nie do uniknięcia, to chcemy byś w stanie poinformować o tym klienta w porę, by mógł on jeszcze zareagować. Przez nowoczesne narzędzie i supernowoczesne rozwiązania IT, które stosujemy, pragniemy także zwiększyć atrakcyjność jako pracodawca, a pracownikom w firmie zapewnić długofalowo atrakcyjne warunki pracy. 

#szyby_zespolone, #obrobka_szkla, #software

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Festyn na zakończenie wakacji dla pracowników Effector i Effect Glass

Festyn na zakończenie wakacji dla pracowników Effector i Effect Glass

31 sierpnia 2019 roku w Nagłowicach odbył się festyn...

HEGLA przejmuje większościowy udział w TAIFIN Glass Machinery Oy

HEGLA przejmuje większościowy udział w TAIFIN Glass Machinery Oy

HEGLA przejmuje większościowy udział w firmie TAIFIN...

Od teraz projekty referencyjne marki Pilkington dostępne na telefonie

Od teraz projekty referencyjne marki Pilkington dostępne na telefonie

Architekci i projektanci, poszukujący inspiracji do...

Efektywny system zarządzania wariantami w Porta Glas Design

Efektywny system zarządzania wariantami w Porta Glas Design

Aby jeszcze szybciej i ekonomiczniej spełniać...

Nowoczesne urządzenia w badaniach szyb zespolonych

Nowoczesne urządzenia w badaniach szyb zespolonych

OKSAN, producent ramki dystansowej TermoProfi, oferuje...» Więcej na subportalu szkło