Ramki Super Spacer® wspomagają trwałość szklanych elewacji

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ramki Super Spacer® wspomagają trwałość szklanych elewacji

fot. ADAM MORK

Ramki Super Spacer® wspomagają trwałość szklanych elewacji


Ramki Super Spacer® wspomagają trwałość szklanych elewacji

fot. ADAM MORK

Ramki Super Spacer® wspomagają trwałość szklanych elewacji

Wielofunkcyjna powłoka miedziana budynku Maersk Tower w Kopenhadze to majstersztyk duńskich architektów C.F. Møller Architects, wykonanym przez wiedeńskich techników stali i szkła Waagner-Biro. Gięte szkło dla fasady szklanej z ciepłymi ramkami dystansowymi Super Spacer® TriSealTM Premium Plus firmy Edgetech dostarczyła wytwórnia szkła giętego Döring z Berlina. 


Ochrona klimatu sprawą kluczową dla Danii


Podnoszące się poziomy mórz, intensywne opady deszczu, okresy suszy i gorące letnie temperatury w miastach – takie oddziaływania zmiany klimatu dotykają wszystkich nadmorskich miast  Europy. Taki scenariusz klimatyczny był dla Danii już przed wielu laty powodem, aby rozpocząć zmianę toku myślenia. Jako pierwszy kraj na świecie Dania postawiła sobie za cel całkowite wycofanie się z energii pochodzącej z surowców kopalnych. Do roku 2050 ma nastąpić całkowita rezygnacja z użytkowania węgla, oleju i gazu. To małe skandynawskie państwo wyrasta coraz bardziej na prekursora zrównoważonego budownictwa. Nowe duńskie sztandarowe projekty architektoniczne zwabiają miłośników formy i deweloperów miast z całego świata. 

Skandynawska, a w szczególności duńska architektura od lat wytycza standardy – podkreśla z zachwytem Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający niemiecką firmą Edgetech Europe GmbH w Heinsberg. – Jak to pokazuje Maersk Tower w Kopenhadze, trwałość i zrównoważony charakter to akurat więcej aniżeli efektywność energetyczna i gospodarowanie zasobami. 

  

Kreatywne posługiwanie się miedzią jako element twórczy 


Maersk Tower, wielokrotnie wyróżniony, między innymi nagrodą Scandinavian Green Roof Prize 2017, nagrodą za architekturę 2018 miasta Kopenhagi, World Architecture Festival Award 2017 w kategorii „Higher Education and Research“ i European Copper in Architecture Award 2017, stał się symbolem Kopenhagi już w dobry rok po jego otwarciu. Ta składająca się z trzech skrzydeł, łagodnie pofalowana wieża, będąca częścią Instytutu Panum Uniwersytetu Kopenhaskiego, w którym mieści się Wydział Nauk o zdrowiu i medycynie, jest najbardziej efektywnym energetycznie budynkiem laboratoryjnym Danii. Przyczyniają się do tego gromadzenie wody deszczowej do spłukiwania toalet i nawadniania powierzchni zielonych, zautomatyzowane oświetlenie LED, podłączenie do sieci systemów chłodzących, wiele zazielenionych terenów i powierzchni dachów, a przede wszystkim niepowtarzalne rozwiązanie zacienienia. 

Przed przejrzystą elewacją z elementów aluminiowych z segmentami z potrójnego szkła izolacyjnego na wysokość całego piętra i paneli, zainstalowana została konstrukcja w rodzaju reliefu z poziomych elementów z betonu z włóknami szklanymi, jak również 3.000 pionowych płyt pokrytych miedzią. Pełnią one w równym stopniu funkcję ochrony przed słońcem i wiatrem. Częściowo ruchomo skonstruowane okiennice podążają za kierunkiem wiatru. Przy wysokim nasłonecznieniu automatycznie wysuwają się z lamelek cienkie miedziane kratki. Obniżają one dostęp energii dopuszczając jednak nadal światło dzienne do pomieszczeń. Miedź, jako materiał, nie został wybrany przypadkowo, lecz jako uznanie dla otaczającej architektury z tradycyjnymi fasadami z cegły. 

Wiecznie popularna ciepła ramka dystansowa 


Jeszcze nie upłynęło 20 lat, odkąd architekt Helmut Jahn i projektant konstrukcji nośnych profesor Werner Sobek obiektem Highlight Towers w Monachium postawili kamień milowy na drodze do energooszczędnej, przejrzystej szklanej powłoki budynku. W czasie, gdy większość producentów szyb zespolonych ukierunkowała swoją produkcję na szyby dwukomorowe, stworzyli oni, jako jeden z pierwszych, przejrzysty zespół wieżowców bez rdzenia z betonu zbrojonego, ale za to z pojedynczą elewacją, dwukomorowym szkleniem izolacyjnym, naturalną klimatyzacją łączącą budynki „Skybridges“. 

Szyby dwukomorowe są dzisiaj standardem w większości przypadków, gdy celem jest stworzenie energooszczędnej powłoki budynku. Również ciepła ramka dystansowa, która znacząco redukuje mostki termiczne na krawędzi połączeń szyb i tym samym straty ciepła, jest stosunkowo młodym produktem. 

Ze swoim zaledwie 30-letnim stażem nasz system ramek dystansowych Super Spacer należy do rozwiązań pionierskich – tłumaczy Joachim Stoss. – I o ile ciepła ramka jest mało znaczącą w kontekście całej objętości budynku, o tyle jest ona dla oszklenia izolacyjnego ważniejsza niż kiedykolwiek, jeżeli chce się osiągnąć ambitne cele efektywności energetycznej.


W Maersk Tower ramki Super Spacer® TriSealTM Premium Plus firmy Edgetech znajdują się w 1.200 mkw. cylindrycznie wygiętych elementach szklanych, które wyprodukowała wytwórnia szkła giętego Döring na zlecenie Waagner-Biro. Dla wypukłych i wklęsłych, dwukomorowych jednostek zespolonych wybrana została struktura szkła SSG CLIMATOP CONTOUR z niezwykle łatwo przepuszczającym światło szkłem neutralnym o nazwie Diamant Weissglas, żeby w czasie długich skandynawskich zim do pomieszczeń docierało możliwie najwięcej światła dziennego.

Jakość przemysłowa w procesie przetwarzania Super Spacer® 


Dla nas, jako wytwórcy szkła giętego, oprócz doskonałych właściwości izolacji cieplnej ramki Super Spacer, decydująca jest przede wszystkim jakość produkcyjna w jej przetwarzaniu – wyjaśnia Michael Hering, Dyrektor Techniczny w firmie Döring. – Proces gięcia szkła wymaga czasochłonej produkcji manualnej, dlatego dokładna, co do milimetra, i szybka aplikacja ramek dystansowych odwijanych ze zwoju jest zarówno zagadnieniem efektywności produkcyjnej, jak i poziomu jakości. 


Trójstopniowy system uszczelnienia ramki jest opatrzony z zewnątrz klejem akrylowym łączącym trwale tafle szkła, co pozwala na natychmiastową dalszą obróbkę szyb zespolonych. Szczególnie przy wielkogabarytowych szybach ze szkła izolacyjnego mogą zostać zauważone dość szybko niedokładności przy aplikacji ramki dystansowej. System ramek dystansowych Super Spacer® pozwala zarówno na precyzyjne, absolutnie równoległe nałożenie ramki dystansowej, jak i wykonanie narożników o dokładnych kątach 90°. Gięte dwukomorowe szyby termoizolacyjne berlińskiej firmy osiągają wartości współczynnika U (współczynnika przenikania ciepła) do 0,5 W/m²K, niemniej jednak dla wieloletniego i niezawodnego ich funkcjonowania połączenia wszystkich krawędzi muszą one wytrzymać wszelkie obciążenia. 

Według firmy Döring, ogólną zasadą jest: Im mniejszy promień gięcia i im mniejszy wymiar, tym większa sztywność wygięcia. W skutek czego połączenie krawędzi posiada mniej zdolności do „pompowania”, a tym samym poddane jest silniejszym naprężeniom i obciążeniom. Elastyczne ramki dystansowe – z uwagi na zmiany pogodowe – biorą udział w ruchach „pompowania” w szybach zespolonych i stale powracają do swojej pozycji wyjściowej. Przyczynia się to pozytywnie do minimalizowana napięcia na krawędzi szyb w szczególności na krawędziach uszczelnień. 

Małym, ale za to ważnym szczegółem, zdaniem pana Heringa, jest również optyka niektórych projektów. Gięte szkła są wbudowywane obok szyb płaskich, dlatego też nie powinny być one zauważalne, tak jak różnice w ich wykonaniu. Wybrany dla Maersk Tower czarny Super Spacer® nie posiada żadnych perforacji czy też powierzchni odbijających światło. 

Super Spacer oszczędza energię niejako w ukryciu, ponieważ w stanie zabudowanym znika całkowicie w profilu ramy – wyjaśnia na zakończenie Joachim Stoss   


#ramki_dystansowe, #fasady_szklane, #szyby_zespolone, #szklo_hartowane, #szklo_giete

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Edgetech Europe GmbH

52525 Heinsberg
Gladbacher Strasse 23
tel.: +48503 035605
Fax: +49(0)2452 96491 11
e-mail: g.janik@edgetech-europe.com
e-mail: info@edgetech-europe.com
http://www.superspacer.comCastellana 77 – ekologiczny budynek z podwójną fasadą ze szkła Guardian

Castellana 77 – ekologiczny budynek z podwójną fasadą ze szkła Guardian

W finansowym centrum Madrytu znajduje się budynek...

Firma W. Schmitz – specjaliści od innowacji dla przemysłu szkła izolacyjnego

Firma W. Schmitz – specjaliści od innowacji dla przemysłu szkła izolacyjnego

Od wielu lat firma W. Schmitz Kunststofftechnik GmbH...

Znak jakości RAL dla ramek dystansowych Super Spacer®

Znak jakości RAL dla ramek dystansowych Super Spacer®

Edgetech Europe GmbH z powodzeniem poddała wymagającemu...

Wpływ ramki dystansowej w szybie zespolonej na ogólne zapotrzebowanie energetyczne budynków

Wpływ ramki dystansowej w szybie zespolonej na ogólne zapotrzebowanie energetyczne budynków

Niezależny Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt po...» Więcej na subportalu szkło