Dekoracyjne szkło w aranżacji wnętrz

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Drzwi szklane wykonane z kolorowego szkła z zamkiem z kolekcji Erice Line.

fot. CDA Polska

Drzwi szklane wykonane z kolorowego szkła z zamkiem z kolekcji Erice Line.


Szklana balustrada z laminowanym szkłem z nadrukiem, montaż np.  w balustradzie Trapani.

fot. CDA Polska

Szklana balustrada z laminowanym szkłem z nadrukiem, montaż np. w balustradzie Trapani.

Drzwi szklane wykonane ze szkła satynowego, montaż z pomocą np. okuć Como.

fot. CDA Polska

Drzwi szklane wykonane ze szkła satynowego, montaż z pomocą np. okuć Como.

Ozdobne szkło urozmaica wnętrze i dodaje mu unikalnego stylu. Dekoracyjną taflę wykorzystać można nie tylko w mieszkaniu, ale też w biurze, galerii handlowej czy urzędzie. Wystarczy, że dobierzemy odpowiedni rodzaj zdobienia. 


Stale rosnące zainteresowanie wykorzystaniem szkła, zarówno jako materiału konstrukcyjnego, jak i elementu aranżacji, sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej różnorodnych rodzajów ozdobnych tafli. Wybierać możemy już nie tylko pomiędzy szkłem kolorowym lub satynowym, ale także tym z nadrukiem (wykonywanym bezpośrednio na szkle lub na folii), taflą lodową lub fusingową. Umożliwia to dobranie odpowiedniego rodzaju szkła do wnętrz urządzonych w każdym stylu. 

Kolorowe szyby


Szkło kolorowe może być barwione w masie. Określoną barwę uzyskuje się dzięki dodaniu do niego na etapie produkcji wybranych związków metali, ale podobny efekt uzyskamy stosując laminat z barwioną folią. W jednym i drugim przypadku tafla może zostać wykorzystana w roli ścianki działowej czy drzwi całoszklanych, z pomocą których oddzielimy poszczególne gabinety w biurze lub wydzielimy strefy funkcyjne w mieszkaniu. Kolorowe, nieprzezierne szkło to również doskonałe rozwiązane do pomieszczeń takich jak sypialnia lub łazienka, w których zależy nam na zachowaniu prywatność. Kolorowa szyba może równie dobrze być wykorzystana jako panel w systemie przesuwnym oddzielającym garderobę albo w formie szklanej bariery w kabinie prysznicowej. Jeżeli jej odcień dobierzemy do barwy ścian oraz innego wyposażenia, stworzą razem spójną, estetyczną przestrzeń.

Alternatywą dla kolorowej tafli może być szkło matowe. Ten rodzaj tafli, nazywany również satynowym, piaskowanym czy też mlecznym, powstaje poprzez trawienie szkła kwasem albo piaskowanie. Zmatowiona może zostać cała powierzchnia szyby, jej fragmenty lub tylko określone wzory.

Szkło laminowane kolorową folią czy też barwione w masie może być mocowane z pomocą okuć do zwykłego szkła hartowanego, podobnie jak tafle szkła satynowego – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Tym samym do wykonania szklanych ścian odpowiednie będą listwy takie jak Roma DRM lub profile Lazio FCM. Przy szklanych drzwiach można natomiast zastosować eleganckie zawiasy oraz zamki, np. z bestsellerowej kolekcji Erice Line.


Estetyczne spękanie


Interesującym rodzajem szkła dekoracyjnego jest tzw. szkło lodowe. Powstaje ono poprzez zalaminowanie trzech tafli, a następnie zbicie środkowej warstwy. Wytworzona w ten sposób szyba, choć wygląda jakby była stłuczona, ma gładką powierzchnię i jest określana jako szkło bezpieczne. Dzięki temu wykorzystać można ją np. jako wypełnienie balustrad przy schodach wewnętrznych lub na tarasie. Może też być stosowana w konstrukcji szklanych ścian działowych. 

Niezwykle interesująco prezentuje się np. osobna sala konferencyjna wykonana z tego rodzaju szkła lub ścianka działowa, która ma za zadanie oddzielić od siebie dwa pomieszczenia w mieszkaniu – podpowiada Joanna Kamuda. – Możemy ją zamocować z pomocą odpowiednich stalowych łączników oraz klamer, jak te z kolekcji Como.


Efektowny nadruk


Najczęściej wykorzystywanym rodzajem szkła ozdobnego jest to z nadrukiem. Wykonać można go bezpośrednio na powierzchni szyby, choć najczęściej nanosi się go na folię, z pomocą której laminowane jest szkło warstwowe. Nadruk może mieć dowolną barwę oraz rozmiar i przedstawiać dowolny wzór. 

Ten rodzaj zdobienia jest niezwykle uniwersalny i chętnie wykorzystywany podczas projektowania wnętrz. Bardzo często spotyka się go w kuchni, w postaci paneli zabezpieczających ścianę przy kuchennych blatach – podpowiada Joanna Kamuda. – Do ściany można go przytwierdzić z pomocą specjalnego kleju lub dzięki niewielkim okuciom punktowym jak np. rotule Piemonte albo subtelnym profilom montażowym jak te z serii Lazio od CDA Polska.


Fusingowe dekoracje


Szczególnym rodzajem szkła dekoracyjnego są tafle fusingowe, które powstają poprzez stopienie ze sobą jego fragmentów o różnej grubości, fakturze oraz rozmiarze. Powstałe w ten sposób tafle bardziej przypominają obrazy niż standardowe panele szklane. Nie uznaje się ich jednak za bezpieczne, dlatego nie można ich wykorzystać w większości standardowych konstrukcji. Z tego powodu najczęściej stosuje się je jako ozdobę wnętrza, przymocowaną do ściany z pomocą okuć punktowych. Taką instalację można wykonać zarówno w sypialni, jak i salonie, w którym będzie stanowiła interesujący element aranżacji.  

#szklo_dekoracyjne, #szklo_kolorowe, #szklo_lodowe, #szklo_laminowane, #szklo_warstwowe, #szklo_fusingowe, #cda

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Przeszklona czerń

Przeszklona czerń

Szkło, podobnie jak czerń, znajdzie zastosowanie w...

Nierozłączki z Manhattanu

Nierozłączki z Manhattanu

Na brzegu East River wyłoniła się w ostatnim czasie...

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Jak montować szkło z pomocą akcesoriów do struktur bezramowych?

Szklane ściany działowe mogą być mocowane z pomocą...

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Przeszklony taras – pomysły na aranżację domowego balkonu

Niezależnie od tego, jaką ilością miejsca...

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Test na strzelnicy szkła kuloodpornego Pilkington

Wygląda jak zwykła szyba – gładka i przejrzysta....» Więcej na subportalu szkło