Kiedy system przesuwny, a kiedy SLF?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

System przesuwny Terno Multi

fot. CDA Polska

System przesuwny Terno Multi


System przesuwny Ragusa

fot. CDA Polska

System przesuwny Ragusa

System składano-przesuwny SLF300

fot. CDA Polska

System składano-przesuwny SLF300

Systemy przesuwne oraz SLF to popularne szklane konstrukcje, spotykane zarówno w mieszkaniach, biurach, jak i galeriach handlowych. Ze względu na różnice w budowie między tymi rozwiązaniami, inne będzie ich zalecane zastosowanie czy też wymiary szkła, na którym mogą być montowane.


Jednymi z różnic pomiędzy systemami przesuwnymi a SLF (czyli składano-przesuwnymi oraz składano-harmonijkowymi) stanowią parametry wytrzymałościowe i charakterystyka pracy systemów. W pierwszym przypadku szkło mocowane jest za pomocą dwóch klamer do wózków jezdnych. Z kolei w systemach SLF za utrzymanie szkła odpowiedzialna jest dość wysoka, skręcana listwa górna DRM, montowana na całej szerokości skrzydła. Dopiero do niej przytwierdzane są wózki jezdne poruszające się w górnej szynie. Dzięki temu ryzyko wysunięcia się szkła jest minimalne, co pozwala na zastosowanie szkła wyższego i cięższego. 

Charakterystyka systemów przesuwnych


W przypadku systemów przesuwnych ich udźwig wynosi najczęściej około 80-100 kilogramów, a poszczególne rozwiązania różnić się będą od siebie przede wszystkim rozmiarem oraz budową wózków, wysokością maskownicy (np. w przypadku Terno Solo Vetro oraz Grado AJ51) oraz liczbą paneli (jak np. w Terno Multi), które można w nich zamontować. Jednocześnie maksymalna waga szkła oraz szerokość formatek wpływają na rodzaj amortyzacji zastosowanej w systemie. Może być ona pneumatyczna, hydrauliczna albo stanowić kompilację obu tych rozwiązań. 

Zdarzają się jednak projekty, które wymagają wykorzystania wyższego i cięższego niż 80 kg szkła. Z myślą o takich sytuacjach zaprojektowane zostały systemy Trieste SF50 oraz SF56, w których waga pojedynczego panelu może wynosić odpowiednio 150 oraz 120 kg – komentuje Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. – Należy jednak podkreślić, że pomimo zwiększonego udźwigu, należy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy szerokością, wysokością oraz ciężarem szkła.


O estetyce danego systemu przesuwnego decyduje przede wszystkim jego wysokość oraz wielkość i rodzaj wózków jezdnych. Jeżeli zależy nam, aby jego elementy montażowe były niewidoczne i schowane w suficie podwieszanym, najlepszym rozwiązaniem będzie niewysoki system z niską maskownicą, jak np. Micro 80 od CDA Polska. 

Natomiast w surowych wnętrzach w industrialnym klimacie doskonale sprawdzą się systemy rurowe z pionowymi dźwigarami, które są jednocześnie wózkami jezdnymi, jak np. Ragusa – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Z kolei w sytuacji, gdy z pomocą systemu przesuwnego chcemy zamknąć szerokie światło przejścia, dobrą propozycją będą tzw. systemy kaskadowe jak seria Terno Multi.


Budowa systemów SLF


W porównaniu do standardowych systemów przesuwnych, rozwiązania typu SLF pozwalają na zamocowanie nie tylko większej liczby paneli, ale także wyższych i cięższych tafli szkła. 


W przypadku systemu SLF300 będzie to szyba o maksymalnej wysokości 4000 mm oraz 1100 mm szerokość dla szkła o grubości maksymalnie 12 mm – podpowiada Jabłoński. – Natomiast SLF400 dostosowany jest do paneli o szerokości 750 mm, wysokości 3000 mm przy grubości wynoszącej nie więcej niż 12 mm.


Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami systemów jest sposób, w jaki zsuwane są panele ruchome. W przypadku systemów przesuwnych mamy najczęściej jedną formatkę, poruszającą się w linii prostej wzdłuż prowadnicy, przy czym tafla o wadze 80 do 100 kg chowa się za panelem stałym bądź za ścianką. Z kolei tego problemu nie ma w systemach SLF, które składają się do odpowiedniego parkingu. Ponadto skrzydła w systemie mogą być ze sobą połączone, jak ma to miejsce w SLF400. Z tego też powodu odpowiednie wypoziomowanie systemu jest trudniejsze i wymaga podczas montażu większej dokładności. Pozwala jednak na przeszklenie nie tylko światła pojedynczego przejścia, ale całej ściany, którą możemy złożyć, uzyskując wolną przestrzeń. 

Możliwości zastosowania


Mając na uwadze wielkość szkła oraz wytrzymałość rozwiązania, systemy przesuwne znajdą zastosowanie przede wszystkim w mieszkaniach, w których pełnią najczęściej funkcję drzwi. Z ich pomocą oddziela się jadalnię od kuchni czy łazienkę od sypialni. Podobne zastosowanie znajdą także w niewielkich biurach gabinetowych. Natomiast ze względu na swój rozmiar i budowę systemy składano-przesuwne oraz składano-harmonijkowe wykorzystywane są głównie w galeriach handlowych, w których stanowią zamknięcie salonów sprzedażowych, w budynkach biurowych, a także w biurach typu open space, w których umożliwią wydzielenie osobnych pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu modułowości przestrzeni. 

#okucia_szklane, #okucia_przesuwne, #drzwi_szklane, #cda

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Szkło Guardian w pływającej budowli mieszkaniowej

Szkło Guardian w pływającej budowli mieszkaniowej

Szkło Guardian Glass zostało wybrane do stworzenia...

Baltisse przejmuje Polflam od założycieli i Syntaxis Capital

Baltisse przejmuje Polflam od założycieli i Syntaxis Capital

Baltisse zakończył proces przejęcia spółki Polflam,...

Uszlachetnianie szkła laserem na miarę indywidualnych potrzeb

Uszlachetnianie szkła laserem na miarę indywidualnych potrzeb

W efekcie laserowego uszlachetniania powierzchni szkła...

Profile dystansowe Technoform na BAU 2019

Profile dystansowe Technoform na BAU 2019

Technoform Glass Insulation specjalizuje się w produkcji...

Jaki pakiet szybowy wybrać, aby okno było bezpieczne, chroniło przed zimnem i hałasem?

Jaki pakiet szybowy wybrać, aby okno było bezpieczne, chroniło przed zimnem i hałasem?

Aby mieć pewność, że produkt zagwarantuje odpowiednie...» Więcej na subportalu szkło