T-Mobile Arena w Las Vegas przykładem giętego na zimno szkła z ramkami Super Spacer®

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

T-Mobile Arena w Las Vegas

fot. Edgetech

T-Mobile Arena w Las Vegas


T-Mobile Arena w Las Vegas

fot. Edgetech

T-Mobile Arena w Las Vegas

T-Mobile Arena w Las Vegas

fot. Edgetech

T-Mobile Arena w Las Vegas

T-Mobile Arena w Las Vegas

fot. Edgetech

T-Mobile Arena w Las Vegas

T-Mobile Arena w Las Vegas

fot. Edgetech

T-Mobile Arena w Las Vegas

Około 2.790 metrów kwadratowych szkła izolacyjnego było na miejscu gięte na zimno i montowane do ram aluminiowych szklanej fasady obiektu T-Mobile Arena w Las Vegas. Proces gięcia na zimno łącznie z wysoko zautomatyzowaną produkcją elementów ze szkła izolacyjnego był gwarantem tego, że największy projekt tego rodzaju w USA stał się w efekcie końcowym także sukcesem ekonomicznym.

JE Berkowitz, która to firma sama określa siebie wiodącym producentem szkła dla celów architektonicznych w Ameryce Północnej, oraz Edgetech/Quanex zrealizowali już wiele wspólnych projektów – na przykład w Europie łukowaty dach o powierzchni ponad 12.500 mkw. rozpięty ponad historycznym moskiewskim centrum handlowym Gostiny Dvor. – Naturalne zaokrąglenia i dynamiczne formy są – poza dużymi szklanymi powierzchniami – stałym tematem w architekturze – podkreśla Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający znajdującej się w Heinsberg firmy Edgetech Europe GmbH. – Produkcja pojedynczych sztuk jest w niektórych projektach raczej regułą, a nie wyjątkiem. Producenci, tacy jak JE Berkowitz, mogą osiągnąć konieczną elastyczność i rentowność wyłącznie poprzez zautomatyzowaną w znacznym stopniu produkcję. Wytwarzanie giętego szkła na zmianę z płaskimi szybami nie jest żadnym problemem przy zastosowaniu ramek dystansowych Super Spacer®. Oczywiście jesteśmy dumni z tego, że JE Berkowitz stawia na nasze produkty przy produkcji szkła izolacyjnego.

Nowoczesne wytwarzanie musi być maksymalnie wielostronne, to znaczy musi umożliwiać łączenie możliwie wielu gatunków i formatów szkła, a także wszystkich niezbędnych materiałów izolacyjnych i ramek dystansowych przy zachowaniu prostoty zastosowania. Elastyczne ramki dystansowe, takie jak Super Spacer®, które odwijane ze zwojów już zawierają zintegrowany środek wysuszający, pozwalają – w porównaniu ze sztywnymi ramkami dystansowymi – zaoszczędzić takie etapy produkcji jak przycinanie, wyginanie i napełnianie substancją wysuszającą. 

Jak wyjaśnia dostawca, w zautomatyzowanej produkcji szkła izolacyjnego obniżają one znacznie koszty jednostkowe; precyzyjne wykonanie brzegowego zespalania przy pomocy robotów (podczas zaciskania nałożony z boku na Spacer akrylowy klej przylepcowy łączy szkło i ramkę dystansową) zapewnia wąskie tolerancje oraz równoległość szyb, także tych o dużych powierzchniach. Niska wysokość konstrukcyjna sprawia, że ramki dystansowe Super Spacer® nie znajdują się w polu widzenia. Możliwe są także wąskie profile ramowe i płytsze wpusty szyb. Ponadto główne uszczelnienie poliizobutylenowe zastosowane jest w sposób niewidoczny, a z biegiem lat praktycznie nie może migrować z przekładki na szybę.

» Typowy przykład pracy zespołowej

Przy obiekcie T-Mobile Arena w Las Vegas wymagane były od firmy JE Berkowitz maksymalna wydajność produkcyjna i kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań. „Diamentem Pustyni” nazywają eksperci od projektowania stadionów z biura architektonicznego Populous otwartą w roku 2016 wielofunkcyjną arenę o maksymalnej pojemności 20.000 widzów, która w efekcie końcowym kosztowała 375 milionów dolarów. Od strony zachodniej areny rozpościera się widok na pustynię Mojave i góry Spring Mountains, strona wschodnia położona jest bezpośrednio przy Las Vegas Boulevard, na którym dzień i noc pulsuje życie. Rozłożysta, eliptycznie uformowana fasada szklana (na ok. 800 mkw. została nałożona przejrzysta tkanina z diodami LED z możliwością wyświetlania klipów video) jest uzupełniona charakterystyczną powłoką z falistych taśm metalowych, których mozaikowy wzór ma odzwierciedlać kolory i skały osadowe pustyni.
Ja to często bywa, tak i w przypadku szklanej fasady T-Mobile Arena należało przebyć długą drogę od koncepcji do finalnej budowy. Trwająca miesiące praca zespołowa wszystkich fachowców, począwszy od architektów, poprzez wykonawców fasady firmę Crown Corr, dostawcę szkła firmę Guardian, firmę J.E. Berkowitz (JEB) obrabiającą szkło, aż do specjalistów od uszczelnień firmy Dow Corning i dostawcy systemu ramek dystansowych Edgetech/Quanex, miała decydujące znaczenie dla sukcesu tego projektu.

» Szkła izolacyjne gięte na zimno bezpośrednio na placu budowy

Fasada w formie czaszy zawiera niezliczone promienie gięcia szkła oraz wymiary krawędzi. W przeciwieństwie do płaskich płyt, dla płyt wygiętych nieznane są wartości wytrzymałości na ściskanie, rozciąganie i wyginanie. Jako że krzywizna szkła ma wpływ na wytrzymałość na wyginanie, a tym samym – na obciążenia klimatyczne szkła izolacyjnego, minimalne promienie gięcia, maksymalne kąty gięcia, a także konieczne tolerancje zabudowy zostały uprzednio z dużym zapasem obliczone i wypróbowane. Powłoka, kompozycja, wielkość, a przede wszystkim grubość szkła oraz elastyczność zespalania brzegowego były istotnymi parametrami wytwarzania, które podlegały ciągłej optymalizacji. Decyzja o stosowaniu szkła giętego na zimno miała niemal wyłącznie podłoże ekonomiczne, gdyż proces gięcia na ciepło wymagałby dla każdej szyby stworzenia indywidualnie wykonanej formy.

Zimne szkło jest zaskakująco giętkie i do osiągnięcia granicy pęknięcia nadzwyczaj elastyczne –wyjaśnia Christoph Rubel, ekspert techniczny firmy Edgetech. – Szkła w stanie zimnym nie można odkształcić plastycznie. W przeciwieństwie do termicznie giętego szkła, które krzepnie po schłodzeniu w nadanej mu formie, nie posiada pamięci kształtu. Prosty, przybliżony wzór określa związek pomiędzy grubością szkła i promieniem: Szkło grubości 6 milimetrów można wyginać 1500-krotnym promieniem o wartości 9 metrów, zanim dojdzie do pęknięcia.

Oczywiście siły mechaniczne, którymi wygięte segmenty szkła izolacyjnego utrzymywane są w ramie, oddziaływają trwale na zespolenie brzegowe. Poza właściwym materiałem uszczelniającym, największe dla ramki dystansowej zadanie to uszczelnienie przestrzeni pomiędzy szybami na okres kilkudziesięciu lat. – Elastyczne ramki dystansowe nie tworzą po wygięciu zagięć lub zgrubień, które mogą negatywnie wpłynąć na szczelność – wyjaśnia pan Rubel. – Poza względami ekonomicznymi ta właśnie funkcjonalna właściwość była istotnym powodem, dla którego w przypadku szklanej fasady T-Mobile Arena zastosowano ramki Super Spacer®. Kolejną zaletą były wyróżniające się właściwości izolacyjne systemu ciepłej ramki Super Spacer®, która tym samym wnosi wkład do bilansu cieplnego całego obiektu budowlanego wzniesionego zgodnie ze standardami LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) z certyfikatem na poziomie Gold.
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Edgetech Europe GmbH

52525 Heinsberg
Gladbacher Strasse 23
tel.: +48503 035605
Fax: +49(0)2452 96491 11
e-mail: g.janik@edgetech-europe.com
e-mail: info@edgetech-europe.com
http://www.superspacer.comCiepła ramka – o czym mowa?

Ciepła ramka – o czym mowa?

Ramka dystansowa to element konstrukcyjny, który łączy...

Zamykacze do drzwi szklanych z serii Bergamo i Firenzne

Zamykacze do drzwi szklanych z serii Bergamo i Firenzne

Zamykacze podłogowe, wspomagające zamykanie oraz...

Guardian Glass z nowym zestawem narzędzi do analizy szkła i szyb

Guardian Glass z nowym zestawem narzędzi do analizy szkła i szyb

Dzięki ulepszeniom użytkownicy z Europy będą mogli...

Centrala koncernu Siemens: salon pokazowy nowoczesnej technologii szkła

Centrala koncernu Siemens: salon pokazowy nowoczesnej technologii szkła

Na całym świecie inteligentne miasta nabierają...» Więcej na subportalu szkło