Ciepły montaż okien chroni przed utratą ciepła

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Coraz częściej spotykamy się z wysokimi wymaganiami w doborze właściwości izolacyjnych okien. Decydując się na zakup okien o podwyższonych współczynnikach, często zapominamy o ich odpowiednim montażu. Aby stolarka skutecznie chroniła nasz dom, warto zastanowić się nad jej prawidłowym montażem. Co w kwestii montażu doradzają eksperci ProfiLine? Sprawdźmy!


W pełni korzystając z możliwości nowoczesnych technologii produkcyjnych okien zalecamy zastosowanie tzw. ciepłego montażu. Polega on na osadzeniu konstrukcji bezpośrednio w warstwie ocieplenia, dlatego też jest stosowany wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym. Celem takiego rozwiązania jest zminimalizowanie miejsc powodujących straty ciepła, powstających na styku ościeżnic z murem. Odpowiednia izolacja termiczna styku okna ze ścianą jest jednym z elementów ciepłego montażu. Istotnym komponentem jest również paroizolacja. Dlaczego? Za wyjątkiem tradycyjnie stosowanej pianki poliuretanowej wykorzystuje się taśmę paroszczelną oraz paroprzepuszczalną.  

Nim przystąpimy do osadzania okna w murze, należy odpowiednio przygotować ościeża, oczyścić je z ewentualnego pyłu, gruzu oraz innych zanieczyszczeń, następnie powierzchnie montażową odpowiednio zagruntować. Pominięcie lub błędne wykonanie tego etapu może spowodować, że materiały izolacyjne nie będą właściwie przytwierdzone do podłoża i nie spełnią swojego zadania. Jeśli budynek, w którym chcemy zamontować stolarkę, posiada ściany dwuwarstwowe z izolacją zewnętrzną o grubości 10-15 centymetrów, to okna powinny znajdować się jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru. W przypadku ściany dwuwarstwowej i trójwarstwowej z ociepleniem powyżej 15 cm konstrukcje osadza się bezpośrednio w strefie ocieplenia. Co ważne, ościeżnicy nie można w stabilny sposób przymocować ściśle do warstwy termoizolacji ściany, ponieważ konieczne jest zastosowanie specjalnych elementów montażowych – kotwy statyczne, wysięgniki.
Od zewnątrz należy okno zabezpieczyć materiałami paroprzepuszczalnymi. Możemy użyć taśmy rozprężnej o właściwościach paroprzepuszczalnych lub folii. Zabezpieczają one strefę izolacji przed wpływem opadów atmosferycznych oraz wody. Środkowa część to pianka poliuretanowa pełniąca funkcję termoizolacji. Aby wilgoć i para wodna znajdująca się w domu nie przenikała do warstwy termoizolacyjnej od wewnątrz stosuje się izolację paroszczelną, czyli np. folię. 

O czym należy pamiętać?


Aby nie popełnić błędu w trakcie ciepłego montażu, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej liczby kotew, a także ich właściwym rozstawie. Brak wiedzy w tym zakresie może skutkować deformacją ościeżnicy lub nieszczelności całego okna.  

Kolejnym problemem może okazać się nieprawidłowe dostosowanie wymiarów stolarki do otworu okiennego. Zbyt duża konstrukcja uniemożliwia pozostawienie odpowiednich luzów dylatacyjnych. Z kolei to może doprowadzić do jego deformacji oraz utrudnia prawidłowe zamocowanie mechaniczne. Często stwarza konieczność użycia bardzo grubej warstwy pianki, co w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem, tym samym utrudniając obróbkę murarską. 

Kolejną, choć wcale nie najmniej istotną kwestią, pozostaje niedokładne uszczelnienie. Zbyt mała ilość pianki izolacyjnej może doprowadzić do powstania tzw. mostków termicznych, które powodują straty ciepła. Zaś brak izolacji paroszczelnej od wewnątrz budynku i paroprzepuszczalnej od zewnątrz powoduje zawilgocenie muru wokół okna. Konsekwencją takiego działania jest pogorszenie właściwości izolacyjnych piany montażowej, a nawet rozwoju pleśni i grzybów. 

Warto zatem przy montażu stolarki okiennej skorzystać z usług profesjonalnej ekipy montażowej niż podejmować się zadania samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy i praktyki. Rodzi to wiele konsekwencji, często bardzo kosztownych.  

#montaz_stolarki, #montaz_okien, #cieply_montaz

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

Postanowienie sądu w sprawie DRUTEX S.A. Wniosek Grażyny Gierszewskiej oddalony

W postanowieniu z dnia 14 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w...

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Okna z recyklingu – dlaczego warto?

Odpady z tworzywa sztucznego z roku na rok stają się...

Unitec Polska planuje budowę nowej siedziby

Unitec Polska planuje budowę nowej siedziby

Decyzja o zakupie gruntu i budowie nowej siedziby była...

Szklane ściany przeciwpożarowe – bezpieczeństwo łączy się z designem

Szklane ściany przeciwpożarowe – bezpieczeństwo łączy się z designem

Podział przestrzeni na strefy pożarowe jest niezwykle...

Instalacja okien krok po kroku

Instalacja okien krok po kroku

Nawet okna o doskonałych właściwościach...» Więcej na subportalu okna