Stolbud Włoszczowa - Powrót do (dobrej) przeszłości

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

O planach na przyszłość, wejściu na giełdę, restrukturyzacji oraz o łączeniu pracy z życiem osobistym – rozmowa z Prezesem Zarządu dr Markiem Szczęsnym.

Reklama

Jak dokonane zmiany własnościowe w „Stolbudzie” zmieniły funkcjonowanie firmy i jakie są jej plany i cele na przyszłość?

Marek Szczęsny: W 2006r. strategicznym inwestorem w „Stolbudzie” został prywatny inwestor, pan Bogusław Wypychewicz, który na dzień dzisiejszy posiada około 65% udziałów firmy. Dzięki zwiększonej decyzyjności firma przeszła głęboką restrukturyzację. Przed Zarządem inwestor postawił nowe cele, w tym zwiększenie planu sprzedaży o 30% w stosunku do roku 2006, co pozwoliłoby nam na osiągnięcie dodatniego wyniku zysku netto z działalności gospodarczej. Obecnie zarząd większą uwagę skupia na marketingu, handlu, produkcji i kosztach wynikających z zaopatrzenia w surowce i materiały do produkcji. Działalność pomocnicza firmy: kadry, księgowość i płace, działy informatyki i utrzymania ruchu oraz ochrona obiektów zostały przeniesione do firmy zewnętrznej VIG, której właścicielem jest inwestor strategiczny. Tak więc zwiększenie sprzedaży, walka o powrót do dobrej marki „STOLBUDU” z jaką kojarzyła się firma w latach poprzednich, powiększenie sieci dystrybucji, plan pokrycia siecią sprzedaży całego kraju (do tej pory „Stolbud” był obecny raczej na południu Polski) - to szczegółowe cele, jakie są postawione przed Zarządem, Kierownictwem i Personelem firmy. Restrukturyzacja objęła również wdrożenie nowego systemu: „ZARZĄDZANIE I STEROWANIE PRODUKCJĄ PRZEDSIĘBIORSTWA SI”. Jest to ten sam system, który funkcjonuje we wszystkich Przedsiębiorstwach inwestora. W ramach tego systemu poprzez synergię obniża się koszty ogólne, zaopatrzenia i optymalizuje się koszty utrzymania obsługi „Stolbudu” i innych firm inwestora.

W jaki sposób restrukturyzacja wpłynęła na pracowników firmy?

Część pracowników pośrednio produkcyjnych odeszła do pracy do spółki VIG, część wyjechała za pracą za granicę, część sama odeszła, część musiała odejść a jakaś część przeszła na wcześniejsze emerytury. Obecnie w „Stolbudzie” zatrudniamy nieco ponad 730 pracowników, a pan Bogusław Wypychewicz zatrudnia w samych tylko zakładach we Włoszczowej około 2370 pracowników. Ponadto od momentu przekształcenia własnościowego w „Stolbudzie” były już dwie podwyżki płac, średnio po 15% i po 10%.

A jak rozwija się zakład produkcji okien z PVC?

Podstawową działalnością „Stolbudu” jest produkcja okien drewnianych. Zakład produkcji okien z PVC rozwija się powoli. Podstawę produkcji stanowią okna w systemie „BRUGMANN AD 73mm 5-komorowe oraz 4-komorowe okna „DECCO„ AD. W planach przyszłościowych jest również uwzględniony rozwój tego wydziału, który po dokonanej prywatyzacji przekształcił się z przedsiębiorstwa „STOLBUDPLAST” w wydział wewnętrzny firmy. Jeszcze w tym momencie produkcję okien z PVC traktujemy jako uzupełnienie ofert przetargowych i częściowe uzupełnienie oferty handlowej w stosunku do tych naszych dealerów, którzy wyrażają chęć zakupu u nas stolarki tworzywowej. Już wkrótce tej działalności poświęcimy trochę więcej uwagi.

Tu i ówdzie słychać opinię, że „STOLBUD” chce wejść na giełdę...

No cóż, w każdej plotce jest trochę prawdy. Rozważamy taką możliwość za 2-3 lata w celu pozyskania poprzez emisję akcji środków finansowych na szybki rozwój i unowocześnienie parku maszynowego oraz nowoczesnych technologii. Ponadto giełda byłaby dalszym uwiarygodnieniem firmy na rynku polskim i zagranicznym.

Jeśli już jesteśmy przy rynkach zagranicznych, to czy wejście Polski do struktur europejskich w jakiś sposób zmieniło funkcjonowanie firmy?

Na pewno odczuliśmy tak, jak pracodawcy w całym kraju odpływ pracowników do pracy za granicą. Zastępujemy ich nowymi, kompleksowo ich szkoląc, tak, aby przy zatrudnieniu nowych pracowników uniknąć częściowego spadku wydajności i jakości produkowanych okien. Natomiast jeśli chodzi o pozytywne skutki wejścia Polski do Unii Europejskiej, to należy wymienić łatwiejszy dostęp do rynków zagranicznych. Eksport w naszym przypadku stanowi wartość 7-10% produkcji. Główne kraje eksportu to: Niemcy, Czechy, Słowacja, kraje skandynawskie i ostatnio Ukraina. Szybko udało nam się uzyskać certyfikację na okna eksportowane do Niemiec, a na pozostałe kraje jesteśmy w trakcie certyfikacji.

W tym roku znowu medialnie było głośno o „Stolbudzie”.

Tak. Sądzę, że ma Pan na myśli zdobycie przez „Stolbud” ZŁOTEGO MEDALU targowego na Międzynarodowych Targach Budownictwa „Budma” w Poznaniu. Nagroda ta dotyczyła okna akustycznego, którego wygłuszenie według uzyskanego certyfikatu wyniosło 40dB. Okno to jest obecnie przygotowywane do wdrożenia do sprzedaży ze względu na dużą izolacyjność termiczną, co odgrywa ważną rolę w tak zwanych domach pasywnych.

Jak Pan ocenia okres najbliższych 5-7 lat dla naszej branży?

Jak już wspomniałem wcześniej, wejście do Unii Europejskiej otworzyło przed nami nowe rynki zbytu. Teraz o wiele łatwiej można się tam poruszać. Nasza stolarka cieszy się dużym zainteresowaniem w krajach Europy Północnej i Południowej. Cenią tam nas za dobrą jakość i konkurencyjne ceny. Natomiast rynek Polski oceniam bardzo dobrze. Obecnie w kraju w bardzo szybkim tempie rozwija się rynek inwestycyjny w zakresie budownictwa publicznego, indywidualnego i developerskiego. Szacuję też, że w najbliższym czasie relacje pomiędzy stolarką tworzywową ustabilizują się i będą wynosiły 50%:50%. Im społeczeństwo będzie bogatsze, tym popyt na okna drewniane będzie większy.

Czy ten szacunek 50% : 50% w stolarce otworowej nie jest trochę przesadzony w stronę okien drewnianych?

Od razu widać, że Pan się wywodzi z branży tworzywowej.. Ja odpowiadam, że nie ma w tym przesady, ponieważ od jakiegoś już czasu zmieniła się technologia produkcji okien drewnianych. Okna drewniane nie wymagają już tak, jak kiedyś częstej konserwacji. Obecnie są już 4-krotnie impregnowane i malowane. Dzięki temu przez 5 lat ich użytkowania nie trzeba nic przy nich robić, oprócz ich mycia, czy przesmarowania okuć.

Czy nie odczuwacie aby braku surowca do produkcji stolarki drewnianej?

Daje się odczuć obecnie, jak i w latach poprzednich, brak na rynku tarcicy lepszej jakości - to znaczy 1 i 2 klasy. Może to stanowić okresową barierę w rozwoju firm produkujących stolarkę drewnianą, które stawiają, tak jak my, na bardzo dobrą jakość drewna. My radzimy sobie poprzez import uzupełniający z krajów wschodnioeuropejskich i azjatyckich. Niestety coroczny wzrost cen drewna musi się odbić na cenie stolarki. Jeśli chodzi o okresowe braki szkła na rynku, to one nas nie dotyczą. Mamy od wielu lat sprawdzonego dostawcę, który liczy się z naszą firmą i stawia na nas jako na dużego i dobrego odbiorcę.

Mieszka Pan w Poznaniu, a pracuje we Włoszczowej, jaki to ma wpływ na Pana życie osobiste i rodzinne?

Z tego punktu widzenia nie jest to układ komfortowy. Ale z drugiej zaś strony mam już dorosłe i niezależne dzieci. Praca jest atrakcyjna, a wyzwania zawodowe bardzo duże. Ponadto nic tak chyba każdego menedżera nie cieszy, jak osiągnięcie końcowego sukcesu, w który wierzę i do tej wiary udało mi się przekonać bardzo wielu ludzi, z którymi dzisiaj razem pracuję.

Co na koniec można życzyć Panu i „Stolbudowi”?

Krótko. Żeby dalej rozwijało się polskie budownictwo oraz polski rynek stolarki okiennej, a udział „Stolbudu”, żeby w tym segmencie był stale rosnący.

Dziękujemy za rozmowę i oczywiście życzymy tego nam wszystkim.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

STOLBUD WŁOSZCZOWA / Grupa Koronea

29-100 Włoszczowa
Jędrzejowska 74
tel.: 41 38 82 350
tel.: +48 41 38 82 195
tel.: +48 41 38 82 134
Fax: 41 38 82 211
e-mail: wloszczowa@stolbud.pl
http://www.stolbud.pl
http://www.facebook.com/StolbudHello OKNOPLAST. Grupa OKNOPLAST otwiera nowy biurowiec oraz showroom pod Krakowem

Hello OKNOPLAST. Grupa OKNOPLAST otwiera nowy biurowiec oraz showroom pod Krakowem

Grupa OKNOPLAST 19 czerwca 2018 roku zorganizowała...

KE po sześciu latach odrzuca skargę FAKRO na VELUX

KE po sześciu latach odrzuca skargę FAKRO na VELUX

Jak informuje RZECZPOSPOLITA, Komisja Europejska po...

Jak wybrać okna, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jak wybrać okna, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Nowoczesne okna i drzwi tarasowe, dzięki zastosowaniu...

Schować się przed hałasem

Schować się przed hałasem

Ciszę, podobnie jak zdrowie, na ogół zaczynamy cenić...

Zmotoryzowani przedstawiciele branży budowlanej w FAKRO

Zmotoryzowani przedstawiciele branży budowlanej w FAKRO

Po raz kolejny, do siedziby firmy FAKRO, czołowego...» Więcej na subportalu okna