AKPOL-PLAST – bo rynek potrzebuje też małych producentów

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

AKPOL-PLAST jest niedużym producentem okien i drzwi, który swoją działalność rozpoczął już 20 lat temu. Początkowo produkcja stolarki otworowej odbywała się w Bieruniu Starym, a w roku 2001 została przeniesiona do Tychów. Zaprosiliśmy do rozmowy Panią Martę Sieniawską, zajmującą się marketingiem w AKPOL-PLAST.


Pani Marto, w jakich okolicznościach powstał AKPOL-PLAST?

Lata dziewięćdziesiąte to okres, kiedy okna PVC zaczęto masowo produkować w Polsce. Wcześniej mniej popularne u nas w kraju ze względu na wysoką cenę, niewiele różniącą się od cen okien drewnianych, okna PVC z czasem szturmem podbiły rynek stolarki otworowej. W połowie lat dziewięćdziesiątych w Polsce wielu dużych producentów stolarki PVC rozpoczęło swoją działalność, co pozwoliło na znaczące obniżenie cen okien. Zainteresowanie ludzi było ogromne, wszyscy chcieli wymieniać stare okna na te nowszej generacji. Szkoda było nie skorzystać z takiej okazji i tak narodził się pomysł na otworzenie własnego zakładu produkcyjnego. Początkowo firma była spółką, następnie po 2 latach zmieniła formę prawną na jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie jesteśmy rodzinną firmą zatrudniającą niecałe 20 osób.

Czyli początki upłynęły Państwu raczej w sprzyjających warunkach?

Tak, lata świetności firmy przypadły zarazem na jej początki. Ludzie masowo wymieniali okna w domach, mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej na plastikowe. Wiadomo, że nauka nowej branży, stworzenie własnego systemu obsługi zamówień, zebranie odpowiedniego zespołu ludzi i podobne sprawy towarzyszące założeniu firmy nie były łatwe, ale udało się, bo zapał do pracy i zdobywania nowych doświadczeń był ogromny i dodatkowo pobudzany ilością spływających zamówień. Na pewno wytrwałość, odporność na niepowodzenia, uczciwość i wiara w to, że inni są uczciwi, też przyczyniły się do dobrego startu. 

Jakie produkty są głównymi w ofercie i co je wyróżnia?

Na tą chwilę okna i drzwi PVC to główny trzon naszej działalności. Wyróżnia je na pewno solidność, gdyż pracujemy na najlepszych niemieckich profilach i okuciach. Ponadto produkujemy również stolarkę aluminiową. Jesteśmy także dystrybutorem rolet i parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klienta detalicznego, jak i hurtowego. Produkujemy okna do mieszkań, domów, biur, szkół, przedszkoli, sklepów. Eksportujemy z powodzeniem nasze wyroby na rynek europejski.

Wspomniała Pani o dostawcach. Może Pani powiedzieć z kim współpracujecie?

Obecnie produkujemy nasze okna na energooszczędnych profilach niemieckiej firmy Salamander Window and Door Systems. Okucia, które stosujemy, dostarcza nam również niemiecka firma Winkhaus. W szkło zaopatrują nas polskie firmy produkujące szyby zespolone we własnych zakładach produkcyjnych.

Omówiliśmy lata prosperity, kiedy to powstawała firma – a jaki był zeszły rok?

Rok 2017 zdecydowanie upłynął nam pod znakiem eksportu naszych okien do Niemiec, co oczywiście nas cieszy. Udało nam się również zrealizować ciekawe projekty u nas w kraju. Ilość zamówień nie jest już tak oszałamiająca, jak na początku naszej działalności, ale zapotrzebowanie na rynku dalej istnieje, więc jesteśmy dobrej myśli. 

Jakie są w związku z tym plany na przyszłość?

Chcielibyśmy rozszerzyć eksport o kilka nowych państw europejskich. Polska znajduje się w czołówce europejskich producentów okien, gdyż jesteśmy w stanie zaproponować konkurencyjne ceny oraz świetną jakość produktów, i na tym będziemy się opierać. Branża okienna w Polsce wciąż ma ogromy potencjał. 

#produkcja_stolarki, #produkcja_okien, #okna_pvc, #akpol_plast

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Hello OKNOPLAST. Grupa OKNOPLAST otwiera nowy biurowiec oraz showroom pod Krakowem

Hello OKNOPLAST. Grupa OKNOPLAST otwiera nowy biurowiec oraz showroom pod Krakowem

Grupa OKNOPLAST 19 czerwca 2018 roku zorganizowała...

KE po sześciu latach odrzuca skargę FAKRO na VELUX

KE po sześciu latach odrzuca skargę FAKRO na VELUX

Jak informuje RZECZPOSPOLITA, Komisja Europejska po...

Jak wybrać okna, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jak wybrać okna, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Nowoczesne okna i drzwi tarasowe, dzięki zastosowaniu...

Schować się przed hałasem

Schować się przed hałasem

Ciszę, podobnie jak zdrowie, na ogół zaczynamy cenić...

Zmotoryzowani przedstawiciele branży budowlanej w FAKRO

Zmotoryzowani przedstawiciele branży budowlanej w FAKRO

Po raz kolejny, do siedziby firmy FAKRO, czołowego...» Więcej na subportalu okna