Jak dobrać rolety do wystroju pomieszczenia

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Montaż okien to kolejny ważny moment na drodze do wykończenia wymarzonego miejsca zamieszkania. Oczywiście stolarka okienna sama w sobie może być dekoracją naszego domu, ale odpowiednio dobrane zasłony, rolety lub żaluzje, będą stanowić jej idealne dopełnienie. W tym artykule skupimy się na roletach okiennych, które mogą świetnie wkomponować się w spójny wystrój całego mieszkania, a zarazem spełniać przydatne mieszkańcom funkcje.

» Jaki typ rolety wybrać?

Obecnie na rynku istnieje wiele typów i rodzajów rolet, umożliwiających stylowe i funkcjonalne osłonięcie okien i skuteczną ochronę naszej prywatności. W zależności od potrzeb i preferencji możemy więc wybrać: albo roletki tekstylne i plisowane (przeznaczone do wnętrz), albo rolety zewnętrzne (osłaniające okna od strony elewacji budynku).

Podczas podejmowania decyzji, oprócz wyboru umiejscowienia rolet, warto rozważyć także kwestie dotyczące budowy samych rolet (użytego materiału, typu kasety, sposobu prowadzenia), sposobu montażu oraz oczekiwanej od nich funkcjonalności.

» Rolety tekstylne

Najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez klientów typ to rolety tekstylne, które dostępne są w różnych opcjach materiałowych. Można je wykonać w 4 wariantach związanych z ich budową:

• wolnowiszące (bez kasetki, z nieosłoniętym wałkiem rolety przymocowanym bezpośrednio do górnej części ramy okiennej)

• montowane w kasecie aluminiowej (wałek rolety schowany w estetycznej skrzynce roletowej, tkanina osadzona w aluminiowych szynach)

• montowane w kasecie PCV ( wałek rolety ukryty w konstrukcji z tworzywa sztucznego, tkanina porusza się w plastikowych prowadnicach)

• plisowane (tkanina mocowana na profilach z tworzywa sztucznego, którą manewrować można dzięki żyłkowemu prowadzeniu)

Wybór rolet wyposażonych w prowadnice pozwala, w połączeniu z odpowiednio dobraną tkaniną, na uzyskanie całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. W przypadku rolet wolnowiszących opcjonalnie można wyposażyć je w mechanizm z prowadzeniem żyłkowym, dzięki któremu materiał przylega do skrzydła okiennego (także w przypadku uchylonego okna). Takie rozwiązanie nie pozwala jednak na szczelne zaciemnienie okien, ponieważ poprzez boczne szczeliny część światła przedostaje się do pomieszczenia.

Istotnym elementem rolety jest materiał z którego została ona wykonana. Do wyboru mamy klasyczne rolety z gładkim materiałem lub tkaniną typu dzień/noc i  rolety plisowane (tzw. plisy), w których materiał ułożony jest w formie harmonijki. Właściwości rolet w zakresie odbijania promieni słonecznych, czy zaciemniania pomieszczeń uzależnione są od materiału, który wybrany został do ich wykonania – jego grubości, koloru, faktury. Interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie tkaniny tzw. dzień i noc, która składa się  z dwóch warstw naprzemiennie ułożonych pasów jasnych – przezroczystych i ciemnych – nieprzezroczystych pasów, które pozwalają regulować ilość światła przenikającego do środka.Jeśli chodzi o montaż rolet wewnętrznych do ramy okiennej, to wyróżniamy w tym zakresie kilka podstawowych możliwości, które dostępne są w zależności od modelu:

• montowane do skrzydła okiennego za pomocą taśmy dwustronnej (np. DK-MAJA)

• montowane za pomocą wkrętów (np. DK-BLANKA)

• montowane za pomocą zaczepów lub zawieszek (DK-STELLA)

» Rolety zewnętrzne

Możemy także całkowicie zrezygnować z montowania osłon wewnątrz pomieszczenia. Dla amatorów takiego rozwiązania ciekawą propozycją będą rolety zewnętrzne, które montowane są od strony elewacji budynku i pozwalają na swobodną regulację dopływu światła oraz zapewniają prywatność. Zamontowane od nasłonecznionej strony skutecznie redukują także nagrzewanie pomieszczeń.  Wybierać możemy z trzech podstawowych typów rolet zewnętrznych, takich jak rolety:

• elewacyjne

• podtynkowe

• nadstawne

Rolety zewnętrzne elewacyjne to bardzo popularny wybór, ponieważ ich montaż nie wymaga znaczącej ingerencji w konstrukcję budynku (mechanizm ukryty w skrzynce rolety przyczepiany jest bezpośrednio do elewacji).

Montaż podtynkowych rolet zewnętrznych należy natomiast wziąć pod uwagę już podczas tworzenia projektu architektonicznego, ponieważ w tym typie skrzynka roletowa zabudowywana jest pod powierzchnią elewacji.

Ostatni typ – rolety nadstawne - to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w ukończonych już domach (możliwość montażu rolet przy wymianie okien), jak i w tych dopiero powstających, w których instalację rolet zaplanować możemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ze względu na kształt skrzynki różne jest umiejscowienie klapy rewizyjnej, co z kolei umożliwia różne warianty wykończenia elewacji. Skrzynię rolety można zabudować całkowicie, częściowo, lub nawet pozostawić ją całkowicie widoczną

Dodatkowe zalety rolet zewnętrznych, to możliwości zintegrowania ich z moskitierą oraz zdalnego sterowania nimi przy użyciu pilotów lub po włączeniu w system inteligentnego domu, także za pośrednictwem telefonu czy tabletu.

» Jak dobrać odpowiedni kolor i wzór?

Jeśli chodzi o kolorystykę rolet to możliwości i wariantów w tym zakresie jest bardzo wiele. Zastanawiając się nad doborem najlepszego dla nas koloru powinniśmy uwzględnić to, jak zostało urządzone nasze mieszkanie. Oczywiście nie wszystko musi być w jednolitej kolorystyce, czasem warto zdecydować się nawet na kontrastowe połączenia. Dobrze jednak unikać takiego doboru kolorów, który będzie sprawiał wrażenia agresywnego i zdominuje przestrzeń. Dokonując ostatecznego wyboru pamiętajmy, że roleta okienna po całkowitym rozwinięciu staje się dosyć mocno widocznym elementem wystroju.

Do eleganckich i klasycznie urządzonych wnętrz warto rozważyć rolety w stonowanych kolorach lub żaluzje drewniane, które idealnie komponują się z delikatnym wystrojem. Rolety w mocnych i intensywnych barwach sprawdzą się głównie w nowoczesnych wnętrzach, które często w aranżacjach wykorzystują połączenia wyrazistych, kontrastowych kolorów.

Odpowiedni wybór kolorystyki i dobrze stworzona kompozycja wnętrza to wbrew pozorom bardzo ważne elementy - kolory dominujące w pomieszczeniu mogą mieć bowiem niebagatelny wpływ na samopoczucie mieszkańców. Znalezienie idealnego rozwiązania nie powinno być jednak trudne, producenci okien i rolet, tacy m.in. firma DAKO,  w swojej ofercie posiadają bardzo szeroki wybór modeli oraz tkanin.

» Wygląd to nie wszystko

Oprócz kolorystyki tkaniny wykorzystanej w rolecie, duże znaczenie może mieć także typ materiału z jakiego została wykonana. Zwracamy uwagę na istotne elementy:

• przepuszczalność światła – tkaniny grubsze lub podgumowane lepiej blokują dopływ światła, niż lekkie, transparentne materiały

• faktura – gładkie tkaniny łatwiej dopasować do wystroju niż takie o wyrazistych wzorach

• odporność na zabrudzenia – warto przemyśleć, czy pomieszczenie, w którym zamontowane będą rolety nie wymusi na nas konieczności odświeżania ich materiału i zadbać o wybór takiego, który to umożliwi

» Reasumując!

Decydując się na dobór rolet, powinniśmy więc zwrócić uwagę na podane elementy:

• miejsce przeznaczenia (czy są to rolety zewnętrzne, czy wewnętrzne)

• sposób montażu

• materiały, z jakich są wykonane

• kolory i wzornictwo

Elementów, które należy przemyśleć przed podjęciem decyzji o zakupie, jest całkiem sporo – mamy jednak nadzieję, że chociaż trochę przybliżyliśmy kwestie związane ze skutecznym doborem

i zakupem odpowiednich rolet do okien. Pamiętajmy, że równie istotne co funkcjonalność, są także względy wizualne. Dobrze dopasowane rolety to niezwykle istotny punkt w planie aranżacji wymarzonego mieszkania czy domu.

#intellect, #rolety, #okna, #Dako

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Fabryka Okien DAKO Sp. z o.o.

33-300 Nowy Sącz
Al. Piłsudskiego 88
tel.: 018 4492800
Fax: 018 4492888
e-mail: biuro@dako.eu
http://www.dako.eu