Sąd nakazuje Veluxowi zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma przynależy do:
Sąd nakazuje Veluxowi zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji

Sąd nakazuje Veluxowi zaniechania czynów nieuczciwej konkurencji


28 grudnia 2018 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym nakazuje firmie Velux Polska zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji. Sprawa dotyczy firmy Velset, która oferuje okna dachowe różnych producentów na rynki całej Europy. Sąd w uzasadnieniu wyroku podaje, że Velux utrudniał firmie Velset dostęp do rynku poprzez udzielanie jej rabatów handlowych na mniej korzystnych warunkach w porównaniu do rabatów udzielanych innym kontrahentom. 


Sąd w ramach rekompensaty nakazał Velux Polska opublikowanie w dzienniku „Puls Biznesu” (na pierwszej stronie) ogłoszenia następującej treści: Velux Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie, producent i dystrybutor okien dachowych VELUX, przeprasza Velset spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dystrybutora okien dachowych za dopuszczenie się na jej szkodę w 2011 r. i 2012 r. czynów nieuczciwej konkurencji polegających na utrudnianiu Velset spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie dostępu do rynku poprzez rzeczowo nieuzasadnione, zróżnicowane jej traktowanie w porównaniu do innych kontrahentów Velux Polska spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie w zakresie udzielania rabatów handlowych. Dodatkowo zobowiązał firmę Velux do zwrotu kosztów procesu, postępowania apelacyjnego i kasacyjnego. 

Velux to monopolista na światowym rynku okien dachowych. Od 27 lat do tego globalnego rynku dołączył polski gracz, firma FAKRO. FAKRO od wielu lat oskarża VELUX o stosowanie wobec nich arsenał kilkunastu antykonkurencyjnych praktyk, zabronionych prawem dla dominanta. Mowa o sprzedaży poniżej kosztów, stosowaniu tzw. marki walczącej oferowanej selektywnie głównie dystrybutorom z Europy Zachodniej czy różnicowaniu rabatów w sposób nieuzasadniony ekonomicznie, jak to miało miejsce w powyższej sprawie z Velsetem. W 2012 roku FAKRO złożyło do Komisji Europejskiej oficjalną skargę na nadużywanie pozycji dominującej przez duńską firmę Velux. 

Komisja po 6 latach podjęła decyzję, że nie zamierza prowadzić postępowania i po raz kolejny nie odniosła się merytorycznie do stawianych firmie VELUX zarzutów. FAKRO walczy jednak dalej o równe szanse konkurowania dla polskich firm w Unii Europejskiej. Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wyjaśnia Ryszard Florek, prezes FAKRO. 


Jeszcze niedawno, David Briggs, prezes Grupy Velux, w artykule „Druga noga Veluxa”, który ukazał się 3 grudnia 2018 roku na łamach Pulsu Biznesu, zapewniał, że jego koncern konkuruje w absolutnie uczciwy sposób. 

W branży okien dachowych bardzo duże znaczenie ma kapitał i korzyści skali, a tutaj nasz konkurent, ze względu na znacznie dłuższą obecność na rynku, ma dużą przewagę. Mimo tych różnic, FAKRO cały czas dynamicznie się rozwija. Velux najwidoczniej musi łamać prawo, żeby sobie z nami poradzić. Wygrana sprawa firmy Velset, dystrybutora okien dachowych, mocno podważa wiarygodność firmy Velux. Wyrok Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości – podsumowuje Ryszard Florek. 


» Zobacz komentarz Velux w tej sprawie

#okna_dachowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

FAKRO Sp. z o.o.

33-300 Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 4440444
tel.: infolinia 0800 100 052
Fax: 018 4440333
e-mail: fakro@fakro.pl
http://www.fakro.pl
https://www.facebook.com/FakroGroup/Partnerzy Handlowi DAKO w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Partnerzy Handlowi DAKO w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Dystrybutorzy i Partnerzy marki DAKO przez większą...

Samochodowy rajd dekarski na Sądecczyźnie

Samochodowy rajd dekarski na Sądecczyźnie

Nowosądeckie FAKRO zostało złotym partnerem XVIII...

HENSFORT sponsorem międzynarodowego turnieju TWIERDZA PRZEMYŚL

HENSFORT sponsorem międzynarodowego turnieju TWIERDZA PRZEMYŚL

W dniach 7-9 czerwca najlepsze dziecięce drużyny z...

Optymalna temperatura wewnątrz, czyli jak zadbać o klimat w domu

Optymalna temperatura wewnątrz, czyli jak zadbać o klimat w domu

Walka z upałem to nie walka z wiatrakami. Istnieje...

OKNOPLAST podsumował 25 lat działalności w obszarze CSR

OKNOPLAST podsumował 25 lat działalności w obszarze CSR

Podczas eventu zorganizowanego z tej okazji 4 czerwca...» Więcej na subportalu okna