Poddasze przygotowane na lato. Przegląd przydatnych akcesoriów okiennych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym

fot. Okpol

Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym


Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym

fot. Okpol

Przykładowa aranżacja poddasza z oknem dachowym

Nawiewnik

fot. Okpol

Nawiewnik

Roleta zewnętrzna

fot. Okpol

Roleta zewnętrzna

Moskitiera

fot. Okpol

Moskitiera

Roleta plisowana

fot. Okpol

Roleta plisowana

Markiza

fot. Okpol

Markiza

Nadeszło kalendarzowe lato. Choć okna w naszych domach właściwie już nie są zamykane, to za chwilę może się okazać, że przebywanie w pomieszczeniach przy temperaturach powyżej 30 stopni – na przekór aurze – ochłodzi nasz słoneczny entuzjazm. Jak przygotować się na letnie upały, by w pełni cieszyć się zbliżającymi wakacjami? Rad udziela Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.

» Zasada pierwsza: mądre wietrzenie

Sezon wakacyjny jednoznacznie kojarzy nam się z oknami otwartymi na oścież. Jednak wraz z przyjemnym zapachem lata i kojącym, porannym wiatrem, do pomieszczeń dostaje się też gorące powietrze – zwłaszcza, gdy na zegarze wybije południe. Otwarcie okien, gdy słońce jest w zenicie, co prawda pozwala na lekkie przewietrzenie, ale w żadnym wypadku nie oznacza schłodzenia wnętrza. Wręcz przeciwnie – w tym przypadku nasz komfort termiczny może ulec znacznemu pogorszeniu. Chłodniejsze powietrze znajdujące się wewnątrz zostaje bowiem zastąpione tym nagrzanym z zewnątrz. Jednym słowem: wietrzenie staje się nieskuteczne.

Do tematu walki z upałem trzeba więc podejść rozsądnie. Jeśli okna naszego domu znajdują się po różnych stronach budynku, w ciągu dnia otwierajmy te od strony północnej – najmniej nasłonecznionej i gwarantującej naturalną ochronę przed upałem. Pozostałe, zwłaszcza wychodzące na południe i zachód, powinny nam zaś raczej służyć wieczorami i w nocy. Dobrym pomysłem jest też wyposażenie okien w odpowiednie nawiewniki, które dbają o wymianę powietrza bez konieczności otwierania okna.

Tego typu rozwiązania zapewniają szereg korzyści dla domowników – automatyczne doprowadzenie do wnętrz czystego powietrza, poprawę komfortu termicznego czy brak nadmiernego schładzania pomieszczenia. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędność energii cieplnej, a także bezpieczną wentylację w przypadku, gdy któryś z domowników toczy nierówną walkę z alergią. W trakcie słonecznych i ciepłych miesięcy warto także korzystać z dobrodziejstw natury i cieszyć się świeżym, rześkim powietrzem po letniej burzy. Wtedy naprawdę nie chce się zamykać okna!

» Zasada druga: zainwestuj w rolety i markizy

Racjonalne wietrzenie pomieszczeń to tylko jeden ze sposobów walki z letnim upałem. Inną opcją jest wyposażenie okien w odpowiednie akcesoria, które odczuwalnie ograniczą przedostawanie się ciepła do naszego domu. W tym celu możemy skorzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań zewnętrznych i wewnętrznych – w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Do najchętniej wybieranych akcesoriów należą bez wątpienia rolety wewnętrzne, które pozwalają w prosty sposób kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a do tego mogą w ciekawy i nienachalny sposób uzupełnić domową aranżację.

Projektując rozwiązania przeciwsłoneczne postawiliśmy na połączenie tego, co funkcjonalne, z tym, co estetyczne, starając się, by rolety spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Materiał zastosowany w rolecie Multistop dostępny jest w wariancie zaciemniającym i transparentnym, w bardzo szerokim wachlarzu kolorystycznym, co pozwala dopełnić aranżację każdego, nawet najbardziej nietypowego wnętrza. Funkcjonalnym uzupełnieniem każdej rolety Multistop jest zainstalowana w dolnej części szczotka, która przepuszcza powietrze między szybą a roletą, a także system prowadnic umożliwiający płynną regulację dopływu światła, w tym pełne zaciemnienie wnętrza. Ciekawym uzupełnieniem wnętrza mogą być także rolety plisowane, które poprzez rozproszenie światła zapewniają ciekawy efekt wizualny i wyjątkowy klimat w każdym wnętrzu.

Alternatywą dla rolet wewnętrznych są markizy montowane po zewnętrznej stronie okna. Rozwiązanie pozwala na częściowe zaciemnienie pomieszczenia o każdej porze dnia, chroniąc poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń. Decydując się na tak niebanalne akcesoria warto postawić na rozwiązania odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Tu szczególnie dobrze sprawdzają się markizy wykonane ze wzmocnionej tkaniny o strukturze siatki.

Ci, którzy dodatkowo cenią sobie ciszę i bezpieczeństwo, okna dachowe mogą zaopatrzyć w nowoczesne rolety zewnętrzne – zasilane za pomocą baterii słonecznych, elektrycznie lub dla tradycjonalistów – obsługiwane manualnie.

» Zasada trzecia: stop nieproszonym gościom

Lato to nie tylko wysokie temperatury, ale też i niechciani goście – otwarte okno stanowi zaproszenie nie do odrzucenia dla znajdujących się w okolicy owadów. Zwłaszcza, gdy temperatura na poddaszu jest wyższa niż na zewnątrz, a pokój rozświetla sztuczne źródło światła. W tym przypadku warto zainwestować w zbawienną i funkcjonalną moskitierę, która nie utrudni przepływu powietrza i nie zaciemni pomieszczenia, a pozwoli cieszyć się ciepłymi wieczorami i przespanymi w spokoju nocami – z dala od uciążliwych komarów czy muzykalnych koników polnych.

Choć astronomiczne lato trwa w naszym kraju ponad 3 miesiące, bywają tygodnie, w których zarówno temperatura, jak i powracające opady nie pozwalają w pełni wykorzystać tego niezwykłego, ciepłego okresu. Tegoroczna aura zapowiada się jednak doskonale, dlatego zawczasu przygotujmy swoje wnętrza na letnie upały, by móc w pełni cieszyć się komfortem we własnym domu.
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Okpol Sp. z o.o.

49-318 Skarbimierz - Osiedle
Topolowa 24
tel.: +48 77 404 66 77
Fax: +48 77 411 57 34
e-mail: okpol@okpol.pl
http://www.okpol.pl
http://www.facebook.com/oknadachowe/Jak wybrać okna, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jak wybrać okna, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Nowoczesne okna i drzwi tarasowe, dzięki zastosowaniu...

Schować się przed hałasem

Schować się przed hałasem

Ciszę, podobnie jak zdrowie, na ogół zaczynamy cenić...

Zmotoryzowani przedstawiciele branży budowlanej w FAKRO

Zmotoryzowani przedstawiciele branży budowlanej w FAKRO

Po raz kolejny, do siedziby firmy FAKRO, czołowego...

EKO-OKNA otwierają własną myjnię z warsztatem!

EKO-OKNA otwierają własną myjnię z warsztatem!

W Eko-Oknach zadbają o swoje auta od A do Z. Fabryka...» Więcej na subportalu okna