| Wyświetleń:3730

Nowa jakość energooszczędności w ALURON – system AS 110 PASSIVE

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Nowa jakość energooszczędności w ALURON – system AS 110 PASSIVE

fot. ALURON | Nowa jakość energooszczędności w ALURON – system AS 110 PASSIVE

Oszczędzanie energii, termomodernizacja i dążenie do samowystarczalności energetycznej budynków to wyzwania, z którymi mierzą się na rynku budowlanym wszyscy architekci, inwestorzy i wykonawcy. 


Systematycznie zaostrzane normy unijne w zakresie wymaganego od przegród zewnętrznych poziomu izolacyjności cieplnej w połączeniu z wysokimi kosztami i ograniczeniem dostępności surowców energetycznych wymuszają na systemodawcach konieczność modyfikacji dostępnych na rynku systemów okienno-drzwiowych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie płynące z rynku Aluron oferuje swoim klientom system AS 110 PASSIVE, który prezentuje nawet do 37% lepszy poziom izolacyjności termicznej w porównaniu do tradycyjnych systemów okiennych. 

Certyfikat Passive House


System AS 110 od Aluronu uzyskał uznanie niezależnej instytucji Passive House Institute z Darmstadt, która uznała go za spełniający wymagania domów pasywnych. System przeznaczony jest do konstruowania okien, drzwi balkonowych oraz witryn, które odznaczają się nie tylko estetycznym wyglądem, ale przede wszystkim doskonałym poziomem izolacyjności termicznej (Uw od 0,42 W/m²K), akustycznej, wodoszczelności (klasa E1950) oraz odporności na obciążenie wiatrem (C5/B5). 

Nasz system AS 110 w wariancie passive może być z powodzeniem stosowany w konstrukcjach domów pasywnych w strefie chłodnej i umiarkowanej obejmującej kraje Europy Środkowej oraz m.in. Niemcy, Austrię, Szwajcarię czy Wielką Brytanię. Jakość wykonania oraz design powstających na bazie tego systemu konstrukcji udowadniają, że dążenie do samowystarczalności energetycznej domów pasywnych może iść w parze z elegancją i estetyką projektowanych rozwiązań. AS 110 jest przeznaczony do szklenia ciężkimi pakietami trzykomorowymi o grubości od 47 do 74 mm zarówno w przypadku konstrukcji stałych, jak i skrzydeł otwieranych. Dzięki temu możliwe jest tworzenie dużych przeszkleń odpowiadających współczesnym trendom architektonicznym – powiedział Artur Blukacz, dyrektor działu badań i rozwoju w Aluronie. 


Maksymalne wymiary skrzydła okiennego na bazie AS 110 wynoszą 3500 mm wysokości i 1700 mm szerokości. W ramach systemu mogą powstawać okna rozwierne, rozwierno-uchylne, rozwierno-uchylne z ruchomym słupkiem oraz uchylne. System zbudowany jest w oparciu o nowatorską technologię pięciokomorowych profili aluminiowych zespolonych przekładkami termicznymi, co w połączeniu z ich specjalnie wyprofilowanymi kształtami zwiększa sztywność całej konstrukcji. Profile ościeżnic są wyposażone w przygotowane celowo gniazdo w przekładce termicznej przeznaczone do montażu specjalnej systemowej foli paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. 

Nie można również zapomnieć o aspekcie ekologicznym. Aluron, który funkcjonuje w oparciu o certyfikat ISO 14001, kładzie nacisk na materiały, które poddają się – podobnie jak aluminium – recyklingowi. Z tego powodu uszczelki stosowane w AS 110 wykonane są z termoplastycznego elastomeru, który można w 100% poddawać obróbce wtórnej. Uszczelki TPE, o których mowa, są niezwykle sprężyste, nie kurczą się, nie blakną i nie starzeją się, przez lata zachowując swoje właściwości fizyczne. 

Energooszczędność liczona w walucie


Wybierając stolarkę nie tylko do domów pasywnych, warto wziąć pod uwagę, ile w przeliczeniu na pieniądze można rzeczywiście zaoszczędzić na oknach prezentujących wyższy poziom izolacyjności termicznej. Jak pokazują badania jednego z czołowych międzynarodowych instytutów badawczych Ift Rosenheim – udostępnione przez Swisspacer – poprawa poziomu izolacyjności Uw tylko o 0,1 W/m²K pozwala na zaoszczędzenie:

» 1,2 litra oleju lub 12 kWh rocznie na każdy m²;

» 60 litrów oleju opałowego lub 600 kWh rocznie w odniesieniu do mieszkania o powierzchni 50 m².

Po uwzględnieniu aktualnych cen rynkowych daje to realne oszczędności rzędu:

» 421 PLN rocznie na oleju opałowym przy średniej cenie oleju z okresu  10.2022 – 01.2023 wynoszącej 7,02 zł/l;

» 600 PLN rocznie na energii elektrycznej przy średniej cenie 1 kWh z dnia 12.01.2023 r. wynoszącej 1 PLN.

Jak wyliczają eksperci Aluron, przyjmując, że średnia długość życia konstrukcji okiennych wynosi 30 lat, daje to oszczędności w przedziale 12.636-18.000 PLN. Aluron szacuje, że wybór okien pasywnych na bazie systemu AS 110 pozwoli co najmniej na podwojenie przedstawionych powyżej wartości.  

Właśnie po to zaprojektowaliśmy w Aluronie pięciokomorowy system okien pasywnych, który charakteryzuje się największą na polskim rynku głębokością zabudowy wynoszącą 110 mm, aby zapewnić naszym klientom i użytkownikom końcowym oszczędność energii. Oszczędność realnie przekładającą się na pieniądze, które zostaną w ich portfelach – podsumował Artur Blukacz.

 
#SystemyALU, #OknaALU, #OknaPasywne, #Zawiercie

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY
» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży