| Wyświetleń:4034

Konferencja EPPA na BUDMA/WinDoor-tech 2023 – wnioski i założenia

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

EPPA

fot. EPPA |

Ekonomia cyrkularna, optymalne zarządzanie surowcami oraz ponowne wykorzystanie już wyprodukowanych materiałów przy równoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla to tylko kilka z niezmiernie ważnych tematów, jakie zostały poruszone podczas konferencji zorganizowanej przez EPPA (Europejskie Stowarzyszenie Handlowe Dostawców Systemów Okiennych z PVC) wraz z Targami BUDMA i WinDoor-tech (przy wsparciu JOBDONE) w dniu 1.02.2023 w Poznaniu.


„Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu.
Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie”.
  
Przedstawiciele EPPA w osobach: Charlotte Röber – General Director EPPA Europejskie Stowarzyszenie Systemów Profili Okiennych PVC, Marka Karwowskiego – General Manager EPPA Polska i Karola Pięty – Project Manager EPPA Polska zaprezentowali kierunki działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu, jakim jest okno w całym procesie cyklu życia, a także określenie operacyjne wykorzystania okien demontowanych podczas renowacji budynków i wstawiania nowych okien energooszczędnych. 

EPPA przedstawiła wymagania, jakie zostaną postawione producentom materiałów budowlanych związane z modyfikacją rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych i oznakowania CE, które będą wymagały podawania w parametrach właściwości użytkowych produktu także wartości związanych z ilością energii zużytą do wyprodukowania okna, wpływu produktu na redukcję emisji CO2 oraz procentowego udziału surowców z recyklingu wykorzystanych do wyprodukowania nowego okna. 

Członkowie oraz Partnerzy EPPA

Już w tej chwili w Holandii czy Anglii w zapisach ofert przetargowych np. wspólnot mieszkaniowych wymieniających okna w swoich budynkach pojawia się określony parametr procentowy określający recykling, czyli procent zawartość materiałów ponownie użytych w produkcji oferowanego w przetargu okna. Obok wystąpień przedstawicieli EPPA odbyła się również dyskusja panelowa, w której wzięli udział przedstawiciele producentów systemów profili okiennych, producentów okien, firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów budowlanych, salonów okiennych oraz firm zajmujących się montażem/demontażem okien.

Uczestnicy Panelu Dyskusyjnego
Uczestnicy Panelu Dyskusyjnego:

1. Paweł Ciepły – Dyrektor Zarządzający VEKA
2. Marcin Szewczuk – Kierownik Marketingu ALUPLAST
3. Jarosław Kujawa  – Kierownik Przygotowania Produkcji REHAU
4. Maciej Mańko – Kierownik Marketingu GLASSOLUTIONS
5. Krzysztof Michalak – CSO - Chief Sales Officer OKNOPLAST
6. Andrzej Sobieski – HOMAX Salon Autoryzowany VETREX
7. Piotr Szeremiota – Dyrektor Sprzedaży DEKOS

Uczestnicy panelu dyskusyjnego z perspektywy swoich firm przedstawili obszary, które należy uwzględnić w celu zwiększenia ilości okien z demontażu, które zostaną przekazywane do wyspecjalizowanych firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów budowlanych. Podano przykłady, w których wymagane jest ewidentne wsparcie całej branży w standaryzowaniu zasad przekazywania zdemontowanych okien nawet na wzór działań, jakie odbywają się w branży AGD.

Stowarzyszenie EPPA zaprasza do kontaktu producentów okien oraz firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów w celu wsparcia działań i nawiązaniu współpracy i minimalizowania kosztów logistycznych związanych z transportem zdemontowanych okien do punktów przetwarzania odpadów. Już teraz ilość firm, z którymi współpracuje EPPA pozwala na skrócenie tras transportowych, ale są jeszcze regiony Polski, w których można ten parametr poprawić.

EPPA Polska – Okna PVC w obiegu zamkniętym EPPA Polska – renowacja w Europie

Stowarzyszenie EPPA jest członkiem VINYL PLUS oraz CIRCULAR PLASTICS ALLIANCE (CPA). W ramach deklaracji Vinyl Plus postawione są cele osiągnięcia recyklingu na poziomie 1 mln ton PVC rocznie od 2030 roku, z udziałem europejskich producentów profili na poziomie 45%. 

#oknaPVC, #recyklingokien, #systemyPVC, #recyklingPVC, #EPPA, #Brussels

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży