| Wyświetleń:5116

Żółty krokodyl – niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim

fot. Sztuka Architektury | Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabrycznych zabudowań Łodzi. Tak naprawdę przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim to technologiczna hybryda. Parter budynku jest murowany, natomiast piętro zostało wykonane w technologii CLT. 


Zapraszamy na prezentację projektu w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL oraz wywiad z twórcami przedszkola pracownią xystudio, którzy opowiedzą o realizacji, swojej pracowni, ciekawych projektach i planach na przyszłość. Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2022 o godz. 11:00.

Publiczne przedszkole KIDO powstało na niewielkiej trójkątnej działce. Co więcej, pragnieniem twórców było, aby obiekt został wybudowany w dość krótkim czasie. To te sprawy zdeterminowały formę budynku, a przede wszystkim zastosowane materiały, bo włączenie do bryły części wykonanej w technologii CLT umożliwiło postawienie energooszczędnego budynku w zaledwie 6 miesięcy.

Znakiem rozpoznawczym przedszkola stała się zygzakowata kondygnacja, której okładzina z żółtej stali we wzór łusek kryje pełną, drewnianą konstrukcję, wykonaną z wielkoformatowych płyt z drewna klejonego krzyżowo i skręconą jak szafki z IKEA (skręcanie piętra trwało dwa tygodnie). 

Ściany i sufity pachną świerkowym lasem. Są jedynie przeszlifowane i zabezpieczone pożarowo specjalnym, bezbarwnym lakierem. Ściany oddychają, tłumią hałas i tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca – tłumaczą Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska i Marta Nowosielska z pracowni xystudio, dodając, że z tego powodu w obiekcie postawiono na naturalną wentylację. 


W nawietrznikach ściennych są grzałki, które ogrzewają wpuszczone powietrze, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Na kominach są nasady hybrydowe wspomagające naturalną grawitację. Ogrzewanie podłogowe równomiernie oddaje ciepło. W upalnym lipcu było tam chłodno, w ostatnie mrozy ciepło. To zasługa głównie szczelnej konstrukcji pozbawionej mostków termicznych – dodają architekci.


Obiekt uzupełnia tu trójkątny taras oraz rozległy teren wokół, z placem zabaw (pozbawiony syntetycznej nawierzchni na rzecz naturalnej), wokół którego wiosną pojawią się także drzewa. Więcej o tym ciekawym projekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

 

» PATRONI HONOROWI: SARP, SAK, IA, DAFA
 

#PolskaArchitekturaXXL

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży