| Wyświetleń:5509

VIA Vika – Olśniewająca fasada w środku Oslo

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

VIA Vika – Olśniewająca fasada w środku Oslo

fot. Andrius Gudelis | VIA Vika – Olśniewająca fasada w środku Oslo

VIA Vika jest częścią nowoczesnego węzła komunikacyjnego w dzielnicy biznesowej w Oslo. Wrażenie budynku zmienia się w zależności od punktu widzenia, a jego kształt dostosowuje się do ulic miasta. 


VIA Vika pięknie wtapia się w otoczenie – jeśli wyjdziesz za drzwi, znajdziesz fiord, kulturę i tętniące życiem miasto. Architektura budynku z olśniewającą fasadą tworzy spójną całość z takimi udogodnieniami jak restauracje przeplatane powierzchniami biurowymi w tym samym budynku.

Nie tak dawno temu w tym samym miejscu, gdzie dziś znajduje się VIA Vika, stał inny budynek. Można go najlepiej opisać jako zlepek budynków powstałych w różnych dekadach. Mając wizję uczynienia z VIA Vika nowego punktu centralnego dla nowoczesnego Oslo, podjęto decyzję o wyburzeniu starych konstrukcji. Niezbyt przyjazne dla środowiska, prawda? Cóż, ponieważ przemysł budowlany przechodzi na ekologię, było to jedno z największych wyzwań tego projektu. Celem było zapewnienie jak największej ilości materiałów do ponownego wykorzystania i recyklingu – i już samo to zadecydowało o sposobie przeprowadzenia rozbiórki.

VIA Vika – Olśniewająca fasada w środku Oslo. Fot. Andrius Gudelis

Szkoda, aby dobre materiały i produkty, które się sprawdzają, były zazwyczaj wyrzucane podczas rozbiórki budynku. Są to produkty, z których mogą skorzystać inni, a my czujemy się odpowiedzialni za rozwój rynku ponownego wykorzystania. Wyzwaniem dla branży jest nienadużywanie zasobów i utrzymanie ich w obiegu – mówi kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Unn Hofstad w Storebrand Eiendom.


Istnieje wiele raportów z badań dotyczących wpływu, jaki środowisko pracy wywiera na jego lokatorów. Wpływ ma nie tylko wygląd, ale i samopoczucie. Innym ważnym założeniem projektu było stworzenie nowoczesnych przestrzeni biurowych spełniających wymagania koncepcji kompleksowej obsługi. Pewna firma z branży nieruchomości postanowiła połączyć wszystkie swoje biura i zrobiła to pod dachem VIA Vika.

Nasze biura nie są miejscem spotkań z klientami, ale areną osiągnięć dla naszych pracowników – mówi Christoffer Askjer z firmy Sem & Johnsen. 


Wierzy on, że jego pracownicy będą osiągać lepsze wyniki w zależności od środowiska pracy, a także ma nadzieję na dalszy rozwój kultury firmy w środowisku mieszkalnym.

Powiedzmy, że VIA Vika nas nie zawodzi – olśniewająca fasada i dwie wspaniałe wieże przypominające nowoczesny zamek. Aby jeszcze bardziej podkreślić rolę VIA Vika, jako centralnego punktu nowego środowiska miejskiego i kwitnącego życia w mieście, po budynku będzie można spacerować o każdej porze dnia. Budynek połączą z placem dwa ukośne korytarze łączące się pośrodku (w jednym z nich sufitem będzie samo niebo).

Jeśli chodzi o fasadę, to jest ona pod wieloma względami zupełnie wyjątkowa. Jest to między innymi pierwszy budynek w całej północnej i wschodniej Europie z zamkniętą fasadą szczelinową (CCF). Nie był to jednak wymóg konieczny, ale inżynierowie firmy Staticus zdali sobie sprawę z korzyści, jakie może przynieść takie rozwiązanie. Dzięki połączeniu dwóch różnych elewacji: CCF i SSF (fasada jednowarstwowa) – projekt obejmuje ponad 2000 jednostek elewacyjnych w całej konstrukcji. Decyzja o zastosowaniu CCF była odważna, ale dzięki zaletom technicznym stała się łatwa. Fasada ta zapewnia korzyści w zakresie konserwacji elewacji zewnętrznej oraz dobrą izolację cieplną i akustyczną.

Celem VIA Vika jest bycie prekursorem zrównoważonych rozwiązań. Wyznaczono jasną wizję bycia wzorem do naśladowania w zakresie efektywnego zarządzania energią i zrównoważonego rozwoju. Lukrem na torcie jest fakt, że VIA Vika otrzymała pożądany certyfikat BREEM za swoje wysiłki na rzecz ochrony środowiska. W ramach projektu zainwestowano w zieleń, wykorzystując ogniwa słoneczne, studnie energetyczne i zielony dach.

Nie tylko udogodnienia i projekt są obietnicą bardziej ekologicznej przyszłości, ale także sama lokalizacja. VIA Vika chce stworzyć nowe połączenia dla osób dojeżdżających do pracy, mieszkańców i turystów. Ten centralny punkt upraszcza dojazd do VIA Vika z pociągu, autobusu, z i do Aker Brygge, Frogner, Tjuvholmen lub Nasjonalmuseet.

VIA Vika – Olśniewająca fasada w środku Oslo. Fot. Andrius Gudelis

» Produkty WICONA: WICTEC Modul air (closed cavity façade); WICTEC EL evo (unitised façade)
» Klient: Storebrand Eiendom AS
» Miasto: Oslo
» Producent WICONA: Staticus
» Przedsiębiorca: Veidekke Entreprenør
» Architekt: Schmidt Hammer Lassen Architects

#HydroReduxa, #HydroCircal, #Recykling, #SystemyAluminiowe, #EcoDesign, #Aluminium, #Trzcianka

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY
» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży