| Wyświetleń:3664

GEALAN konsekwentnie stawia na cyfryzację

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Projektowanie w technologii BIM z roku na rok zyskuje na coraz większym znaczeniu

fot. GEALAN | Projektowanie w technologii BIM z roku na rok zyskuje na coraz większym znaczeniu

Projektowanie w technologii BIM z roku na rok zyskuje na coraz większym znaczeniu. Özkan Arslan – dyrektor działu cyfrowego planowania w GEALAN Fenstersysteme GmbH opowiada o rozwoju narzędzi cyfrowych w branży okiennej.


Özkan Arslan – dyrektor działu cyfrowego planowania w GEALAN Fenstersysteme GmbH

Dane BIM firmy GEALAN po raz drugi z rzędu zostały uznane za najlepsze w Niemczech rozwiązanie w branży budowlanej na koniec 2021 roku. Od jak dawna GEALAN zajmuje się modelowaniem informacji o budynku?


Özkan Arslan: Z BIM-em pracujemy od 2017 roku. W ostatnim czasie zainteresowanie projektowaniem w technologii BIM wśród planistów i architektów zauważalnie wzrosło – widzimy to wyraźnie. Ponowne wyróżnienie jest potwierdzeniem, że nasza praca zmierza w dobrym kierunku. Jury konkursowe zna wszystkie rozwiązania dostępne na rynku – również rozwiązania naszej konkurencji. Zatem dla nas jest to bardzo dobra informacja zwrotna.

Niemniej jednak dane zawsze powinny być dalej rozwijane? 


Özkan Arslan: Oczywiście, zawsze można coś poprawić. Wymagania z roku na rok rosną. Obserwujemy, co mówi rynek, dokąd zmierza rozwój. Zadajemy sobie te pytania regularnie i szukamy na nie odpowiedzi.

Jak dokładnie działa planowanie? 


Özkan Arslan: Załóżmy, że ktoś chce zaplanować okno: w punkcie menu programu OKNO-KONSTRUKTOR GEALAN 2.0 użytkownik widzi wszystkie możliwe kształty okien. Gdy wybór został już dokonany, planista musi dodać niezbędne wymiary. Następnie następuje definicja profili dodatkowych. Po wykonaniu pozostałych sekcji planowania program tworzy ostateczną konfigurację. Gwarantuje to, że potem producent lub konstruktor okien może rzeczywiście wyprodukować to okno. Podczas fazy planowania nasze oprogramowanie monitoruje w tle, czy parametry znajdują się w dopuszczalnym zakresie.   

Twój zespół zajmuje się również ułatwianiem współpracy. Co to oznacza?


Özkan Arslan: Dużą zaletą naszego oprogramowania do planowania jest to, że struktura projektu pozwala nam na przekazanie danych cyfrowych innym osobom lub firmom zaangażowanym w projekt. Eliminuje to uciążliwe i podatne na błędy interfejsy w ramach procesu planowania.

Jak odbierane są cyfrowe narzędzia planowania GEALAN? Czy można to wyjaśnić na przykładzie danych BIM?


Özkan Arslan: Obecnie udało nam się osiągnąć pozycję numer 1 w liczbie pobrań na bimobject, największej na świecie platformie BIM. Po 2021 roku myśleliśmy, że zwiększenie liczby pobrań nie jest już możliwe. Teraz jednak oczekujemy, że w 2022 roku ponad dwa razy więcej architektów i planistów pobierze nasze dane BIM niż w roku ubiegłym. Ponadto z miesiąca na miesiąc rośnie liczba architektów i projektantów, którzy wykorzystują nasze interfejsy BIM do Revit i ArchiCAD do planowania okien i drzwi z produktami GEALAN. 

Ale BIM może jeszcze więcej. Co to oznacza? 


Özkan Arslan: Dokładnie tak. W przyszłości możliwe będzie również, aby planista widział bezpośrednio w czasie rzeczywistym, jaka jest cena wybranego produktu lub jak długi jest czas dostawy. Oczywiście zakłada to, że odpowiednie dane dostawców będą przechowywane. Jeśli tak będzie, to w bardzo krótkim czasie planista będzie miał gotowy plan elewacji wraz z cenami i terminami dostaw. Jest to niewątpliwie trend, którego oczekują architekci i planiści. Słyszymy to wielokrotnie od użytkowników. To zapotrzebowanie napędza upowszechnienie BIM. Przez BIM zawsze rozumiemy dane 3D w połączeniu z danymi alfanumerycznymi. Oznacza to, że planowanie automatycznie obejmuje listy części do późniejszej produkcji elementów budowlanych. Dane te są zawsze częścią modelu 3D.  

#ProfilePVC, #SystemyPVC, #OknaPVC, #bimobject, #BIM, #Rzgow

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

GEALAN POLSKA Sp. z o.o.

95-030 Rzgów
ul. Rudzka 31
tel.: 042 2252130
Fax: 042 2252135
e-mail: info@gealan.pl
https://www.gealan.de/pl/

» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży