| Wyświetleń:4431

Okna pod ochroną, czyli osłony okienne bez tajemnic

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zewnętrzne osłony okienne marki KRISPOL

fot. KRISPOL | Zewnętrzne osłony okienne marki KRISPOL

Okna pełnią wiele bardzo ważnych funkcji w domach energooszczędnych i pasywnych. Nic dziwnego zatem, że nowoczesne budynki tego typu mają duże przeszklenia od strony południowej – tej najbardziej nasłonecznionej. Dzięki temu w sposób naturalny, czerpiąc z potencjału energii słonecznej, można ogrzewać dom zimą. Problematyczne okazuje się jednak lato. Aby w upalne dni zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniach bez użycia energochłonnej klimatyzacji, warto zainwestować w osłony okienne. 


Jakie rozwiązania są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych? Oto krótki przegląd dostępnych możliwości.

Osłony okienne dzielimy przede wszystkim na wewnętrzne i zewnętrzne według sposobu ich montażu – przed szybą lub też za nią. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, takich jak chociażby:

» Na czym nam przede wszystkim zależy – ochronie przed rażącym słońcem czy też przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń? 
» Czy szukamy rozwiązania zapewniającego optymalną izolację akustyczną? 
» Czy osłona ma pełnić funkcję antywłamaniową? 
» Czy przebywamy dużo w domu, np. pracujemy w trybie home office i potrzebujemy dostępu do naturalnego światła?

Kilka słów o osłonach wewnętrznych


Za ich pomocą możemy sterować dopływem światła do pomieszczeń. Chronią nas przed rażącym słońcem i zapewniają prywatność, a także pełnią funkcję dekoracyjną (coraz więcej osób rezygnuje z zasłon na rzecz tego typu wyrobów). Mamy do wyboru różne rozwiązania. Popularne są szczególnie rolety plisowane, za pomocą których możemy zasłonić dowolny fragment okna. Producenci oferują zazwyczaj szeroki wybór tkanin o różnych kolorach, fakturach i wzorach. Każdy z nich może mieć ponadto inny stopień przezierności. Osoby bardziej wymagające mogą zdecydować się na wersję duo, gdzie połączono dwa materiały o różnych właściwościach, np. jeden zaciemniający (idealny na noc), a drugi dekoracyjny, transparentny (sprawdzi się w dzień). 

Dzięki temu możemy używać ich zamiennie według upodobań. Inwestorzy często decydują się ponadto na rolety typu dzień-noc (wykorzystywane często w pokojach pełniących funkcję biur) lub rzymskie. Do łask wracają także żaluzje drewniane czy też shuttersy, a więc okiennice wewnętrzne, gdyż wyglądają bardzo designersko. Niektóre rozwiązania mogą w pewnym stopniu chronić wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem, np. rolety plisowane pokryte powłoką antyrefleksyjną, która odbija ok. 60% promieni słonecznych.

Osłony zewnętrzne – sposób na upał


Choć osłony wewnętrzne mają wiele zalet i zazwyczaj zakupimy je w atrakcyjnej cenie, to trudno wyobrazić sobie energooszczędny dom bez osłon zewnętrznych. To one najlepiej chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, gdyż zatrzymują promienie słoneczne jeszcze przed szybą (przeszklenie nie nagrzewa się), a także przed działaniem promieniowania UV, wpływem warunków atmosferycznych czy hałasem. Stanowią zatem skuteczną izolację termiczną i akustyczną. Do wyboru mamy kilka możliwości. Wśród nich są rolety zewnętrzne, które składają się z połączonych ze sobą profili, tworzących kurtynę. Całkowicie zaciemniają wnętrza, ale tworzą barierę przeciwwłamaniową, gdyż są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Inną możliwością są żaluzje fasadowe. Składają się z poziomych lameli, wykonanych zazwyczaj z aluminium pokrytego lakierem, które są zawieszone na linkach ze stali nierdzewnej lub poruszają się w oparciu o system bocznych prowadnic. Dzięki temu możemy nimi sterować, regulując stopień nasłonecznienia wnętrza. Będą jednak najbardziej efektywne przy całkowitym zaciemnieniu. Innym ciekawym rozwiązaniem są markizy wykonane z wytrzymałej na czynniki atmosferyczne siatki. Co ciekawe, przy ich użyciu mamy dostęp do naturalnego światła, gdyż nie zacieniają całkowicie pomieszczeń. Sprawdzą się również w przypadku okien dachowych.

Możemy chronić dom przez nadmiernym nagrzewaniem się na wiele sposobów. Najbardziej proekologicznym i ekonomicznie rozsądnym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie osłon okiennych. Używając ich zamiast klimatyzacji, obniżymy rachunki za energię i unikniemy przeciążenia systemu energetycznego, z którego powodu zdarzają się latem tzw. blackouty. Rodzaj tego typu osłon bez problemu dopasujemy do swoich potrzeb.

Produkty rekomendowane przez Partnerów kampanii DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ


» Okna dachowe i rolety wewnętrzne marki FAKRO

Okna dachowe sprawiają, że w każdym domu poddasze zyskuje słońce i świeże powietrze. Są jednak momenty, w których mocne światło może być nieco uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. W takich sytuacjach pomocne będą rolety wewnętrzne FAKRO, które stworzą zacienienie i ochronią przed ostrym słońcem sypialnię, pokój dziecięcy, salon czy gabinet. 

» Zewnętrzne osłony okienne marki KRISPOL

Rolety zewnętrzne charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i stanowią skuteczną ochronę antywłamaniową. Żaluzje fasadowe wyróżnia natomiast wyjątkowa estetyka, a także możliwość kontrolowania ilości światła, dzięki ustawieniu lameli pod odpowiednim kątem. Przy użyciu aplikacji myKRISPOL oba rozwiązania mogą być obsługiwane z poziomu smartfonu.
»  Innowacyjny profil ECO-TERM marki METAL-PLAST do ciepłego montażu okien

ECO-TERM to innowacyjny profil służący do ciepłego montażu, który sprawdzi się idealnie w budownictwie energooszczędnym. Wielowarstwowa konstrukcja ma przełożenie na doskonałe właściwości izolacyjne U< 0,5 W/(m²K). Profile ECO-TERM dostępne są w trzech wariantach wysokości (30 mm, 50 mm i 100 mm) oraz w wielu szerokościach. 

» Automatyczne rolety zewnętrzne PROTECTA od marki WIŚNIOWSKI

Rolety PROTECTA to ochrona przed upałem, gradem i deszczem oraz spokojny sen bez względu na porę dnia. Funkcja smartCONNECTED pozwala na zdalne sterowanie oraz połączenie rolet z czujnikiem temperatury, poprawiające efektywność energetyczną całego domu. Napęd światowego lidera rynku w obszarze automatyki – firmy SOMFY – gwarantuje tysiące cykli podnoszenia i opuszczania rolet. 

#OslonySloneczne, #RoletyWewnetrzne, #RoletyZewnetrzne, #ZaluzjeFasadowe, #POiD, #DobryMontaz, #Warszawa

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY
» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży