| Wyświetleń:4188

Wymieniamy okna – gdzie oddać zużyte wyroby?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Skup okien PVC z demontażu prowadzi firma Metal-Plast ze Świebodzic na Dolnym Śląsku

fot. Metal-Plast | Skup okien PVC z demontażu prowadzi firma Metal-Plast ze Świebodzic na Dolnym Śląsku

Jeszcze wczoraj niepotrzebny odpad, dziś cenny materiał, który można ponownie wykorzystać. Podejście do zużytych wyrobów mocno się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Decyduje o tym ekologia, ale i ekonomia – kurczące się zasoby i stale rosnące ceny surowców. Dotyczy to również odpadów budowlanych i rozbiórkowych, powstających przy budowie lub remoncie domu. Gdzie zatem oddać stare okna, gdy decydujemy się na ich wymianę?


Zużytą plastikową butelkę wrzucamy do pojemnika na plastiki, a makulaturę do kosza na papier – te nawyki weszły nam już w krew. Segregując odpady, pozwalamy im powrócić do obiegu, żeby mogły być przetworzone, zamiast wylądować na śmietniku. A co zrobić ze starymi oknami? Tego typu wyroby wymieniamy zazwyczaj raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, z myślą o wyższym komforcie użytkowania budynku, ograniczeniu strat ciepła i poprawie estetyki. Przy okazji tej inwestycji powstaje wiele odpadów, które mogą być jednak poddane recyklingowi. O czym powinniśmy wiedzieć, jako inwestorzy, żeby dać starym oknom szansę na „drugie życie”?

Co zrobić ze zużytymi oknami z demontażu?


Po tym, jak nowe okno zostanie już zamontowane, możemy cieszyć się ciepłem, ciszą i wygodą jego obsługi. A co zrobić ze starą stolarką okienną? Jeśli jej parametry użytkowe na to pozwalają, to można ją wykorzystać ponownie w budynku gospodarczym, gdzie wymagania odnośnie ochrony termicznej nie są tak wysokie, jak w obiekcie mieszkalnym. 

Zazwyczaj po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach eksploatacji okna są już jednak mocno zużyte. Gdy mamy do czynienia z wyrobami drewnianymi może być to jednak… atutem. Stare profile okienne z drewna są bowiem obecnie na topie, tworzy się z nich np. lustra czy ramy do obrazów, często nawet jeszcze je postarzając. Jeśli więc mamy takie produkty z demontażu, to samodzielnie możemy je przerobić na atrakcyjną dekorację domu.

Trzecia opcja na zagospodarowanie zużytych okien z PVC, drewna i aluminium to oddanie ich do odpowiedniego punktu zbiórki odpadów, tzw. PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Zgodnie z przepisami prawa, obowiązek ten spoczywa na firmie demontującej stolarkę i realizującej następnie montaż nowych okien. Powinna ona od nas odebrać, a następnie przekazać do takiego punktu odpady budowlane w ilości nie większej niż montowany nowy towar tego samego rodzaju. Najlepiej więc ustalić tę kwestię już na etapie zakupu w salonie sprzedaży, przy wyborze nowych produktów wraz z montażem.

Powstają też wyspecjalizowane skupy stolarki okiennej z demontażu, gdzie wystarczy zgłosić chęć odbioru zużytych wyrobów, podając kilka niezbędnych informacji. Korzystając z tego typu rozwiązań, prowadzonych przez profesjonalne firmy, mamy pewność, że produkty zostaną poddane procesowi recyklingu przy użyciu najnowocześniejszych technologii, w trosce o środowisko naturalne.

Drugie życie starych okien


Proces demontażu stolarki okiennej to tak naprawdę równocześnie odzyskanie cennych surowców: szkła, stali, drewna, PVC czy też aluminium. Recykling tych materiałów przynosi szereg korzyści: redukcję zużycia zasobów, które ulegają przecież wyczerpaniu, oszczędność energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz mniej odpadów na wysypiskach. 

Można to bardziej szczegółowo przedstawić na przykładzie PVC, z którego wykonane są bardzo popularne obecnie profile okien. Czas „życia” PVC wynosi nawet 350 lat i może być ono przetwarzane wielokrotnie, bez straty swoich właściwości użytkowych, co czyni je bardzo dobrym surowcem do recyklingu. Zamiast zalegać na składowisku, może ponownie trafić do obiegu. Nowoczesne profile powstające z PVC z odzysku są równie wytrzymałe i trwałe, jak te pochodzące z materiału pierwotnego. Gdy wybieramy wyprodukowane z ich udziałem okna, otrzymujemy wyrób wysokiej jakości, a przy tym wytworzony w sposób mniej szkodzący środowisku naturalnemu, a więc także nam samym – jesteśmy przecież częścią planety.

Pomyślmy, ile surowców wyrzucamy, budując i remontując dom lub mieszkanie. Na szczęście, dzięki nowym technologiom, wiele z nich może trafić do recyklingu, podobnie, jak to dzieje się z plastikowymi butelkami oraz makulaturą. Jako inwestorzy dołóżmy więc starań do tego, by zużyte materiały budowlane trafiły tam, gdzie ich miejsce, a więc do punktu zbiórki lub przetwarzania, a następnie ponownie do budynku w postaci nowego produktu.

Wiemy już, co możemy zrobić ze starą stolarką okienną. A co z nowoczesnymi oknami, które je zastąpią? Warto zadbać o prawidłowy montaż, gdyż tylko taki montaż jest ekologiczny. Budujmy i remontujmy świadomie, z korzyścią dla siebie, planety i przyszłych pokoleń.

Produkty rekomendowane przez Partnerów kampanii DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ:


» Profile Phoenix od Deceuninck – 100% recyklingu PVC

Do produkcji profili firma Deceuninck wykorzystuje PVC przetworzone we własnym zakładzie recyklingu w belgijskim Diksmuide. Producent posiada dobrze zorganizowaną sieć odbioru odpadów poprzemysłowych i pokonsumenckich. Wszystkie produkty tej marki w całości nadają się do recyklingu, a nowa seria profili wykonanych w 100% z PVC pochodzącego z recyklingu – Phoenix – jest już dostępna na rynku niderlandzkim. 

» Metal-Plast – skup okien PVC z demontażu

Skup okien PVC z demontażu prowadzi firma Metal-Plast ze Świebodzic na Dolnym Śląsku.  Wystarczy zgłosić tylko chęć odbioru zużytej stolarki okiennej PVC, podając kilka niezbędnych informacji dotyczącej ilości i rodzaju odpadu. Pracownik biura obsługi klienta dopasuje ofertę do potrzeb klienta i zleci podstawienie odpowiedniej ilości kontenerów do odbioru okien z demontażu. Klienci, decydując się na oddanie starych okien PVC do Metal-Plast, mogą mieć pewność, że zostaną one poddane procesowi recyklingu przy użyciu najnowocześniejszych technologii i w trosce o środowisko naturalne. Profesjonalnym recyklingiem profili okiennych Metal-Plast zajmuje się nieprzerwanie od 1993 roku, a firma od lat jest członkiem organizacji Recovinyl, wg. której recykling jednej tony PVC przyczynia się do zmniejszenia emisji CO₂ aż o dwie tony. 
» System WINS Flex od Selena

System WINS Flex to innowacyjne rozwiązanie do montażu okien elewacyjnych i drzwi balkonowych. Oparty na standardzie izolacji na bazie folii płynnych, rekomendowany jest dla nowego budownictwa. Wysoko elastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia, niewymagający przygotowania podłoża. Chroni przed deformacją.  

» Okna PVC PRIMO od WIŚNIOWSKI

Wysoka jakość, wybitny komfort, wyjątkowy design – takie są okna na W, W jak WIŚNIOWSKI. Klasa antywłamaniowa do RC2, współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie 0,69 W/m²K i komfort akustyczny na poziomie 38dB to parametry, które gwarantują bezpieczeństwo, szczelność i spokój domowego zacisza. PVC PRIMO spełniają warunki programu „Czyste Powietrze”.

#stolarkaotworowa, #montazstolarki, #recyklingstolarki, #POiD, #DobryMontaz, #warszawa

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY