| Wyświetleń:3637

Bezpieczne okna i drzwi. Ochroń swój dom przed włamaniem

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Bezpieczne okna i drzwi. Ochroń swój dom przed włamaniem

fot. Yawal | Bezpieczne okna i drzwi. Ochroń swój dom przed włamaniem

Dzięki licznym systemom antywłamaniowym możemy czuć się bezpieczniej i być spokojniejsi. Dlatego też warto zastanowić się nad tym aspektem przy kupowaniu drzwi oraz okien. W końcu to właśnie tą drogą złodzieje najczęściej dostają się do środka budynku.


Poziom zabezpieczeń antywłamaniowych


» RC1: podstawowa ochrona przed włamaniem przy użyciu samej siły fizycznej.
» RC2: ochrona przed otwarciem przy pomocy prostych narzędzi, jak śrubokręt.
» RC3: nieco lepiej chroni przed otwarciem, zabezpiecza przed prostymi narzędziami czy łomem.
» RC4: chroni przed użyciem siekiery, młotka, dłuta czy wiertarki akumulatorowej.
» RC5: Ochrona przed włamywaczem, który używa elektronarzędzi np. wiertarki.
» RC6: Ochrona przed włamywaczem, który używa elektronarzędzi dużej mocy.

Warto zaznaczyć, że ochrona ta nie jest całkowita. Drzwi danej klasy mogą jedynie opóźnić otwarcie domu wspomnianymi metodami od kilku do kilkunastu minut (w zależności od klasy). Czy oznacza to, że żadne drzwi nie są bezpieczne? Teoretycznie włamywacz zawsze może dostać się do środka, jeśli jest odpowiednio do tego zdeterminowany. Jednak im lepsze są drzwi antywłamaniowe, tym więcej wysiłku i trudu wymaga ich sforsowanie. To może zniechęcić znaczącą większość złodziei przed próbą włamania się.

Duży udział szkła budzi również obawy ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Tutaj systemy aluminiowe, takie jak od np. Yawal S.A., sprawdzają się idealnie. Aluminiowe ramy konstrukcji w zależności od wybranego systemu wykonywane są w klasie antywłamaniowej RC2 i RC3. Bezpieczeństwo całej konstrukcji podnoszą również wielowarstwowe szyby ESG lub VSG, specjalne klamki oraz mechanizmy ryglowania drzwi.

Jeśli chcemy kupić okna antywłamaniowe, możemy zapytać sprzedawcę, czy dany produkt spełnia założenia klasy RC2 lub RC3 dla całego okna. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed okazjonalnym włamywaczem jest połączenie zabezpieczeń mechanicznych (np. okno z certyfikatem RC2) i elektronicznych, czyli czujników kontroli otwarcia.

Warto pamiętać, że nawet najbardziej bezpieczne drzwi nie ochronią domu, w którym nie ma zamontowanych okien antywłamaniowych. Każde potencjalne wejście do domu powinno być zabezpieczone w ten sam sposób, inaczej złodziej wybierze po prostu słaby punkt naszego domu i wejdzie tam, gdzie zabezpieczenia są najsłabsze. Dlatego posiadając drzwi antywłamaniowe minimum RC2, warto kupować także okna antywłamaniowe o minimalnej klasie ochrony RC2. W ten sposób każde wejście do domu jest chronione w ten sam sposób.

Yawal TM 77HI PRESTIGE

Budowa drzwi oferowanych przez Yawal TM 77HI PRESTIGE oraz TM 102HI PRESTIGE gwarantuje domownikom podwyższone bezpieczeństwo, które może zostać dodatkowe zwiększone poprzez dodanie zasuwnic wielopunktowych czy bolców antywłamaniowych montowanych od strony zawiasów. Jeśli projekt drzwi zakłada instalację elementów przeszklonych, to są one wykonywane z hartowanego szkła.

Jakie zabezpieczenie jest wystarczające?


Bezpieczne okna i drzwi powinny przede wszystkim znacząco utrudniać wejście do środka potencjalnemu złodziejowi. Szacuje się, że już drzwi włamaniowe RC3 zniechęcą większość włamywaczy. Dodatkowo zapewni to wypłacenie pieniędzy przez firmy ubezpieczeniowe w razie włamania.

Wiele systemów Yawal pozwala na wykonanie konstrukcji o podwyższonej odporności na włamanie – nawet do klasy RC4. Wymaga to stosowania specjalnego wyposażenia w skrzydłach i futrynach oraz odpowiednich wypełnień (szyb o odpowiedniej klasie antywłamaniowości).

#drzwizewnetrzne, #paneledrzwiowe, #oknaantywlamaniowe, #drzwiantywlamaniowe, #herby

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY