| Wyświetleń:3928

Współpraca Związku POiD z PIBPiEO oraz Akademią Zdrowego Budownictwa

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Współpraca Związku POiD z PIBPiEO oraz Akademią Zdrowego Budownictwa

fot. | Współpraca Związku POiD z PIBPiEO oraz Akademią Zdrowego Budownictwa

Związek POiD podjął współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w zakresie działań na rzecz promocji certyfikowanej stolarki pasywnej oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.


Budownictwo pasywne oznacza obecnie najlepsze, dostępne na całym świecie rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Wyroby budowlane stosowane w budownictwie pasywnym muszą spełniać określone wymagania dotyczące m.in. komfortu cieplnego i jakości powietrza. Dotyczy to również stolarki pasywnej, która wytwarzana z komponentów o parametrach zgodnych z wymaganiami standardu pasywnego (np. rama, szyba, szczelność powietrzna) w całości będzie odpowiadać wymaganiom zerowego zapotrzebowania na energię. Współpraca podjęta przez Związek POiD oraz PIBPiEO ma na celu m.in. promocje certyfikowanej stolarki pasywnej, oraz interdyscyplinarnych szkoleń z budownictwa wysoce energooszczędnego i pasywnego.

Certyfikacja pasywnej stolarki otworowej


Zmiany prawa budowlanego sprawiają, że normą w budownictwie staje się realizacja nowych i termomodernizacja starych budynków z wykorzystaniem zasad budownictwa pasywnego oraz energii odnawialnej, która w 100% jest w stanie pokryć jego zapotrzebowanie, gwarantując tym samym niezależność energetyczną. Tendencje tą widzimy również od kilku lat w branży stolarki otworowej. Producenci komponentów oraz wyrobów gotowych przygotowali się na wejście w życie zaostrzonych parametrów, wprowadzając do ofert wysokoenergooszczędne rozwiązania. 

Nawiązanie współpracy Związku POiD z Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej to krok do podjęcia działań w zakresie certyfikacji na gotowe pasywne okna, drzwi, fasady i bramy, charakteryzujące się najlepszym bilansem energetycznym w przegrodach budowlanych oraz parametrami potwierdzającymi spełnienie najlepszych wymagań, wynikających ze stawianych im warunków, dotyczących m.in. komfortu cieplnego i higienicznego – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD.


Jak zgodnie podają przedstawiciele obu organizacji, celem certyfikacji jest uporządkowanie tej części branży, z korzyścią dla wszystkich uczestników procesu budowy. Celem jest również promocja uczciwych producentów, którzy wykonują stolarkę zgodnie z certyfikowanymi systemami oraz posiadają interdyscyplinarną wiedzę na temat własnych produktów, oraz zależności i zasad zastosowania ich w budynkach o najwyższej efektywności energetycznej. 

Aby otrzymać certyfikat gotowego produktu, należy pomyślnie przejść całościowy audyt. W przypadku wykazania błędów, niedoskonałości, wdrożenie poprawek zgodnie ze specjalizacją audytorów Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, jak również uzupełnienie brakujących badań na podstawie ich wytycznych u podwykonawcy, tj. notyfikowanego laboratorium. Następnie przejść interdyscyplinarne szkolenie – mówi Sławomir Tomasz Kwiatkowski, ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBPiEO.


Wszystko o budownictwie pasywnym


Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych. Są one o średnio 5-10% droższe w realizacji, ale gwarantuje ekstremalnie niskie koszty eksploatacji – na zawsze. To obiekty o najwyższym komforcie cieplnym i ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum: 15 kWh/m²/rok, czyli mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m³ gazu ziemnego na m²/rok, lub 5 kWh prądu z pompą ciepła. Przykładowo ogrzewanie w ciągu całego roku takiego budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m² kosztuje mniej niż 400 zł za cały rok. Standard wysoce energooszczędny i pasywny jest możliwy do realizacji w każdym budynku bez względu na wielkość, technologię i przeznaczenie pod warunkiem, że wiemy jako to zrobić – mówi Kamil Wiśniewski, międzynarodowy trener i ekspert budownictwa pasywnego, członek zespołu PIBPiEO, współpracownik PHI Darmstadt.


Dlatego strony deklarują chęć doradztwa na rzecz dostosowania stolarki budowlanej do obecnych standardów budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego, oraz ich weryfikacji jako Certyfikowanych Komponentów Produktów Pasywnych dedykowanych do obiektów w najwyższych standardach energetycznych, a także promocji certyfikowanych produktów, szkoleń producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej, dzięki którym uczestnicy mogą zyskać tytuły Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz Ambasadorów Budownictwa Pasywnego.

PIBPiEO dla firm członkowskich POiD


Współpraca obu organizacji ma na celu ułatwienie firmom członkowskim Związku POiD procedur związanych z certyfikacją wyrobów pasywnych. 

Dla wszystkich członków naszego Związku oraz firm z nimi współpracujących zostały przygotowane specjalne warunki, w tym rabaty na Certyfikację Pasywnych Komponentów Gotowych. Jest to działanie przeznaczone dla firm, które mają w swojej ofercie produkt dedykowany dla budynków wysoce energooszczędnych i pasywnych z Certyfikatem PHI Darmstadt – mówi Paweł Wróblewski z POiD. 


Specjalne rabaty przysługują członkom POiD i firmom współpracującym z nimi również w przypadku koordynacji Certyfikacji Komponentu w PHI Darmstadt dla firm gotowych taką procedurę przejść i znaleźć się na Międzynarodowej Liście Komponentów Pasywnych.

W ramach współpracy z POiD organizujemy specjalną, dedykowaną edycję Międzynarodowego Programu Szkoleniowego Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego  dla całej branży stolarki budowlanej i branż powiązanych. W przypadku tego wydarzenia również dla wszystkich członków i firm z nimi współpracujących przygotowana została promocyjna cena udziału w tym prestiżowym Programie Szkoleniowym, z możliwością zdania Międzynarodowego Egzaminu, uzyskania Certyfikatu, Tytułu i wpisem na Międzynarodową Listę Ekspertów, z której korzystają klienci prywatni i instytucjonalni – podsumowuje Sławomir Tomasz Kwiatkowski z zespołu PIBPiEO.


PIBPiEO od 2004 roku zajmuje się  upowszechnianiem i transferem wiedzy o technologii  pasywnej, termomodernizacji z wykorzystaniem technologii i komponentów pasywnych, certyfikacją takich budynków, oraz zastosowania energii odnawialnej, która w sposób bardzo ekonomiczny jest wykorzystywana właśnie w budynkach pasywnych. Instytucja ta jest partnerską instytucją Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) i jako jedyni w Polsce posiadają akredytację PHI do przeprowadzania certyfikacji budynków pasywnych w Polsce. Od 2011 roku odpowiedzialna za przeprowadzanie interdyscyplinarnych szkoleń oraz międzynarodowych egzaminów z zakresu budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego (m.in. na Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego) dla wszystkich uczestników procesu budowy jest Akademia Zdrowego Budownictwa – integralna i akredytowana jednostka szkoleniowa  PIBPiEO oraz PHI Darmstadt. Akademia przeszkoliła już przeszło 2500 osób.

#POID, #PIBP, #oknapasywne, #warszawa

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY