| Wyświetleń:4325

FAKRO – sukces rodzimej polskiej firmy na rynku globalnym

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Firma przynależy do:
FAKRO – sukces rodzimej polskiej firmy na rynku globalnym

fot. FAKRO

FAKRO – sukces rodzimej polskiej firmy na rynku globalnym


Ryszard Florek, prezes i założyciel FAKRO

fot. FAKRO

Ryszard Florek, prezes i założyciel FAKRO

FAKRO – sukces rodzimej polskiej firmy na rynku globalnym

fot. FAKRO

FAKRO – sukces rodzimej polskiej firmy na rynku globalnym

FAKRO – sukces rodzimej polskiej firmy na rynku globalnym

fot. FAKRO

FAKRO – sukces rodzimej polskiej firmy na rynku globalnym

Zachęcam do zapoznania się z felietonem Prezesa firmy FAKRO, Ryszarda Florka, w którym wspomina o początkach rozwoju firmy oraz podkreśla rolę czynników, które miały decydujący wpływ na obecny sukces FAKRO.


W tym roku mija 30 lat istnienia firmy FAKRO. Bardzo dobrze pamiętam nasze początki. W Polsce jest to czas narodzin aktywności gospodarczej. W 1989 roku upada komunizm. Ustawa Wilczka budzi usypianą przez lata PRL przedsiębiorczość Polaków, pozwalając nam rozwijać Polskę.

W tym czasie w Polsce, innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w Chinach powstaje ponad 30 firm w branży okien dachowych. Do dnia dzisiejszego przetrwało niewiele z nich, a jedynie FAKRO dołączyło do światowej czołówki, osiągając pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. Znaleźliśmy się w tym elitarnym gronie, prześcigając firmy, które swą działalność zaczęły kilkanaście lat przed nami. Jeżeli dziś miałbym powiedzieć, co było kluczem do tego sukcesu, to wymieniłbym trzy podstawowe czynniki: innowacyjność i rozwój, odpowiedzialność i wiarygodność w relacjach z parterami biznesowymi oraz świadomość znaczenia korzyści skali w naszej branży.

Innowacyjność i rozwój od początku stanowią fundamenty działalności firmy FAKRO. Co ważne, te wartości mają przełożenie na praktykę. Na rzecz rozwoju produktów FAKRO pracuje ponad 200 inżynierów, autorów ponad 180 patentów i zgłoszeń patentowych. Podkreślmy, że jesteśmy drugą prywatną firmą w Polsce pod kątem ilości zgłoszonych patentów. Nieprzerwanie zwiększamy komfort mieszkania naszych klientów, ulepszając jakość i funkcjonalność naszych produktów. Co roku wzbogacamy swoją ofertę, wdrażając nowe rozwiązania i technologie. Zaczynaliśmy od jednego typu okna produkowanego w dwóch rozmiarach. Dzisiaj w naszej ofercie można znaleźć nie tylko różne rodzaje okien dachowych, ale także akcesoria do nich, okna do dachów płaskich, drewniano-aluminiowe okna pionowe Innoview, schody strychowe i bramy garażowe. 

Sukces FAKRO to też praca zespołowa ludzi, dla których ważna jest odpowiedzialność i wiarygodność. Współtwórcami naszego sukcesu są przede wszystkim nasi kontrahenci: architekci, dekarze, dystrybutorzy oraz klienci indywidualni. Współpraca z nimi to ogromny przywilej i pewność niezawodnego partnerstwa. Mamy świadomość, że polecając nasze produkty czy też montując je w swoich domach, obdarzyli nas bardzo dużym kredytem zaufania. To dzięki współpracy z nimi mogliśmy umacniać swoją pozycję najpierw na rynku krajowym, a potem, mając wsparcie rodzimych kontrahentów i konsumentów, zdobywać kolejne rynki zagraniczne. 

Udowodniliśmy, że rodzima polska firma, z polskim kapitałem jest w stanie osiągnąć sukces na arenie międzynarodowej. Mam świadomość, że nie byłoby nas w tym miejscu, gdyby nie zaangażowani pracownicy. To także ich święto. Ich praca i pasja przyczyniły się do obecnej pozycji FAKRO na rynku krajowym i globalnym.

Kolejnym elementem sukcesu FAKRO jest świadomość znaczenia efektu skali. Jest on szczególnie ważny w branży globalnej, jaką są okna dachowe. Aby czerpać korzyści ze wspomnianego efektu, a więc przetrwać i się rozwijać, trzeba swoje produkty sprzedawać na całym świecie i mieć znaczący udział w globalnym rynku. Od początku istnienia FAKRO dążeniem założycieli jest nieustanny rozwój i powiększanie działalności. Na ten cel przeznaczaliśmy i nadal przeznaczamy wszystkie wypracowane zyski. Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorstwo produkujące oraz sprzedające więcej jest w stanie działać efektywniej i obniżać koszty. 

To dzięki temu możemy oferować naszym klientom wysokiej jakości produkt w konkurencyjnej cenie. I dzięki temu wyprzedziliśmy konkurentów, którzy startowali razem z nami i doganiamy najlepszych w branży. Korzystanie z efektu skali stworzy nam również przestrzeń do dalszego rozwoju oraz zapewnienia stabilnych i wysokopłatnych miejsc pracy. A pamiętajmy, że sukces każdej polskiej firmy na światowym rynku przekłada się na dobrobyt całego polskiego społeczeństwa. Gdy firma produkująca w Polsce sprzedaje swoje produkty za granicę, otrzymuje za nie pieniądze, które trafiają do jej pracowników i podwykonawców tu na miejscu. To wszystko napędza rodzimą gospodarkę i poprawia jakość życia Polaków.

Dlatego zaangażowałem się w działalność Fundacji Pomyśl o Przyszłości, która zajmuje się budowaniem kapitału społecznego. Kraje, w których poziom zaufania społecznego i współpracy jest wysoki, są bardziej zamożne. Dla rozwoju gospodarczego Polski ważne jest, aby Polacy ufali sobie i chcieli ze sobą współpracować. To pozwoli nam wykorzystywać tzw. efekt synergii. Nie da się tego jednak zrobić bez powszechnego zrozumienia podstawowych praw gospodarki, które przybliża Fundacja.

Firma FAKRO w gospodarczych mistrzostwach świata osiąga wyśmienite wyniki. Chciałbym, żeby miała je także cała Polska. Do tego trzeba jednak wspólnego wysiłku, zarówno zawodników, jak i kapitana czy sztabu trenerskiego. Dlatego dalej walczymy o silne rodzime polskie firmy tworzące Polskę, w której żyje się zamożniej. O dobre warunki konkurowania dla polskich firm. I przede wszystkim – o korzyści skali. W tej kwestii wiele jeszcze przed nami. Mocniejsza reprezentacja FAKRO na rynkach Europy Zachodniej, pozwoliłaby zwiększyć zatrudnienie i wynagrodzenie w FAKRO o minimum 100%. I to jest nasz plan na kolejne lata.

#okna_dachowe, #okna_pionowe, #oknaInnoview, #NowySącz

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

FAKRO Sp. z o.o.

33-300 Nowy Sącz
ul. Węgierska 144a
tel.: 018 4440444
tel.: infolinia 0800 100 052
Fax: 018 4440333
e-mail: fakro@fakro.pl
https://www.fakro.pl
https://www.facebook.com/FakroGroup/LACOBEL line – nowa linia paneli drzwiowych VEYNA

LACOBEL line – nowa linia paneli drzwiowych VEYNA

Lacobel Line to najnowsza kolekcja paneli drzwiowych...

Bezpieczeństwo pracy w budownictwie w 2020 roku

Bezpieczeństwo pracy w budownictwie w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie...

Pionowe okna FAKRO – dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Pionowe okna FAKRO – dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Duże przeszklenia dają nam możliwość kontaktu z...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży