| Wyświetleń:3969

Firmy rodzinne z MŚP przejdą sukcesję samoobsługowo

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Instytut Biznesu Rodzinnego. Webinarium 2 marca 2021

fot. IBR

Instytut Biznesu Rodzinnego. Webinarium 2 marca 2021


Prezes dr Adrianna Lewandowska, Instytut Biznesu Rodzinnego

fot. IBR

Prezes dr Adrianna Lewandowska, Instytut Biznesu Rodzinnego

Aż 36% firm w Polsce jest wyraźnie rodzinnych i świadomych własnej tożsamości. Ich dziełem jest 18% PKB. Sukcesję w przeciągu najbliższych pięciu lat planuje 57% z nich. Nieodpowiednio przeprowadzone i źle przygotowane procesy mogą stanowić zagrożenie dla naszej gospodarki. Jak uniknąć tego typu niepożądanych zjawisk? Czy to możliwe, aby firmy rodzinne mogły pomyślnie przejść ten złożony proces w trybie „zrób to sam”? 

 
Odpowiedź na te pytania zawiera Model Diamentu Sukcesyjnego© autorstwa dr. Adrianny Lewandowskiej – wizjonerki polskiej przedsiębiorczości rodzinnej, stratega, doradcy, architekta sukcesu wielu polskich firm rodzinnych. To pakiet unikatowej wiedzy dedykowany rodzinom biznesowym planującym sukcesję. Małym i średnim firmom przede wszystkim. Ich właściciele, to specjaliści łączący w praktyce zawodowej multi-kompetencje zarządcze i szeroki zakres często unikatowej wiedzy praktycznej.  

Żeby w firmie rozpocząć proces sukcesyjny potrzebna jest pewna dojrzałość do otwarcia się na dialog, do dyskusji, umiejętność komunikacji tematów trudnych. Model Diamentu Sukcesyjnego© otwiera przed rodzinami biznesowymi obszar umiejętności, dostępny do tej pory bardzo wąskiemu gronu specjalistów. Łączy w sobie dwa elementy służące przygotowaniu i prowadzeniu procesu zmiany pokoleniowej w firmie rodzinnej: metodykę skutecznej sukcesji, z zestawem narzędzi wspomagających samodzielną pracę nad tą kluczową zmianą. Choć nie same narzędzia są tym co najważniejsze.  

Sedno Modelu stanowi  traktowanie przebiegu procesu sukcesji z poziomu 5 różnych, wzajemnie dopowiadających się obszarów: wiedzy, władzy, własności i wartości, spiętych wizją przyszłości, łączącą Sukcesora z przekazującym firmę Nestorem. Baza, na której rodzina powinna podejmować decyzje biznesowe ważne dla przyszłości, dla dalszego trwania firmy. Koncepcja modelu zakłada bowiem, że wszystkie te obszary są kompatybilne i nie powinny być traktowane wyrywkowo. Dopiero całość ma szanse stać się sukcesją wizjonerów (zakładających biznesy), a nie Jagiellonów (troszczących się tylko o pomnażanie majątku). 

Scenariusz, którego nie było nigdy przedtem, kiedy sukcesja rozumiana była wyłącznie jako przekazanie własności, z pominięciem pozostałych obszarów. Dziś już wiadomo, że takie wyrywkowe podejście generowało późniejsze problemy zarówno na poziomie biznesowym jak i rodzinnym. Teraz jest szansa, aby te ryzyka zminimalizować.

Prawnicy twierdzą, że Nestorzy oczekują tylko znalezienia najlepszej dla nich formy prawnej i podatkowej. To prawda, ale pozorna, bo wynikająca z nieświadomości wagi pozostałych aspektów. Model Diamentu Sukcesyjnego© wyposaża rodzinny zespół projektowy w unikatową wiedzę: ważne i warte głębokiego przemyślenia te pozostałe cztery „W”, a nie tylko własność. Rodzina wyposażona w zestaw praktyk i merytoryki, będzie mogła samodzielnie zaplanować i przejść przez wszystkie aspekty procesu sukcesji. 

Założycielka Instytutu Biznesu Rodzinnego i twórczyni koncepcji Diamentu konkluduje tak: Najważniejszym wyzwaniem stojącym przed firmami które często mają ponad 20-letnią działalność, jest przekazanie kierownictwa, nowej generacji. Dobrze przeprowadzona sukcesja to także stabilna i bezpieczna firma, a w skali kraju: lepsza gospodarka, miejsce zatrudnienia Polaków. 


» Więcej informacji znajduje się na stronie projektu: www.sukcesjawpraktyce.pl  

Zaproszenie na webinar: Sukcesja firm rodzinnych – Zrób to sam. Zapisz się i posłuchaj jak ją dobrze zaplanować. 


Sukcesja to nie tylko „akt nadania własności” kolejnemu pokoleniu, lecz o wiele więcej. By zrozumieć sukcesję, musimy zdać sobie sprawę, że to szansa na jak najlepsze wykorzystanie majątku firmy rodzinnej, ale także sposób na zachowanie przez kolejne pokolenia trwałej organizacji. Będzie ona odzwierciedlać ideały, cele i wartości rodziny biznesowej, jeszcze długo po odejściu obecnego szefa.

Dla dr Adrianny Lewandowskiej sukcesja to dynamiczny proces między dwoma generacjami, którego celem jest transfer do młodego pokolenia wiedzy, władzy i własności z zachowaniem indywidualnych dla danego biznesu i rodziny wartości, ważnych dla obu stron procesu oraz wypracowaną wspólną wizją przyszłości. 

Od ponad dekady działamy na rzecz profesjonalizacji firm rodzinnych. Dbamy o zrównoważony rozwój firm rodzinnych. Dlatego także i teraz chcemy Was wspierać w  zmianie pokoleniowej. Zapraszamy na webinar „Sukcesja. Zrób to sam”, na którym przedstawimy 25 praktycznych narzędzi dedykowanych firmom rodzinnym. Liczymy, że to spotkanie może rozpocząć proces sukcesji w Twojej firmie – mówi dr Adrianna Lewandowska.


Wizjonerka polskiej przedsiębiorczości rodzinnej, dr Adrianna Lewandowska, podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zmiany pokoleniowej oraz podpowie, jak zacząć się do niej przygotowywać i jak zrobić to mądrze. Opowie jakie są najczęstsze błędy popełniane w procesie sukcesji. Usłyszysz, jak zaplanować konkretnie kolejne kroki zmiany pokoleniowej. Współprowadzącym webinarum będzie Ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego, Roman Wieczorek, mentor w obszarze przywództwa.  

Na wirtualnym spotkaniu organizatorzy podpowiedzą, dlaczego przygotowanie do procesu zmiany pokoleniowej zapewnia większą transparentność działań, spokój uczestników procesu oraz większe zaangażowanie wszystkich członków zespołu z rodziny i z firmy. Dowiesz się także, czym jest Diament Sukcesyjny©.

» Kiedy: 2.03.2021 godzina: 18:00

» Prezenterzy: dr Adrianna Lewandowska & Roman Wieczorek

» Dowiedz się jak zacząć. Zarejestruj się i weź udział w spotkaniu online: https://app.livewebinar.com/976-259-716

#firmy_rodzinne, #sukcesja

Zainteresowany? Poproś o ofertę!LACOBEL line – nowa linia paneli drzwiowych VEYNA

LACOBEL line – nowa linia paneli drzwiowych VEYNA

Lacobel Line to najnowsza kolekcja paneli drzwiowych...

Bezpieczeństwo pracy w budownictwie w 2020 roku

Bezpieczeństwo pracy w budownictwie w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie...

Pionowe okna FAKRO – dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Pionowe okna FAKRO – dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Duże przeszklenia dają nam możliwość kontaktu z...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży