| Wyświetleń:3830

Związek POiD w sprawie poprawki do programu Czyste Powietrze

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Związek Polskie Okna i Drzwi złożył propozycje zmian kategorii dopłat do drzwi zewnętrznych w ramach programu Czyste Powietrze. Według ekspertów POiD, obecne wartości są niewspółmierne w odniesieniu do rynkowego poziomu cenowego drzwi, które kwalifikują się do rozliczenia w programie.


Kilka dni temu rozpoczął się nabór wniosków do drugiej części programu „Czyste Powietrze”, którego głównym celem jest  poprawa jakości powietrza. Najważniejszymi założeniami drugiej części programu jest większe wsparcie na wymianę kopciucha czy termomodernizację domu dla najuboższych Polaków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował też nowe udogodnienia: kalkulator dotacji, wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku oraz listę urządzeń i materiałów zgodnych z programem.

Na liście znajdują się wyroby stolarki otworowej w tym drzwi zewnętrzne, których wartości współczynników przenikania ciepła Uc (max) wynoszą 1,30 [W/m²K]. Dotacja na drzwi spełniające podane warunki wynosi obecnie 600zł./m², ale nie więcej niż 30% ich wartości. Wg Związku wartość ta jest zbyt niska i nie odzwierciedla rzeczywistych, rynkowych zależności w zakresie powierzchni drzwi do ceny. Dobrym odniesieniem jest tu brama garażowa, przy której jest wręcz odwrotnie, a znajduje się w tej samej kategorii dopłat co drzwi. 

Pokażmy to na przykładzie: brama do garażu jednostanowiskowego ma powierzchnię ok. 6 m², a ceny oscylują w przedziale 3000-6000 zł., co daje maksymalne dofinansowanie w odniesieniu do powierzchni: 600 zł. x 6 m² = 3600 zł. Jeśli przeanalizujemy podobny schemat przy drzwiach to średnia powierzchnia wynosi ok. 2,5 m², a przy podobnym poziomie cenowym (choć drzwi potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy) otrzymujemy: 2,5 m² x 600zł. = 1500 zł. W związku z tym drzwi wejściowe powinny zostać wydzielone z obecnej kategorii, a wartość dopłaty maksymalnej za m² dostosowany do cen rynkowych produktu – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi.


W związku z powyższym, Związek Polskie Okna i Drzwi skierował do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej petycje, wraz z propozycją wydzielenia odrębnej kategorii drzwi zewnętrznych oraz zmiany warunków, która wg POiD powinna wzrosnąć o 50%. Dzięki temu dotacja na drzwi zewnętrzne będzie adekwatna do cen rynkowych i proporcjonalna do innych urządzeń i materiałów objętych programem dopłat.

Związek Polskie Okna i Drzwi mocno wspiera i promuje projekt „Czyste Powietrze”, ponieważ – oprócz oczekiwań związanych z poprawą jakości powietrza – jest on ważnym motorem napędowym dla polskiej branży stolarki. W ramach promocji programu przeprowadzone są webinaria z udziałem przedstawiciela NFOŚiGW, w czasie którego szczegółowo omawiane są założenia programu. W najbliższym czasie odbędzie się webinarium na temat procedury wypełniania wniosków w ramach programu.

#Czyste_Powietrze, #dofinansowania, #DobryMontaż, #NFOŚiGW, #Warszawa

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Wybierając więc wymarzone drzwi tarasowe musimy...

Budujesz dom – zrób to dobrze. Podsumowanie

Budujesz dom – zrób to dobrze. Podsumowanie

Wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczyć...

Yawal S.A. świętuje jubileusz 30-lecia!

Yawal S.A. świętuje jubileusz 30-lecia!

Yawal S.A. – wiodący dostawca architektonicznych...

Jak usunąć starą folię zabezpieczającą z okien PVC?

Jak usunąć starą folię zabezpieczającą z okien PVC?

W poprzednim tekście tłumaczyliśmy, kiedy zdjąć...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży