| Wyświetleń:4912

Okna jako element wystroju wnętrza – trendy 2021

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zakończyła się tegoroczna edycja ArchiDay – branżowego spotkania architektów, projektantów wnętrz i designerów, podczas którego Izabela Tryba z OknoPlus mówiła o trendach w stolarce okiennej i roli nowoczesnego okna w aranżacji wnętrza.


Rewolucja dokonała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Kiedyś okno nie funkcjonowało w świadomości architektów wnętrz jako element wystroju. Miało spełniać swoje podstawowe zadanie – zapewnić ciepło, szczelność i wygodę w myciu. Nie było zresztą większego wyboru. Jeden „słuszny” kolor plastiku i standardowe wymiary (żadnych szaleństw) lub ewentualnie drewno w opcji luksusowej – prawie niedostępnej cenowo dla większości użytkowników. Na szczęście, producenci okien zaczęli poszukiwać innowacji technologicznych i designerskich, czym żywo zainteresowali klientów oraz projektantów wnętrz. Dzięki temu dziś możemy mówić o trendach w stolarce okiennej: modnych kolorach, kształtach i gabarytach, nowoczesnych profilach, nowatorskich okuciach, wielofunkcyjnych szybach - komentuje Izabela Tryba z OknoPlus.


Oto co OknoPlus przewiduje na rok 2021


Minimalizm, czyli duże, funkcjonalne okna „niewidoczne” we wnętrzu

Od kilku lat sukcesywnie zwiększa się rozmiar okien, poprawia ich funkcjonalność i komfort obsługi, a design zmierza w kierunku eleganckiego minimalizmu, który doskonale się wpisuje w dominujące dziś style aranżacji wnętrz. Stąd coraz węższe profile (110 mm w Reveal czy Morlite do standardowych 120 mm), skrzętnie schowane przed naszym wzrokiem elementy konstrukcyjne okien (rozwiązania bezprogowe, ukryte zawiasy czy nierzucające się w oczy klamki), a także płaskie, zintegrowane uszczelki centralne, plus ukryte skrzydła okienne, które wyglądają jak stałe przeszklenie. Liczy się osiągnięcie efektu akwarium – duża tafla szkła z niewidocznym niemalże obramowaniem, aby zatrzeć granicę między tym, co w środku i na zewnętrz. Te przestrzenie mają się przenikać, a my mamy cieszyć się widokiem zza okna, który „buduje wnętrze”, a nie widzieć to okno. To doskonałe rozwiązania do wszystkich nowoczesnych aranżacji.


Multifunkcyjne szyby i okna pozwalające na więcej w aranżacji wnętrz

Coraz większą popularnością cieszyć się będą okna z aktywnymi szybami grzewczymi (Innowacja OknoPlus). To walor, który daje pełną dowolność w aranżowaniu wnętrza. Decydując się na taką opcję, można zrezygnować z grzejników w danym pomieszczeniu, co w wielu przypadkach może być wręcz bardziej opłacalne niż inne rozwiązania. Wybierając natomiast nieco tańszy wariant szyby, tylko niwelującej jej naturalny chłód, można bez obaw ustawiać stoły, sofy, fotele lub inne meble także blisko okna – będzie tam nie tylko bardzo dobre światło, ale i przyjemna atmosfera niezakłócana zimnem z zewnątrz. Projektanci wnętrz mają dzięki temu całkowitą swobodę twórczą. Dodatkowo, nowoczesne szklenia dają architektom pewność, że zaplanowane przez nich kolory wystroju pomieszczenia nie będą przekłamane czy zniekształcone przez szybę. Światło słoneczne wpadające przez okno utrzymuje bowiem swoją naturalną barwę, więc nie zakłóca optyki we wnętrzu.

Aluminium – designerskie i ekologiczne okna do każdego wnętrza

Oknem najmodniejszym i najbardziej luksusowym (choć cenowo coraz bardziej przystępnym) jest – niezwykle lubiane wśród projektantów wnętrz – okno aluminiowe, które z pewnością pozostanie hitem w kolejnych sezonach. Pasuje do każdego wystroju, bo może wyglądać dowolnie – jak metal lub jak drewno. Paleta kolorów RAL i wzorów oklein jest ogromna, a do tego, co chętnie wykorzystują architekci, można zaprojektować różny wygląd okien od środka i z zewnątrz, a także zróżnicować kolorystykę poszczególnych okien w domu, dostosowując każde z nich do charakteru danego pomieszczenia – zero ograniczeń. Poza walorami designerskimi, okna z aluminium mają również świetne parametry techniczne. Są ciepłe, lekkie, statyczne i nie odkształcają się, a co najistotniejsze, mogą tworzyć wielkoformatowe konstrukcje o praktycznie dowolnych kształtach. To prawdziwe pole do popisu dla architekta.

***

Organizatorem ArchiDay 2020 było Polskie Centrum Architektury Wnętrz, które zaprosiło do współpracy czołowych przedstawicieli rynku budownictwa i projektowania otoczenia oraz wystroju wnętrz. Wśród poruszanych tematów, poza aranżacyjnymi trendami, znalazły się między innymi także kwestie wpływu pandemii na rozwój i bieżące funkcjonowanie branży – przede wszystkim „na styku z klientem”. Przy tej okazji, oraz w kontekście kolejnych, wprowadzanych w przestrzeni publicznej obostrzeń, warto przypomnieć, że w salonach OknoPlus wdrożone są standardy bezpiecznej obsługi, zgodne z ogólnopolskimi wytycznymi dla sektora budowlano-remontowego #KlientBezpieczny.

#ArchiDay, #OknoPlus, #stolarka_okienna, #minimalizm, #aluminium, #Kraków

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY


Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Wybierając więc wymarzone drzwi tarasowe musimy...

Budujesz dom – zrób to dobrze. Podsumowanie

Budujesz dom – zrób to dobrze. Podsumowanie

Wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczyć...

Yawal S.A. świętuje jubileusz 30-lecia!

Yawal S.A. świętuje jubileusz 30-lecia!

Yawal S.A. – wiodący dostawca architektonicznych...

Jak usunąć starą folię zabezpieczającą z okien PVC?

Jak usunąć starą folię zabezpieczającą z okien PVC?

W poprzednim tekście tłumaczyliśmy, kiedy zdjąć...» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży