| Wyświetleń:4319

MALEC OKNA, czyli droga od stolarza do małej fabryki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Fabryka MALEC, producent okien i drzwi z drewna

fot. | Fabryka MALEC, producent okien i drzwi z drewna

Fabryka MALEC, producent okien i drzwi z drewna, mieszcząca się w Białogardzie, świadczy kompleksowe usługi w zakresie produkcji, sprzedaży i montażu stolarki otworowej. Historia działalności firmy sięga początku lat 80-tych, kiedy założyciel firmy zaczynał swoją przygodę ze stolarstwem w małym zakładzie w Koszalinie. Dziś rozmawiamy z jego synem, Panem Arturem Malec.


Katarzyna Wytwer: Proszę powiedzieć, jak wyglądała historia powstania firmy MALEC OKNA?


Artur Malec: Właściciel i założyciel firmy, Dariusz Malec, ukończył szkołę o profilu drzewnym, stąd zawsze z drewnem było mu po drodze. Zamiłowanie do drewna oraz zmysł techniczny okazały się idealnym połączeniem, co dało możliwość tworzenia czegoś z niczego, nabierania doświadczenia oraz poznawania naturalnego materiału, jakim jest drewno – jego charakterystyki, budowy, struktury, wytrzymałości na różne czynniki zewnętrzne. Oczywiście nie obyło się bez błędów i wpadek, małych i większych, ale jak to mówią „człowiek uczy się całe życie” i uczy się na własnych błędach. 

Zdobyta wiedza teoretyczna musi iść w parze z praktyką – połączenie tych dwóch elementów tworzy wartość niepoliczalną i fundamentalną w biznesie, jaką jest doświadczenie! Więc dlaczego nie dzielić się tak cennymi doświadczeniami z innymi? Stąd pomysł na firmę – praca z zamiłowaniem do tego, co się robi, to najlepsza rzecz, jaka może się człowiekowi w życiu przytrafić. Jako syn założyciela oraz współwłaściciel firmy MALEC OKNA potwierdzam, że zamiłowanie i pasja do tworzenia naturalnej stolarki z przysłowiowego kawałka drewna oraz zdobyte doświadczenie przechodzi w naszej firmie z pokolenia na pokolenie, czego jestem idealnym przykładem.

K.W.: Jak wyglądało przejście od drobnego stolarstwa do fabryki w Państwa przypadku? 


A.M.: Jest takie powiedzenie „Nie od razu Rzym zbudowano”, które idealnie opisuje sytuacje naszej firmy, jak i zapewne większości innych, które najczęściej powstają z niczego, a po drodze pokonują wiele przeciwności losu. Rozwój własnego biznesu wymaga czasu, cierpliwości i poświecenia. To nie jest praca na jeden etat przez 8 godzin w tzw. stałym wymiarze czasu pracy. To proces długofalowy, który przebiega sinusoidalnie i istotne jest to, aby postarać się go jak najszybciej wyrównać i ustabilizować. 

Początki bywają trudne i nie inaczej było w naszym wypadku. Wiele zmiennych decyduje o tym, czy osiągniemy sukces, czy zaliczymy porażkę, ale najważniejsze jest to, aby nigdy się nie poddawać i stawiać sobie coraz ambitniejsze cele, do których trzeba dążyć. Historia naszej firmy na pewno niewiele różni się od początków wielu innych firm na rynku, nie tylko w naszej branży: jednoosobowa firma powstaje w latach 90-tych w małym pomieszczeniu, by z czasem rozwinąć się w większy biznes. Nie inaczej było w naszym przypadku, gdy z początku drobny podmiot usługowy świadczył różnego rodzaju usługi stolarskie i wytwarzał drobne produkty w przysłowiowym garażu. 

Z czasem doszło małe pomieszczenie przypominające halę produkcyjną, potem kolejna siedziba z większą ilością pomieszczeń, co pozwoliło przeobrazić się w zakład stolarski, zajmujący się produkcją i montażem schodów. Pewnego dnia firmę odwiedził przysłowiowy „Niemiec”, przywiózł i pokazał okno drewniane i zlecił jego wykonanie. Metodą prób i błędów udało się wykonać pierwsze okno. W ten sposób ówczesna oferta firmy wzbogaciła się o okna drewniane, a z czasem również i drzwi. Docelowo cały zakład został przeniesiony do nowo powstałej hali produkcyjnej i działa pod tym adresem do dzisiaj. Firma Malec to aktualnie rodzinna firma produkująca okna i drzwi z drewna pod szyldem MALEC OKNA.

K.W. Zawsze mnie zastanawia, dlaczego jednym udaje się odnieść sukces, a innym nie. Jakie czynniki zadecydowały w waszym przypadku o powodzeniu przedsięwzięcia?


A.M.: To, co teraz powiem, pewnie zabrzmi jak utarty slogan powtarzany przez każdego, ale to prawda: upór, determinacja, poświecenie i łut szczęścia – to te cechy charakteryzują każda firmę, której udaje się zaistnieć i rozwijać swoją działalność. Zgadzam się z tym i powtarzam to jak mantrę. Dodatkowo, takie aspekty jak zamiłowanie i pasja do tego, co robimy, pracoholizm nas, właścicieli, drobiazgowość i kierowanie się zasadą „przekazuj polecenia właściwym osobom, ale lepiej sprawdź trzy razy, czy aby na pewno zostało to dobrze wykonane” – może nie zawsze pomagają w codziennej pracy, ale na pewno przyczyniają się do końcowego sukcesu.

K.W.: Jakie produkty są wiodącymi w ofercie i jakby je Pan scharakteryzował?


A.M.: Nasza oferta jest dosyć szeroka i trafia do dużego grona odbiorców. Jeśli ktoś poszukuje niestandardowych okien i drzwi, ale w standardowej technologii ich wytworzenia, czyli tradycyjne okna drewniane otwierane do wewnątrz, to znajdzie je u nas – są to okna EUROSYSTEM w różnych profilach i parametrach, począwszy od standardowej grubości 68 mm, po cieplejszy wariant 78 mm i na pasywnym wariancie 92 mm kończąc. Oczywiście każdy z tych profili w różnych wariantach wykończenia, z rynienkami i okapnikami aluminiowymi lub drewnianym wykończeniami ozdobnymi w tzw. profilu staroniemieckim (bezrynienkowym). Dodatkowo systemy przesuwne, harmonijkowe itp. 

Taką ofertę ma większość producentów stolarki otworowej, ale nie każdy ma w swoim portfolio produkty spełniające oczekiwania klienta, którego nie interesują znane nam rozwiązania stolarki otwieranej do wewnątrz, a który chciałby, aby okna otwierały się na zewnątrz. Nie odsyłamy takiego klienta z kwitkiem, bo mamy dla niego produkt, który nazwaliśmy SKANDINOVA. Jest to system okienny oparty na stolarce w systemie skandynawskim, otwieranym na zewnątrz, również w różnych wariantach grubości profilu dostosowanym do potrzeb klienta. Oferujemy go we współczesnej opcji wykonania, tzw. „modern”, oraz stylowym wykończeniu, tzw. „retro”. Wszystkie nasze okna drewniane, niezależnie od rodzaju profilu, wykonujemy w połączeniu z okładziną aluminiową od strony zewnętrznej, czyli stolarka drewniano-aluminiowa jest również dostępna w naszej ofercie. 

Jak widać, szeroka oferta dostosowana do przeróżnych potrzeb klienta to wyróżnik, który pozwala nam konkurować z innymi firmami w branży.

K.W.: Z jakimi dostawcami współpracujecie?


A.M.: Nie odkryje ameryki stwierdzeniem, że spośród wielu cech charakterystycznych dla danego produktu najważniejsza jest tylko jedna, która powinna być wspólna dla wszystkich: wysoka jakość wykonania! Niby takie oczywiste i znane nam wszystkim, ale wcale nie takie proste w rzeczywistości do wykonania, jakby się mogło wydawać… Aby oddać klientowi końcowemu do użytkowania produkt najwyższej jakości, należy przyłożyć szczególną uwagę do wysokiej staranności jego wykonania, ale co najważniejsze – należy korzystać z wysokiej jakości półproduktów, sprawdzonych i rzetelnych dostawców. 

W naszym wypadku, idąc w kolejności cyklu produkcyjnego stolarki drewnianej, są to: wyselekcjonowana klejonka drewniana najwyższej klasy o właściwych parametrach wilgotności, trwałe i najlepsze jakościowo powłoki malarskie, sprawdzone i odporne na zużywanie okucia okienne, wysokiej jakości szyby zespolone i materiały wykończeniowe. Odpowiedzią na te stawiane przez nas oczekiwania są najlepsi, naszym zdaniem, dostawcy tych komponentów, które stosujemy do produkcji naszej stolarki, a więc komponenty takich firmy jak: SIEGENIA, G-U, TEKNOS, GUTMANN, ILLBRUCK, DEWENTER, 3M, FORCH i wiele innych. Oczywiście bardzo istotnym czynnikiem jest również jakość środowiska pracy w trakcie obróbki drewna, a więc prawidłowa wilgotność i temperatura powietrza, wysokiej jakości narzędzia i maszyny do obróbki drewna, optymalne warunki podczas procesu lakierowania i schnięcia wykonanych elementów stolarki drewnianej.

K.W.: Do kogo kierujecie swoją ofertę?


A.M.: Nasza oferta jest skierowana do każdego grona odbiorców: klient indywidualny poszukujący stolarki do wymarzonego domu, firma deweloperska zajmująca się budową domów i obiektów wielkopowierzchniowych, firma budowlana zajmująca się wszelkiego rodzaju wznoszeniem budynków, firma remontowa zajmująca się modernizacją budynków i wymianą starej stolarki na nową, architekci i biura projektowe zajmujące się opracowaniem dokumentacji i nadzorem remontów budynków, właściciele i inwestorzy remontowanych kamienic i budynków zabytkowych, punkty usługowe zajmujące się wszelkiego rodzaju sprzedażą i wymianą stolarki na nową. Staramy się obsługiwać każdego klienta, który do nas trafi.

K.W.: A jak Wam upływa 2020 rok? 


A.M.: Rok zaczął się dobrze, po czym zaskoczyła wszystkich sytuacja związana z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Początek drugiego kwartału był dla nas wielką niewiadomą – ze względu na to, że większa cześć naszej produkcji skierowana jest na rynki zagraniczne i eksport naszych towarów został częściowo zaburzony i zawieszony. Jednak bardzo szybko sytuacja się wyklarowała i na dzień dzisiejszy, mimo tego, że rok się jeszcze nie skończył i cały czwarty kwartał jeszcze przed nami, to możemy chyba śmiało powiedzieć, że rok jest dla nas udany i na brak pracy nie będziemy w tym roku narzekać.

K.W.: Miło to słyszeć. Czy w tym niepewnym okresie udała się Wam również sporządzić jakieś plany na przyszłość?


A.M.: Kierujemy się zasadą „mało mówić i robić swoje po cichu”, tak więc wszystkich planów nie będziemy zdradzać, tylko pomału dążyć do postawionych sobie celów, zgodnie z tym, o czym wspomniałem na samym początku naszego wywiadu. Natomiast możemy powiedzieć na dzień dzisiejszy, że nie poprzestajemy na dotychczasowych działaniach i mamy w najbliższej przyszłości plany oraz cele związane z rozwojem i rozbudową firmy – pojawią się być może nowe produkty, jak również nowe możliwości techniczne i produkcyjne. Nowe technologie dają większe możliwości, a większe możliwości pozwalają postawić sobie nowe wyzwania do spełnienia!

#produkcja_stolarki, #okna_drewniane, #drzwi_drewniane, #Białogard

SPRAWDŹ OFERTĘ FIRMY

Strona główna | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

MALEC OKNA

78-200 Białogard
ul. Królowej Jadwigi 13e
tel.: +48 94 3122477
tel.: 94 3122476
tel.: +48 792184948
Fax: 94 3122476
e-mail: malec@malecokna.pl
https://www.malecokna.pl/
https://www.facebook.com/MalecOkna/

Artur Malec, współwłaściciel firmy MALEC OKNA

Artur Malec, współwłaściciel firmy MALEC OKNA

Przykładowa realizacja Fabryki MALEC

Przykładowa realizacja Fabryki MALEC

Przykładowa realizacja Fabryki MALEC

Przykładowa realizacja Fabryki MALEC

Przykładowa realizacja Fabryki MALEC

Przykładowa realizacja Fabryki MALEC

» Więcej na subportalu Najnowsze wieści z branży