| Wyświetleń:683

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy

fot. BEFARD

UDT dla elektrycznych manipulatorów jest obowiązkowy


Zobacz również:

oknoad

Dobry Montaż

Montaż okna na Porothermie

Tylko u nas moskitiery na okna łukowe

Wegoma Polska relacja z WinDoor-tech 2019

Nowa aplikacja AR - Winkhaus


Od dłuższego czasu w branży okiennej krążyło wiele niedopowiedzeń odnośnie rejestracji manipulatorów do szkła w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz czy potrzeba do ich obsługi jakiekolwiek uprawnienia.

 
Jak się dowiadujemy, jedna z firm sukcesywnie wprowadzała swoich klientów w błąd, twierdząc, że ich manipulatory nie podlegają pod UDT. Argumentowała to tym, że manipulatory do szkła, w których zastosowane są siłowniki elektrycznie, nie wymagają UDT.

Jak się okazuje, takie stwierdzenie nie jest prawdziwe, czego potwierdzenie otrzymała nasza redakcja w postaci dokumentów z Urzędu Dozoru Technicznego. W otrzymanej odpowiedzi na przedmiotowe zapytanie UDT stwierdził, że „przez mechaniczny napęd podnoszenia należy rozumieć wszelkie rodzaje napędu (spalinowy, elektryczny, hydrauliczny) niewymagające bezpośredniego działania siły mięśni podczas wykonywania czynności podnoszenia ładunku. Zarówno urządzenia z hydraulicznym, jaki i elektrycznym napędem podnoszenia będzie klasyfikować urządzenia do grupy wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia". UDT wyjaśnia również, że manipulatory do szkła kwalifikowane są jako wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia – prowadzone.

Co się z tym wiąże, zgodnie z obowiązującym Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17.12.2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, wózki z mechanicznym napędem podnoszenia podlegają przepisom dozoru technicznego.

Dodatkowo, dla przedmiotowych wózków w zakresie ich obsługi i konserwacji obowiązuje Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do w.w. rozporządzenia, osoby obsługujące i konserwujące te urządzenia powinny posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi konserwacji tych wózków wydane przez właściwy organ dozoru technicznego.

#zawiesia_prozniowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Pianka poliuretanowa – niby banalna, a jednak...

Pianka poliuretanowa – niby banalna, a jednak...

Kiedy spacerujesz, prowadzisz samochód, śpisz czy...

Stojaki marki JANUS coraz popularniejsze w Europie

Stojaki marki JANUS coraz popularniejsze w Europie

Rozmowa z Pawłem Janusem, prezesem spółki Janus...

20-te urodziny marki illbruck w Polsce

20-te urodziny marki illbruck w Polsce

illbruck to marka z ponad 60-letnią tradycją klejenia i...

Związek POiD napędza rozwój branży

Związek POiD napędza rozwój branży

Związek POiD wraz z Partnerami kampanii „DOBRY...

Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Prawidłowy montaż okien i drzwi nie jest zadaniem...» Więcej na subportalu montaż