| Wyświetleń:1844

Rozmieszczenie towaru na stojaku do transportu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przygotowywanie okien do transportu na stojakach

fot. Scandinavian Express Poland

Przygotowywanie okien do transportu na stojakach


Przygotowywanie okien do transportu na stojakach

fot. Scandinavian Express Poland

Przygotowywanie okien do transportu na stojakach

Przygotowywanie okien do transportu na stojakach

fot. Scandinavian Express Poland

Przygotowywanie okien do transportu na stojakach

Transport stolarki okiennej i drzwiowej wymaga doświadczenia, wyobraźni, ale także specjalistycznej wiedzy technicznej. Nieodpowiednio zabezpieczony towar może łatwo ulec uszkodzeniu, co w konsekwencji przekłada się nie tylko na straty materialne, ale także na opóźnienia w realizacji zleceń, a tym samym – pogarszanie relacji handlowych z klientami.


Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego firmy przewozowe zwracają tak dużą uwagę na sposób rozmieszczenia ładunku na stojaku? Ma to decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa ładunku, dlatego poniżej znajdziesz kilka przydatnych uwag związanych z przygotowaniem twojego towaru do transportu.

» Po pierwsze: dobierz stojak do ładunku


Wbrew pozorom, wielu producentów stolarki – dla zaoszczędzenia czasu – nie dobiera stojaków indywidualnie do transportowanego ładunku. W konsekwencji źle dobrany stojak może stać się przyczyną uszkodzeń ładunku. Co najważniejsze, towar nie powinien wystawać poza obrys stojaka bądź powinien być zabezpieczony narożnikami. Znaczenie ma także wysokość stojaka, która powinna pozwolić na to, by pas zabezpieczający spinał stojak, a nie dotykał samego ładunku (zobacz, co jeszcze jest ważne w profesjonalnym przewozie stolarki).

» Po drugie: pamiętaj, by rozłożyć poszczególne elementy równomiernie po obu stronach stojaka

Stojaki stosowane do przewozu stolarki okiennej i drzwiowej są najczęściej drewniane, tym samym ich odporność na przeciążenia po jednej ze stron jest ograniczona. Nierówne obciążenie stojaka może spowodować jego uszkodzenie w czasie transportu i przełożyć się na uszkodzenie ładunku. Ważne zatem, aby po obu stronach stojaka towar był ułożony tak, by go nie destabilizować.

» Po trzecie: zabezpiecz elementy, które mogą dodatkowo uszkodzić ładunek

Do stolarki okiennej często dołączane są dodatkowe elementy, takie jak klamki czy zamki. Pamiętaj, by nie wrzucać ich luzem, gdyż w czasie transportu mogą stać się źródłem dodatkowego uszkodzenia ładunku. Przy nagłym hamowaniu klamka może uszkodzić szklane elementy, dlatego zabezpiecz ją folią bąbelkową i taśmą tak, aby nie mogła przemieszczać się w czasie hamowania czy przechyłu, np. w trakcie przeprawy promowej.

» Po czwarte: rozkładaj towar z głową

Jeśli montujesz elementy stolarki do stojaka na naczepie to pamiętaj, żeby zrobić to w taki sposób, by móc je wyjąć wraz ze stojakiem. Dokładnie sprawdź, jakim sprzętem dysponuje magazyn, przez który przesyłka będzie rozładowywana. Jeśli odbiorca nie dysponuje specjalnym wózkiem widłowym, pozwalającym na zdjęcie szerzej rozmieszczonego ładunku, może być wymagany rozładunek ręczny. Upewnij się więc, jaki sprzęt dostępny będzie na rozładunku i ustal na etapie zamawiania transportu, jak rozmieścić ładunek. Jeśli do swojego transportu nie zakładasz wykorzystania całej naczepy, pamiętaj, że specyfika przewozów drobnicowych powoduje, że towar jest przeładowywany w trakcie transportu, stąd tak ważny jest odpowiedni sposób opakowania ładunku, umożliwiający przeładunek w różnych magazynach na poszczególnych etapach transportu.

W przypadku stolarki okiennej i drzwiowej, której części szklane są nieodłącznym elementem, sposób zabezpieczenia jest kluczowym ogniwem w procesie transportu, gwarantującym dostarczenie towaru w nieuszkodzonym stanie. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na przygotowanie dobrze dopasowanego stojaka i przywiązanie należytej uwagi do kwestii zabezpieczenia produktu, tak by uchronić go przed zbiciem, porysowaniem czy innym uszkodzeniem, pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z koniecznością wyprodukowania nowych elementów, a także ponoszenia kar umownych wynikających z umów z odbiorcą. Co najważniejsze, brak reklamacji wynikających z uszkodzeń w czasie transportu pomaga w budowaniu trwałych i stabilnych relacji z klientami.

Autor: Tomasz Tykarski
ekspert od transportu stolarki okiennej i drzwiowej
w firmie SCANDINAVIAN EXPRESS Poland

#transport stolarki, #przewóz towarów, #transport okien, #przewóz stolarki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Prawidłowy montaż okien i drzwi nie jest zadaniem...

Wymień stolarkę z dofinansowaniem!

Wymień stolarkę z dofinansowaniem!

Dziś, 15 maja br. rusza nabór wniosków do programu...

Gala Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2020 już 1 października

Gala Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2020 już 1 października

Gala wręczenia nagród Budowlana Marka Roku 2020...

Mądry Polak przed szkodą, czyli inwestycja dobrze przemyślana

Mądry Polak przed szkodą, czyli inwestycja dobrze przemyślana

Warto znać ustawodawstwo budowlane i prawa konsumenta,...» Więcej na subportalu montaż