Powłoki Zobel ANTI-HEAT również dla elementów drewnianych

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Ambasada Niemiec w Waszyngtonie – okna dębowe z powłoką Zobel ANTI-HEAT

fot. Zobel

Ambasada Niemiec w Waszyngtonie – okna dębowe z powłoką Zobel ANTI-HEAT


Ambasada Niemiec w Waszyngtonie – okna dębowe z powłoką Zobel ANTI-HEAT

fot. Zobel

Ambasada Niemiec w Waszyngtonie – okna dębowe z powłoką Zobel ANTI-HEAT

Znany z powłok do PVC system ANTI-HEAT firmy Zobel oferuje również korzystne rozwiązania w dziedzinie powłok do elementów drewnianych. Dzięki odcieniom o ograniczonej absorpcji ciepła marki Zobel, dodatkowe malowanie wykonywane jest znacznie rzadziej

Jako producent lakierów do powlekania PVC, firma Zobel posiada duże doświadczenie w dziedzinie odcieni charakteryzujących się obniżoną temperaturą powierzchni. Przykładowo rynek Ameryki Północnej jest nastawiony, ze względu na częste stosowanie profili o mniejszej grubości, na odpowiadające im odcienie. System opracowany przez firmę Zobel może być z powodzeniem wykorzystany również w odniesieniu do drewnianych elementów konstrukcyjnych. Oferowane przez firmę Zobel serie produktów Zowo-tec® (systemy powlekające do okien i drzwi) oraz [Z] Deco-tec® (systemy powlekające do niestabilnych wymiarowo elementów konstrukcyjnych) umożliwiają uzyskanie obniżonych poziomów temperatury powierzchni.

» Zasada działania odcieni Anti-Heat firmy Zobel

W spektrum promieniowania słonecznego, oprócz promieniowania UV i światła widzialnego, występuje również niewidzialny dla człowieka zakres promieniowania podczerwonego. Tym samym promieniowanie podczerwone nie ma dla nas znaczenia w kontekście postrzegania odcieni kolorów. Jest przez nas odczuwane jedynie jako promieniowanie cieplne. Gdy promieniowanie podczerwone pada na element konstrukcyjny, jest (w zależności od obiektu) absorbowane i przekształcane w energię cieplną. W związku z tym ma znaczący wpływ na nagrzewanie się obiektów. Efektywność systemu Zobel ANTI-HEAT opiera się na odbijaniu promieniowania podczerwonego. Nie dochodzi do jego absorpcji, dzięki czemu związany z tym proces nagrzewania się zostaje skutecznie wyeliminowany. Firma Zobel osiągnęła żądany efekt parasola ochronnego dzięki zastosowaniu specjalnych past pigmentowych.

» Korzyści dla użytkowników

Drewno posiada bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Jako że jest ono słabym przewodnikiem ciepła, powłoki powierzchniowe nagrzewają się w normalnych warunkach bardzo szybko i występuje zjawisko gromadzenia się ciepła – w przypadku powłok o ciemnych odcieniach temperatura w słoneczne i bezwietrzne dni może osiągać wartości sięgające 80°C. Podstawowymi składnikami lakierów i lazur na bazie wody są polimery akrylowe i poliuretanowe, które miękną nawet przy znacznie niższej temperaturze. W związku z tym charakteryzują się mniejszą trwałością i odpornością. Mięknienie jest często powiązane ze zwiększeniem lepkości. Powłoka staje się bardziej podatna na zanieczyszczenia. Częste i gwałtowne zmiany temperatury mogą również zmniejszyć elastyczność powłoki, a tym samym przyspieszyć procesy starzenia.

Temat nagrzewania się powierzchni kojarzony jest przede wszystkim z kolorem czarnym i ciemnoszarym, ale nawet ciemne odcienie czerwieni mogą absorbować dużą ilość ciepła. W tym kontekście odcienie Zobel ANTI-HEAT dają wymierne korzyści, ponieważ umożliwiają obniżenie temperatury powierzchni o maksymalnie 20°C.

» Lakiery o obniżonej temperaturze powierzchni ograniczają konieczność konserwacji powłoki

W przypadku powłok kryjących, temperatura powierzchni znajduje odzwierciedlenie w odstępach czasu pomiędzy konserwacjami. Arkusz informacyjny VFF HO.01 zawiera odnośne dane w zależności od tego, czy odcień został sklasyfikowany jako jasny, średni lub ciemny. Jasne odcienie charakteryzują się niskimi temperaturami powierzchni, natomiast odcienie ciemne plasują się na przeciwległym końcu skali temperatury. Decydujące znaczenie ma fakt, że jasne powłoki nie wymagają tak częstych konserwacji, co powłoki ciemne. Niezaprzeczalną zaletą odcieni Zobel ANTI-HEAT jest zminimalizowanie zjawiska nagrzewania się powierzchni, co umożliwia zaklasyfikowanie ciemnych powłok do grupy odcieni jasnych lub średnich, które nie wymagają częstej konserwacji.

» Ochrona drewna

Kolejna zaleta związana jest z ochroną substratu. W wyższych temperaturach żywica zawarta w drewnie zmienia konsystencję na płynną. Również bilans wodny drewna zostaje zaburzony, co w ekstremalnym przypadku może sprzyjać powstawaniu rys. Odcienie Zobel ANTI-HEAT ograniczają absorpcję ciepła, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wycieku żywicy, poprawiają stabilność kształtu oraz zapewniają zachowanie funkcjonalności elementów konstrukcyjnych.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!TWT, czyli narzędzia Made in Italy do produkcji stolarki drewnianej

TWT, czyli narzędzia Made in Italy do produkcji stolarki drewnianej

Na międzynarodowej scenie branży narzędzi do produkcji...

ABM Jędraszek automatyzuje produkcję z FIMTEC Polska

ABM Jędraszek automatyzuje produkcję z FIMTEC Polska

Pabianicki producent stolarki, firma ABM Jędraszek,...

DOMKAT stawia na nowoczesne maszyny ELUMATEC

DOMKAT stawia na nowoczesne maszyny ELUMATEC

DOMKAT wzbogacił swój park maszynowy inwestując w dwa...

Przedsiębiorstwo Jocz inwestuje w najnowsze rozwiązania elumatec

Przedsiębiorstwo Jocz inwestuje w najnowsze rozwiązania elumatec

Przedsiębiorstwo JOCZ, jako pierwszy producent w Polsce,...

Kolejne 6 robotów do kształtowego łączenia profili PVC trafi do EKO-OKIEN

Kolejne 6 robotów do kształtowego łączenia profili PVC trafi do EKO-OKIEN

Już w 2015 roku w EKO-OKNA w Kornicach stanął...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni