Systemy do lakierowania stolarki drewnianej Finiture (opis realizacji ITA)

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Linia do produkcji okien w Norwood

fot. Finiture

Linia do produkcji okien w Norwood


Linia do produkcji okien w Norwood

fot. Finiture

Linia do produkcji okien w Norwood

Linia do produkcji okien w Norwood

fot. Finiture

Linia do produkcji okien w Norwood

Linia do produkcji okien w Norwood

fot. Finiture

Linia do produkcji okien w Norwood

Finiture to wiodący producent systemów do lakierowania okien, drzwi i innych elementów z drewna. Systemy lakiernicze Finiture są projektowane z myślą o pracy w środowisku intensywnej działalności przemysłowej i wyposażane w przestrzeń roboczą, która pozwala na malowanie dużych elementów drewnianych. W Polsce markę reprezentuje spółka ITA, która opowiada o jednej z realizacji z wykorzystaniem maszyn Finiture.

Pierwsze spotkanie pomiędzy Norwood a Finiture odbyło się wczesnym latem 2009 roku. Już od pierwszych zdań zrozumieliśmy, że jest to wymagający klient, ale zarazem przygotowany i bardzo chętny do współpracy w celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania technicznego. W skrócie: mało słów i konkretne fakty. Rozmówcą ze strony Norwood był Mariusz Kielkucki, założyciel i dyrektor firmy. 

Spółka Norwood została założona w 1999 roku w małym garażu, z odwagą podjęcia wielkiego wyzwania: przeniesienia jakości norweskich okien na polski rynek. Były to lata trudne, ale pełne nadziei, kiedy Polska z dumą i wytrwałością starała się odbudować po latach dominacji sowieckiej, a pomysł robienia rzeczy pięknych, jak również funkcjonalnych, był jeszcze w powijakach. I rzeczywiście na początku było ciężko, mijały tygodnie, a zamówienia nie nadchodziły i tych niewielkich pieniędzy odkładanych z ogromnym poświęceniem było coraz mniej. Wtedy nastąpił zwrot: pierwsza praca o pewnym znaczeniu, uruchomienie poczty pantoflowej, pierwsi klienci potrafiący dostrzec wartość okien, jakie Norwood miał do zaoferowania, i wkrótce mały garaż ze starymi maszynami dostarczonymi przez norweskiego partnera już nie wystarczał. Od tej chwili rozpoczął się nieustanny wzrost, który uczynił z firmy Norwood i Pana Mariusza Kielkuckiego jednego z bohaterów historii okien drewnianych w Polsce.

Ale wróćmy do spotkania z Finiture. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie było miejsca na konwenanse i niepotrzebne pogawędki. Był problem niełatwy do rozwiązania: wstawienie kompletnej linii lakierniczej o dość dużej wydajności do stosunkowo małego pomieszczenia, pozostawiając wystarczająco dużo wolnego miejsca dla przenoszenia materiału oraz uwzględnienie istniejącej kabiny do specjalnych elementów. Na stole były już pewne propozycje, ale żadna nie była naprawdę przekonująca. Trzeba było znaleźć jakiś pomysł. I tak Mariusz Kielkucki, sam założyciel Norwood i firma Finiture (z wieloletnim  doświadczeniem i tysiącami opracowanych rozwiązań) usiedli przed stanowiskiem CAD i nie odeszli, aż opracowali projekt linii lakierowania, która spełnia wszystkie wymogi: dwie przeciwległe kabiny, system suszenia o wysokiej sprawności oraz przenośnik o trochę nietypowej geometrii, ale który wykorzystał każdy dostępny centymetr kwadratowy.

W połowie października, dokładnie z planem (jak mówiliśmy, Norwood jest wymagającym klientem), linia zaczęła pracować i produkować okna. Tymczasem wzrost nadal postępuje. Okna Norwood są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale znaczna ich część trafia na rynek Europy Północnej. W związku z tym jest przygotowywana nowa hala, jeszcze większa niż ta wybudowana kilka lat wcześniej. W „starej” fabryce pozostanie produkcja drzwi, natomiast produkcja okien zostanie przeniesiona do nowego budynku położonego w odległości kilkuset metrów.

Potrzebna była nowa linia lakierowania, a wybór padł jeszcze raz na Finiture. Jeżeli pierwszym razem wszystko poszło dobrze, to po co coś zmieniać? Tak więc na początku 2012 roku powstała nowa linia, znacznie większa od poprzedniej, z systemem polewania do impregnacji i dwoma przeciwległymi robotami z automatycznym programowaniem, wyposażonymi w skaner do odczytu ram przeznaczonych do malowania. Niczego nie zabrakło – był nawet automatyczny system czyszczenia belek nośnych przenośnika, aby utrzymać go zawsze w doskonałej sprawności.

Przyjedźmy do 2014 roku. Rozwój Norwood nie zatrzymał się, a lakierowanie stało się wąskim gardłem dla firmy. Nie ma miejsca na nowe linie, a więc trzeba wymyślić coś na tych już istniejących. Po raz kolejny Mariusz Kielkucki i Finiture zasiadają do stołu (większego i ładniejszego niż ten podczas pierwszego spotkania), aby wyłożyć swoje pomysły. I rzeczywiście pojawiają się pomysły. Rozważane są poważne zmiany dotyczące obu linii, a mianowicie:

» Dodanie nowego obiegu do nowej linii w taki sposób, aby można było pracować jednocześnie z systemem polewania i robotem natryskującym. Te dwa obwody są tak skonstruowane, aby działały zarówno niezależnie od siebie, jak i połączone ze sobą w jedną, dużą karuzelę.

» Wdrożenie systemu „śledzenie”, który pozwala robotom pracować z elementami będącymi w ruchu. Pozwala to na wykorzystanie martwych czasów przenoszenie elementów, co powoduje zwiększenie wydajności produkcji o około 30%.

» Modernizacja starej linii poprzez zainstalowanie dwóch robotów lakierniczych, takich jak te już zainstalowane w nowej fabryce.

W połowie 2015 roku, korzystając z dwóch tygodni przestoju w okresie letnim, prace zostały zrealizowane w rekordowym czasie i już na początku sierpnia, po otwarciu jednostek produkcyjnych, obie hale mogły wznowić produkcję z pełną prędkością. Koniec historii? Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie! 

Mariusz Kielkucki – aktywny bardziej niż kiedykolwiek – jest zaangażowany w poważną inwestycję rozbudowy nowej jednostki produkcyjnej. Tak więc również lakierowanie będzie musiało się dostosować. Technicy Finiture już projektują nową linię z dwoma robotami, które uzupełnią istniejącą linię. Impregnacja i nanoszenie podkładu nie zostaną przeniesione, natomiast wykończenie będzie wykonywane przez nowe roboty. Wszystko to wewnątrz tej samej hali, która będzie w ten sposób przeznaczona wyłącznie do malowania okien.

Montaż nowej linii planowany jest na początku 2018 roku i nie ma żadnych wątpliwości, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem. Na tą chwilę to naprawdę wszystko, ale... kto wie, jeżeli za jakiś czas Norwood rozpocznie nowy projekt, nikt nie będzie zaskoczony!

Firma ITA, jak co roku, będzie obecna na tarach DREMA. Podczas tego branżowego wydarzenia będzie można m.in. porozmawiać z przedstawicielami firmy „ITA Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna”, a także wykonać testy na pracujących maszynach. Zapraszamy do pawilonu 6A na stoisko nr 25, 26, 27.

#produkcja_stolarki, #okna_drewniane, #maszyny, #lakierowanie_stolarki, #lakiernie

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Wejdź do fabryki przyszłości – otwarcie Innovation Lab firmy Omron w Polsce

Wejdź do fabryki przyszłości – otwarcie Innovation Lab firmy Omron w Polsce

18 października 2018 roku w Tychach otwarte zostanie...

Aluprof po raz kolejny zaufał R&D Tech

Aluprof po raz kolejny zaufał R&D Tech

Aluprof ponownie zaufał firmie R&D Tech, dokonując...

Proces budowy hali stalowej w trybie pod klucz

Proces budowy hali stalowej w trybie pod klucz

Decydując się na budowę hali stalowej, uzyskanie przez...

Samodzielne ostrzenie narzędzi dla większej niezależności fabryki

Samodzielne ostrzenie narzędzi dla większej niezależności fabryki

Grupa WEINIG znana jest przede wszystkim ze świetnych...

Rozbudowa centrum logistyczno-handlowego Profix zakończona!

Rozbudowa centrum logistyczno-handlowego Profix zakończona!

Inwestycja trwała dwanaście miesięcy. Obejmowała...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni