O sprężaniu powietrza wiedzą wszystko

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

KAESER KOMPRESSOREN jest jednym z największych oraz cieszących się najwyższym powodzeniem oferentów sprężarek i systemów sprężonego powietrza w Europie. Do rozmowy zaprosiliśmy Roberta Ryta, przedstawiciela firmy w Polsce.

Panie Robercie, skąd pochodzi KAESER KOMPRESSOREN?

KAESER KOMPRESSOREN jest niemiecką firmą rodzinną. Nasza główna siedziba mieści się w Coburgu, a już za cztery lata będziemy obchodzić  stulecie istnienia. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska założyciela – Carla Kaesera, który w 1919 założył warsztat budowy maszyn. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją części zamiennych dla pojazdów i silników. Nieco później rozszerzono profil działalności o budowę maszyn specjalnych dla przemysłu szklarskiego. Kiedy po II wojnie światowej zaistniało duże zapotrzebowanie gospodarki na sprężarki, właściciel firmy zadecydował o włączeniu tego rodzaju urządzeń do oferty. Zdobyte do tego czasu przez firmę doświadczenie pozwoliło na zaprojektowanie i wyprodukowanie własnych sprężarek tłokowych. Niedługo później mogliśmy zaoferować już całą gamę tych urządzeń. 

Jednak najważniejszym wydarzeniem w historii naszej firmy było podjęcie decyzji o opracowaniu i wprowadzeniu do produkcji sprężarek śrubowych. Na potrzebę tych urządzeń nasi inżynierowie samodzielnie zaprojektowali i stworzyli nowy, energooszczędny blok śrubowy. Przekrój poprzeczny wirników nazwany jest przez nas profilem Sigma. Wystarczyło kilka lat, żeby firma stała się czołowym producentem sprężarek w Niemczech i rozpoczęła budowanie międzynarodowej sieci zbytu i serwisu. W międzyczasie opracowaliśmy program przewoźnych sprężarek śrubowych dla budownictwa, program dmuchaw rotacyjnych z tłokami obrotowymi OMEGA, a ostatnio również dmuchaw śrubowych oraz oczywiście program sprężarek śrubowych bez wtrysku oleju. Dziś jesteśmy wiodącym oferentem systemów sprężonego powietrza na świecie. Posiadamy oddziały w 100 krajach i zatrudniamy ponad 5000 osób. Od momentu powstania, czyli prawie 100 lat temu, przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie, stale pozostając firmą rodzinną, zarządzaną obecnie przez trzecie pokolenie rodziny Kaeser. A na rynku polskim jesteśmy obecni już ponad 20 lat.

Co konkretnie oferują Państwo dla branży stolarki otworowej?

Nasza firma oferuje urządzenia do produkcji oraz oczyszczania sprężonego powietrza. Znaczna część urządzeń używanych w branży stolarki otworowej zasilana jest właśnie tym medium. Należy tu wspomnieć chociażby o maszynach CNC, frezarkach, oklejarkach czy pistoletach lakierniczych. Niejednokrotnie nowoczesne maszyny zaprojektowane dla branży stolarskiej potrzebują sprężonego powietrza bardzo wysokiej jakości. W naszej ofercie można więc znaleźć sprężarki śrubowe i tłokowe, a także osuszacze i filtry powietrza. Dla branży stolarki otworowej proponujemy przede wszystkim energooszczędne urządzenia, dodatkowo zaprojektowane tak, aby potrzebowały jak najmniejszej powierzchni ustawczej. Szczycimy się tym, że oferujemy nie tylko produkty, ale przede wszystkim kompletne rozwiązania techniczne dobrane tak, aby odpowiadały one obecnemu zapotrzebowaniu klienta, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości rozwoju firmy w przyszłości. 

Do kogo skierowana jest nasza oferta? Tak naprawdę to prawie do każdego. W naszym programie produkcyjnym mamy sprężarki śrubowe o wydajności od 0,26 m³/min do 86 m³/min. Pozwala nam to na oferowanie naszych rozwiązań zarówno dla bardzo dużych zakładów, produkujących na skalę przemysłową, jak i dla średnich i małych przedsiębiorstw. Naszym atutem jest wysoka energooszczędność dostarczanych urządzeń, która pozwala w znaczny sposób obniżyć koszty wytwarzania sprężonego powietrza. Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań jest system sprężonego powietrza z odzyskiem ciepła, który pozwala na ponowne wykorzystanie doprowadzanej do sprężarek energii elektrycznej w postaci energii cieplnej, służącej do ogrzewania pomieszczeń lub wody.

Jaki produkt jest najbardziej popularny wśród firm z branży stolarki?

Z naszych obserwacji wynika, że największą popularnością w branży stolarskiej cieszą się dwie serie naszych sprężarek, jedna to CSD/CSDX, a druga to seria SK.

Seria CSD/CSDX charakteryzuje się zakresem wydajności od 1,07 do 16 m³/min oraz ciśnieniem od 5,5 do 15 barów. To wyjątkowo energooszczędne urządzenia, które pozwalają na uzyskanie wymiernych oszczędności, dzięki aż czterem innowacjom technicznym. Po pierwsze, zoptymalizowany profil wirników polepsza specyficzny współczynnik poboru mocy o 6%, po drugie napęd 1:1 powoduje, że nie mamy strat energii przy przekazywaniu momentu obrotowego z silnika na blok. Trzecim atutem jest efektywny i oszczędny silnik klasy IE3, a czwartym nasz system sterowania Sigma Control 2.


Reklama


Druga seria sprężarek, o której wspomniałem, to seria SK. To ciche i kompaktowe urządzenia, przy projektowaniu których, oprócz energooszczędności, przyświecała nam myśl dotycząca oszczędności powierzchni w przedsiębiorstwach naszych klientów. Sprężarki SK występują w trzech wersjach: podstawowej, w wersji z zabudowanym osuszaczem chłodniczym oraz jako Aircenter, czyli mała stacja sprężonego powietrza, składająca się ze sprężarki, osuszacza chłodniczego oraz z zabudowanego zbiornika. Takie modułowe rozwiązanie naprawdę oszczędza dużo powierzchni ustawczej. O niskim zapotrzebowaniu na powierzchnię myśleliśmy również pod kątem wykonywania niezbędnych prac serwisowych. Wszystkie elementy podlegające konserwacji są łatwo dostępne po zdjęciu jednej części obudowy sprężarki.

Z kim chcieliby Państwo nawiązać współpracę?

To proste pytanie, na które jest prosta odpowiedź: z każdym przedsiębiorcą, który ma zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Jak już wcześniej wspominałem, szeroki wachlarz oferowanych przez nas produktów, zarówno pod względem parametrów technicznym, jak i ceny, pozwala nam być partnerem dla każdego przedsiębiorcy.

Jakie mają Państwo plany na drugą połowę roku?

Po wakacjach wracamy z cyklem naszych seminariów pt. „Wszystko o sprężonym powietrzu”, które organizujemy z myślą o zapoznaniu uczestników z najnowszym stanem wiedzy z dziedziny sprężonego powietrza, wskazaniem potencjalnych oszczędności możliwych do uzyskania oraz, a może przede wszystkim, z myślą o udzielaniu pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów w przedsiębiorstwach naszych seminarzystów. W drugiej połowie roku planujemy zorganizować takie seminaria w Łodzi, Wrocławiu i Lublinie. Ponadto mamy zaplanowany udział w kliku konferencjach branżowy oraz targach. Będziemy obecni między innymi na VI edycji Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance 2015 w Krakowie. Jesteśmy także w trakcie wprowadzania na rynek kliku nowych produktów, takich jak system sterowania stacją sprężarek najnowszej generacji oraz serii osuszaczy chłodniczych sprężonego powietrza z akumulatorem zimna. Tak więc najbliższe półrocze zapowiada się pracowicie.

#

Zainteresowany? Poproś o ofertę!KNS inwestuje w dział aluminium z elumatec

KNS inwestuje w dział aluminium z elumatec

Decyzja o inwestycji w dział aluminium była podyktowana...

WEGOMA Polska automatyzuje produkcję w AIFO GROUP

WEGOMA Polska automatyzuje produkcję w AIFO GROUP

Wegoma Polska dostarczyła najnowsze przelotowe centrum...

ZOBAL ponownie decyduje się na współpracę z R&D Tech Sp. z o.o.

ZOBAL ponownie decyduje się na współpracę z R&D Tech Sp. z o.o.

ZOBAL to firma istniejąca już od 1995 roku,...

DOBROPLAST automatyzuje proces cięcia i obróbki profili z URBAN POLSKA

DOBROPLAST automatyzuje proces cięcia i obróbki profili z URBAN POLSKA

URBAN POLSKA dostarczył kolejną dużą maszynę...

P107 – nowe centrum obróbcze CNC od Ultima

P107 – nowe centrum obróbcze CNC od Ultima

P107 to najnowszy model centrum obróbczego CNC...» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni