Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi frontowe do domu?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Wybór drzwi zewnętrznych

fot. Awilux

Wybór drzwi zewnętrznych


Grzegorz Paradowski – ekspert firmy Awilux Polska

fot. Awilux

Grzegorz Paradowski – ekspert firmy Awilux Polska

Wybór drzwi zewnętrznych

fot. Awilux

Wybór drzwi zewnętrznych

Wybór drzwi zewnętrznych

fot. Awilux

Wybór drzwi zewnętrznych

Podczas wyboru drzwi wejściowych zwracamy przede wszystkim uwagę na ich wygląd, który powinien współgrać z fasadą i pozostałymi elementami stolarki otworowej. Kierujemy się również ich właściwościami antywłamaniowymi, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo. Jest jeszcze jednak kilka ważnych kwestii, o których nie możemy zapomnieć, dobierając idealne drzwi frontowe. Przypomni o nich ekspert Awilux Polska – Grzegorz Paradowski, Regionalny Manager Rynku, który opowie na co zwrócić uwagę, aby w pełni świadomie dokonać właściwego wyboru.

» Po pierwsze – wymiar

Na co dzień z drzwi frontowych korzystają głównie domownicy i – w niektórych przypadkach – ich czworonożni przyjaciele. Standardowe wejście powinno mierzyć co najmniej 210 cm wysokości, ale nie można zapomnieć o otworze potrzebnym do ich wmontowania, który powinien być wyższy o 6-7 cm. Należy pamiętać o sytuacjach, kiedy przez drzwi przechodzą nie tylko mieszkańcy. Czasami musimy przenieść przez nie meble lub inne sprzęty, których gabaryty są nieco większe. Choć remonty nie są wpisane w codzienny grafik, warto przewidzieć, że wąskie drzwi mogą skomplikować przeprowadzenie przebudowy. Ergonomia drzwi przewiduje, że szerokość 90 cm jest optymalna przy powszednim użytkowaniu oraz w sytuacjach wyjątkowych. Jednak wartość ta określa rozłożystość drzwi po ich zamontowaniu. Przygotowany dla nich otwór powinien być o 12-15 cm większy.

» Po drugie – izolacja

Okna oraz drzwi to miejsca, gdzie ciepło lubi uciekać najbardziej, a co za tym idzie – brak odpowiedniej izolacji ułatwi zimnemu powietrzu oraz wilgoci przedostanie się do wnętrza domu. Problem nasila się zimą, kiedy staramy się ogrzać nasze mieszkanie, a ciepło ucieka przez niezauważalne dla oka szczeliny. Nie tylko tracimy na temperaturze, ale również ponosimy koszty dodatkowego ogrzewania domu. Niestety na niektórych ulotkach umieszczane są niepełne informacje o współczynniku przenikania ciepła Ud. Najczęściej dotyczą tylko pewnej części drzwi,  wyróżnia się elementy, gdzie użyto bardzo dobrych wypełniaczy. Należy uważać, aby nie zaufać zbyt pochopnie ulotkom, lecz znaleźć dane, które dotyczą przenikalności cieplnej całych drzwi. Warto wybierać te, których przepuszczalność mieści się między 0,5 a 1,1 – te wartości określają najlepszy stopień izolacji.

» Po trzecie –  tłumienie dźwięków

Ten czynnik jest bardzo istotny w przypadku domów wielorodzinnych, kiedy drzwi sąsiadujących ze sobą mieszkań stoją niemalże ramię w ramię. Dźwięki na korytarzu potrafią być dodatkowo potęgowane przez echo, które może występować na klatkach schodowych. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie wyciszenie wejścia, nieproszeni goście wcale nie będą musieli wchodzić do naszego mieszkania, abyśmy słyszeli każdy ich ruch. Izolację akustyczną wyraża się w dB – im wartość jest mniejsza, tym mniej dźwięków przedostaje się do środka. Niestety, informacja o tym parametrze nie zawsze jest umieszczana w opisie drzwi. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na budowę drzwi. Najrozsądniej będzie wybrać przylgowe – takie, w których krawędź skrzydła jest nieco dłuższa i zachodzi na ościeżnice. Jeśli dodatkowo są wykończone uszczelką, możemy mieć pewność, że są bardziej dźwiękoszczelne niż te, które nie posiadają tych elementów.

Przy wyborze idealnych drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły oraz uważnie zapoznać się z ich opisem, aby nie przeoczyć pozornie nieistotnych detali. Przede wszystkim, w razie braku odpowiednich informacji, będziemy wiedzieć, o co zapytać sprzedawcę.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Nowy szef produkcji grupy w PORCIE

Nowy szef produkcji grupy w PORCIE

Marcin Bąk został dyrektorem produkcji grupy w Porta...

SPARK – nowa marka stalowych drzwi ppoż.

SPARK – nowa marka stalowych drzwi ppoż.

SPARK – pod taką nazwą spółka Stalprodukt-Zamość...

EASY GLASS SMART, czyli montaż balustrady w ekspresowym tempie

EASY GLASS SMART, czyli montaż balustrady w ekspresowym tempie

System Easy Glass Smart pełen jest innowacyjnych...

Dekory kamienne w drzwiach aluminiowych DAKO oraz nowe modele drzwi

Dekory kamienne w drzwiach aluminiowych DAKO oraz nowe modele drzwi

Sześć nowych modeli dobrze wpisuje się w najnowsze...

Podświetlane skrzydło drzwiowe... bo liczy się pierwsze wrażenie

Podświetlane skrzydło drzwiowe... bo liczy się pierwsze wrażenie

Kompozytowe drzwi VIKKING z podświetlanym skrzydłem to...» Więcej na subportalu drzwi