Duże przeszklenia w domu – na co zwrócić uwagę?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Moda na duże przeszklenia w domach trwa od kilku lat.

fot. G-U POLSKA

Moda na duże przeszklenia w domach trwa od kilku lat.


Zobacz również:

oknoad

Dobry Montaż

Bezpieczne przenoszenie szyb!

Ekspert Stolarki


Moda na duże przeszklenia w domach trwa od kilku lat. Kojarzą się nam przede wszystkim z nowoczesnymi budynkami, ale spotykamy je też w popularnych loftach. Specjaliści z G-U Polska podpowiadają, o czym warto pomyśleć nim zdecydujemy się na duże okna w naszym domu.

Już na etapie projektowania warto zapoznać się z przepisami, które wyznaczają minimalną wielkość okien w pokojach dziennych, sypialniach czy kuchniach. Powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. W innych pomieszczeniach, takich jak piwnica czy garaż, dopuszczalny jest stosunek 1:12. Najczęściej montuje się okna w proporcji 1:5 – 1:4. Montaż większych okien wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. 

» Izolacja cieplna

Źle zaprojektowany dom z dużymi przeszkleniami zimą może okazać się bardzo chłodny, natomiast latem może dojść do „efektu szklarni”. Aby tego uniknąć, trzeba dobrać odpowiednie dla projektu szyby. Dzisiejsze technologie pozwalają na montaż szyb zapewniających izolację latem i nie odbierających ciepła zimą. Specjalne szkło „przeciwsłoneczne” znacznie minimalizuje efekt nagrzewania. Tego typu powłoki można łączyć, dzięki czemu zimą okna nie zabierają z domu ciepła, a latem dodatkowo go nie nagrzewają. 

Niewidoczne dla mieszkańców, ale mające duże znaczenie, jest uszczelnienie pomiędzy oknem a murem. Powinno być ono trójwarstwowe – wewnętrzne, zapobiegające kondensacji wody, środkowe zapewniające odpowiednią izolację akustyczną i termiczną, oraz zewnętrzne, który pełni funkcję „ochrony pogodowej”.

» Bezpieczeństwo i zdalne sterowanie

Duże przeszklenia mogą kojarzyć się z brakiem bezpieczeństwa. Decydujący jest tutaj wybór materiałów. Najtańsze rozwiązania rzeczywiście mogą okazać się mało bezpieczne, dlatego lepiej zdecydować się na materiały najwyższej jakości. Odpowiednio dobrane szyby mogą ochronić zarówno przed włamaniem, jak i skaleczeniem, np. w przypadku uderzenia w okno. Najbardziej bezpieczne są szyby laminowane i hartowane. Warto zwrócić uwagę na klasę szyby – P1A i P2A to szyby odporniejsze na zniszczenie, jednak jako antywłamaniowa określana jest klasa P4A.  Co ciekawe, ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa mają okucia. 

Innowacją są okucia ze specjalnym system mikrowentylacji. Zapewnia on komfort wietrzenia oraz zabezpieczenie antywłamaniowe RC2. Dobrym rozwiązaniem są również elektroniczne funkcje, takie jak czujka pogodowa, dzięki której okna same zamykają się w czasie deszczu. Oknami można też sterować na odległość za pomocą telefonu. Za bezpieczne uznawane są okucia podnoszono-przesuwne, które sprawdzają się znacznie lepiej niż klasyczne drzwi tarasowe. 

» Stylowa nowoczesność

Duże przeszklenia powiększają wnętrza i łączą przestrzeń domu z otaczającą go przyrodą, dlatego świetnie sprawdzają się w domach w pobliżu lasu czy z pięknym ogrodem. Zaletą jest też mnóstwo naturalnego światła, które – w zależności od pory dnia – zmienia wygląd wnętrza. Duże okna czy drzwi tarasowe dodają bardzo nowoczesnego charakteru i elegancji, niestety sprawdzają się one tylko w dużych domach, ponieważ ograniczają możliwość ustawienia mebli. Niepodważalną zaletą jest jednak naturalne słoneczne światło, które poprawia samopoczucie i dodaje energii. 

#drzwi_przesuwne, #drzwi_balkonowe, #okucia_drzwiowe

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Nowości w ofercie VIKKING

Nowości w ofercie VIKKING

Wraz z nową ofertą 2018/2019 firma VIKKING wprowadza...

Wybrać odpowiednie drzwi wejściowe

Wybrać odpowiednie drzwi wejściowe

Jakie są najważniejsze kryteria, które trzeba wziąć...

Czy drzwi z aluminium mogą być energooszczędne?

Czy drzwi z aluminium mogą być energooszczędne?

Współczesna architektura to nie tylko wyjątkowy...

Nowe propozycje drzwi zewnętrznych STOLPAW

Nowe propozycje drzwi zewnętrznych STOLPAW

Nowy katalog drewnianych drzwi zewnętrznych STOLPAW to...

Nowy system przesuwny MUTO 60 od dormakaba

Nowy system przesuwny MUTO 60 od dormakaba

Nowy system przesuwny MUTO 60 jest następcą systemu...» Więcej na subportalu drzwi