Okna otwarte na ogród – zalety systemów HST i PSK

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Okna o wielkich gabarytach to tak naprawdę… system drzwi przesuwnych.

fot. KRISPOL

Okna o wielkich gabarytach to tak naprawdę… system drzwi przesuwnych.


W przeciwieństwie do tradycyjnych okien balkonowych otwierających się rozwiernie – w przypadku systemów HST i PSK przestrzeń przed oknem pozostaje do naszej dyspozycji.

fot. KRISPOL

W przeciwieństwie do tradycyjnych okien balkonowych otwierających się rozwiernie – w przypadku systemów HST i PSK przestrzeń przed oknem pozostaje do naszej dyspozycji.

System unoszono-przesuwny HST

fot. KRISPOL

System unoszono-przesuwny HST

System uchylno-przesuwny PSK

fot. KRISPOL

System uchylno-przesuwny PSK

Uzyskanie jasnej przestrzeni salonu wypełnionej naturalnym światłem to marzenie każdego inwestora.

fot. KRISPOL

Uzyskanie jasnej przestrzeni salonu wypełnionej naturalnym światłem to marzenie każdego inwestora.

Duże przeszklenia pozwalają napełnić przestrzeń domu naturalnym światłem i jednocześnie integrują wnętrze budynku z jego otoczeniem. Nie dziwi zatem rosnąca popularność tego rozwiązania wśród inwestorów indywidualnych. W tym artykule skupimy się na przedstawieniu zalet systemów unoszono-przesuwnego HST oraz uchylno-przesuwnego PSK. 

Okna o wielkich gabarytach to tak naprawdę… system drzwi przesuwnych, dzięki któremu zawdzięczają swoją nazwę. W dalszej części tekstu eksperci KRISPOL wyjaśniają, na czym polegają różnice między nimi.

» Duże i lekkie w obsłudze

Rozmiary, jakie osiągają oba systemy, są naprawdę imponujące. Maksymalna szerokość ościeżnicy w systemie HST wynosi ponad 6 m, a powierzchnia okna może sięgać nawet 14 m². Z kolei system PSK pozwala na konstruowanie okien o szerokości 3 m i powierzchni 8 m². Wiele osób sądzi, że otwieranie tak dużych okien to spore wyzwanie, któremu sprostają jedynie najsilniejsi. Nic bardziej mylnego. Domownicy nie odczują ich ciężaru za sprawą okuć, które wykonują za nas całą pracę. 

Systemy różnią się między sobą obsługą. Otwierając okno w systemie PSK najpierw uchylamy i odsuwamy skrzydło, a następnie przesuwamy po szynie znajdującej się w prowadnicy w dolnej części ościeżnicy. To rozwiązanie zapewnia płynne oraz bezszelestne przesuwanie nawet bardzo dużych okien. Skrzydło okna w tym systemie może być pozostawione w położeniu uchylonym w taki sam sposób, jak w oknach tradycyjnych. W przypadku okna HST skrzydło ruchome przesuwamy za skrzydło stałe. Jego obsługa nie wymaga użycia siły, ponieważ skrzydło porusza się na rolkach po ukrytej w podłodze szynie. Efekt uchylenia okna HST uzyskuje się po prostu zatrzymując skrzydło w dowolnym miejscu i opuszczając je za pomocą klamki. 

» Praktyczne i wygodne rozwiązania

System HST można wyposażyć w napęd, otwieranie i zamykanie za pomocą pilota, a także zaprogramować scenariusz wietrzenia pomieszczeń. Ponadto okno HST posiada okucia półautomatyczne, które wspomogą ich otwieranie i zamykanie. W przypadku HST istnieje możliwość wyposażenia systemu we wspomaganie ruchu klamki.

» Niskie progi na wszystkie nogi

Próg okna w systemie PSK nie przekracza 7 cm. Dzięki zastosowaniu systemu przesuwnego, przestrzeń przed oknem jest dostępna. W przypadku okien HST bardzo niski próg jest niemal zlicowany z podłogą, dzięki czemu zyskujemy płynne przejście do ogrodu, np. wózkiem. Ponadto to bezpieczne rozwiązanie, gdy w domu obecne są dzieci, a dla osób starszych nie stanowi on przeszkody w wyjściu na ogród. 

» Dodatkowa przestrzeń

Niezaprzeczalnym atutem obydwu rozwiązań jest oszczędność miejsca. W przeciwieństwie do tradycyjnych okien balkonowych otwierających się rozwiernie – w przypadku systemów HST i PSK przestrzeń przed oknem pozostaje do naszej dyspozycji. Okna uchylno- i podnośno-przesuwne są również stabilniejsze od rozwiernych, ponieważ po otwarciu duże skrzydła okienne nie utrzymują się na zawiasach, ale są podparte na całej szerokości.

» Niższe złożenie skrzydeł, to jeszcze więcej światła

Uzyskanie jasnej przestrzeni salonu wypełnionej naturalnym światłem to marzenie każdego inwestora. Taki efekt pozwalają uzyskać w szczególności okna HST. W ich przypadku dolna część konstrukcji znajduje się poniżej poziomu podłogi i od szyby oddziela podłogę tylko wysokość profilu skrzydła okna. Dzięki temu można uzyskać większą powierzchnię szyby na całej ścianie, a co za tym idzie – wpuszczamy do wnętrza jeszcze więcej światła.

» Duże przeszklenie = ciepło bez strat?

Do niedawna przeciwnicy dużych okien przytaczali argument, że tak duża powierzchnia szyby to gorsza termoizolacja, a w konsekwencji wyższe wydatki na ogrzewanie. Nowoczesne zdobycze techniki okiennej stosowane w oknach pozwalają zagwarantować, że utrata ciepła jest właściwie znikoma. Systemy PSK i HST wyposażone są w:
  • nowoczesne profile PVC o odpowiedniej liczbie i wielkości komór wewnętrznych,
  • nowoczesne niskoemisyjne pakiety 3-szybowe wyposażone w ciepłą ramkę.
Ponadto system HST posiada zaawansowane technologicznie materiały kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym i wypełnione pianką (próg HST Prestige) oraz wzmocnienie aluminiowe z przekładką termiczną. Zaawansowane technologicznie złożenia dodatkowych profili uszczelniających odpowiednio ograniczają utratę ciepła na wszelkich połączeniach. 

» Światło pod kontrolą

Osoby sceptycznie nastawione do dużych okien jako mankament wskazują możliwość nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń w okresie letnim oraz mniejsze poczucie prywatności. Aby rozwiać te obawy, eksperci KRISPOL szczególnie polecają zastosowanie żaluzji fasadowych, które są coraz popularniejszym rozwiązaniem na polskim rynku. Montowane są na zewnątrz budynku, a ich lekka, aluminiowa konstrukcja nadaje bryle budynku lekkości i nowoczesnego charakteru. Żaluzje zapewniają skuteczną ochronę termiczną, a także zmniejszają natężenie hałasu i skutecznie zabezpieczają stolarkę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Otwieranie i zamykanie w zakresie 90 i 180 stopni daje możliwość kontrolowania ilości wpadającego światła. Żaluzje sterowane są za pomocą silnika i mogą współpracować z systemem automatyki pogodowej.

Zarówno system drzwiowy HST i PSK, jak i żaluzje fasadowe dostępne są w kilkudziesięciu okleinach zgodnych ze światowymi trendami designu. To ogromna zaleta, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu dokładnie takiej samej kolorystyki okna i żaluzji. 

» Bezpieczeństwo na medal

Większa powierzchnia przeszklenia to większe pole manewru dla potencjalnych włamywaczy? Nic z tych rzeczy. Dzięki zastosowaniu okuć renomowanych producentów, które mogą być certyfikowane w jednej z klas odporności na włamanie (posiadają wtedy większą liczbę zaczepów antywłamaniowych), zyskujemy większą pewność, że nasze okna stanowią skuteczniejszą barierę przed niechcianymi gośćmi. Okna można wyposażyć także w czujniki otwarcia, które można podpiąć pod system alarmowy. Pamiętajmy także, że osłony zewnętrzne stanowią dodatkową barierę dla intruzów. 
#drzwi_przesuwne, #drzwi_hst, #drzwi_psk, #krispol

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

KRISPOL Sp. z o.o.

62-300 Września
Psary Małe, ul. Budowlana 1
tel.: 061 662 41 00
Fax: 061 436 76 48
e-mail: biuro@krispol.pl
http://www.krispol.pl
http://www.facebook.com/KRISPOLpl/Zamiast tradycyjnego klucza

Zamiast tradycyjnego klucza

Czytnik linii papilarnych lub RFID, pilot, klawiatura...

Blisko co drugi Polak decyduje się na białe drzwi

Blisko co drugi Polak decyduje się na białe drzwi

Aż 43% osób, które dokonały zakupu drzwi w 2017 r....

Nowy szef produkcji grupy w PORCIE

Nowy szef produkcji grupy w PORCIE

Marcin Bąk został dyrektorem produkcji grupy w Porta...

SPARK – nowa marka stalowych drzwi ppoż.

SPARK – nowa marka stalowych drzwi ppoż.

SPARK – pod taką nazwą spółka Stalprodukt-Zamość...

EASY GLASS SMART, czyli montaż balustrady w ekspresowym tempie

EASY GLASS SMART, czyli montaż balustrady w ekspresowym tempie

System Easy Glass Smart pełen jest innowacyjnych...» Więcej na subportalu drzwi