Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne?

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Drzwi wewnętrzne PRADO

fot. POL-SKONE

Drzwi wewnętrzne PRADO


Drzwi wewnętrzne IMPULS

fot. POL-SKONE

Drzwi wewnętrzne IMPULS

Drzwi wewnętrzne RESIST

fot. PORTA

Drzwi wewnętrzne RESIST

Drzwi wewnętrzne wejsciowe PORTA

fot. PORTA

Drzwi wewnętrzne wejsciowe PORTA

Pomimo tego, że trendy wnętrzarskie w ostatnich latach promują pozostawianie otwartej przestrzeni, szczególnie w większych, przestronnych pomieszczeniach, jak salon czy jadalnia, trudno wyobrazić sobie mieszkanie pozbawione drzwi wewnętrznych. Oddzielają one od siebie pomieszczenia o różnych funkcjach, zapewniają prywatność i mają duży wpływ na estetykę całego wnętrza. 

Drzwi wewnętrzne, w przeciwieństwie do zewnętrznych wejściowych, nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na funkcję i specyfikę  pomieszczeń, w których mają zostać zamontowane. 

» Różne drzwi do różnych pomieszczeń

Chociaż tego typu wyroby powinniśmy wybierać dopiero posiadając kompletną wizję aranżacji wnętrza, to kwestie estetyczne nie są najważniejsze – drzwi spełniają bowiem określone role. Producenci nowoczesnych rozwiązań w swojej ofercie posiadają wiele rodzajów drzwi przystosowanych do konkretnych pomieszczeń. Dla przykładu: skrzydło drzwiowe dedykowane do zastosowania w łazienkach musi być odporne na wilgoć i posiadać specjalne otwory poprawiające wentylację oraz ułatwiające wysychanie pomieszczenia. W połączeniach domu z kotłownią lub garażem stosuje się natomiast drzwi techniczne, stanowiące barierę przed ogniem i dodatkowo chroniące przed stratami energii cieplnej.

Wybierając drzwi, musimy zdecydować o ułożeniu ich względem ościeżnicy. Drzwi bezprzylgowe, „chowające się” w ościeżnicy, najlepiej sprawdzą się w przypadku pomieszczeń często zamkniętych. Drzwi przylgowe nazywane tradycyjnymi, w których część skrzydła zachodzi na ościeżnicę, a zawiasy pozostają na zewnątrz skrzydła, zapewniają lepszą izolację akustyczną, a dzięki prostszej konstrukcji są także tańsze. Kolejnym aspektem jest kierunek otwierania. Aby go rozróżnić, należy stanąć przed drzwiami od strony widocznych zawiasów. Jeśli znajdują się one po prawej stronie, to mamy do czynienia z drzwiami prawostronnymi i analogicznie – z lewostronnymi, gdy zawiasy znajdują się po lewej stronie. Konieczne jest dostosowanie kierunku otwierania drzwi do danego pomieszczenia. 

Skrzydła drzwiowe w przypadku łazienek i kotłowni muszą być otwierane na zewnątrz ze względów bezpieczeństwa, gdyż przy zasłabnięciu osoby przebywającej wewnątrz, łatwiej dostać się do środka celem udzielenia pomocy. Do drzwi wewnętrznych zalicza się również drzwi wewnętrzne wejściowe do mieszkań w blokach lub kamienicach, które przede wszystkim powinny zapewniać bezpieczeństwo. Ważne jest więc, aby posiadały, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami, zabezpieczenia antywłamaniowe i solidne wypełnienie z płyty, która zwiększy jednocześnie izolację pomieszczeń, tłumiąc dźwięki dobiegające z korytarza i ograniczając straty ciepła.

» Dodatkowe możliwości

Dla inwestorów ważna jest też cena. Klienci, którym zależy na tańszych, lecz równie dobrze wyglądających drzwiach wewnątrzlokalowych, mogą wybrać wyrób z wypełnieniem „plastrem miodu”. Takie drzwi ważą stosunkowo niewiele, około 17 kg. Dla inwestorów, którzy potrzebują lepszej izolacyjności cieplnej i akustycznej, poleca się produkty z wypełnieniem z płyty wiórowej. Są one jednak cięższe, gdyż ważą nawet do 38 kg.

Jeśli wiemy, jakie funkcje powinny spełniać drzwi w konkretnym pomieszczeniu, warto dopasować je do aranżacji i wystroju wnętrza. Producenci często zapewniają też możliwość personalizacji wyrobu. Do domów urządzonych w nowoczesnym stylu dobrze pasować będą drzwi ze szklanymi elementami, np. ze szkła przezroczystego, matowego, barwionego, witrażowego czy ornamentowego. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań powinni wybrać modele drewniane lub drewnopochodne. Ciekawym pomysłem, łączącym aspekty wizualne oraz funkcjonalność, jest umieszczenie drzwi z lustrem i ukrytymi zawiasami w niewielkich pomieszczeniach, co pomoże optycznie powiększyć przestrzeń.

» Dobry montaż to podstawa

Drzwi zostały wybrane – kolejny krok to ich prawidłowy montaż. Tę czynność najlepiej powierzyć fachowcowi, który zna właściwości produktu. Producenci często uzależniają utrzymanie gwarancji na wyrób od instalacji przeprowadzonej przez autoryzowaną ekipę monterską. Samodzielny montaż drzwi wydaje się z pozoru łatwym zadaniem, jednak można tu popełnić błędy, które wpłyną na obniżenie funkcjonalności i estetyki produktu. – Najczęstsze pomyłki przy samodzielnej instalacji to np. nieprecyzyjny montaż ościeżnicy, m.in. jej niepoprawne wypoziomowanie, brak zachowania kątów prostych lub użycie zbyt dużej ilości piany montażowej. Do tego dochodzi też niewłaściwa regulacja zawiasów. Niedoświadczone osoby mogą także źle wybrać stronę, w którą otwiera się skrzydło drzwiowe. Profesjonalna ekipa wykona dobry montaż zapewniający pełną funkcjonalność wyrobu – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych istnieje wiele czynników mających wpływ na podjęcie dobrej decyzji. Aspekt wizualny ma duże znaczenie, ponieważ estetyka i dopasowanie do wystroju wnętrza to dla wielu osób sprawa nadrzędna. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że głównym zadaniem drzwi jest zapewnienie komfortu oraz prywatności, a te funkcje zostaną spełnione, tylko jeśli nowoczesne produkty zostaną właściwie zamontowane.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Nowy szef produkcji grupy w PORCIE

Nowy szef produkcji grupy w PORCIE

Marcin Bąk został dyrektorem produkcji grupy w Porta...

SPARK – nowa marka stalowych drzwi ppoż.

SPARK – nowa marka stalowych drzwi ppoż.

SPARK – pod taką nazwą spółka Stalprodukt-Zamość...

EASY GLASS SMART, czyli montaż balustrady w ekspresowym tempie

EASY GLASS SMART, czyli montaż balustrady w ekspresowym tempie

System Easy Glass Smart pełen jest innowacyjnych...

Dekory kamienne w drzwiach aluminiowych DAKO oraz nowe modele drzwi

Dekory kamienne w drzwiach aluminiowych DAKO oraz nowe modele drzwi

Sześć nowych modeli dobrze wpisuje się w najnowsze...

Podświetlane skrzydło drzwiowe... bo liczy się pierwsze wrażenie

Podświetlane skrzydło drzwiowe... bo liczy się pierwsze wrażenie

Kompozytowe drzwi VIKKING z podświetlanym skrzydłem to...» Więcej na subportalu drzwi