Sprawna wentylacja ważna przez cały rok

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Okno z automatycznym systemem wymiany powietrza Schüco VentoFrame

fot. Schüco

Okno z automatycznym systemem wymiany powietrza Schüco VentoFrame


Okno aluminiowe z systemem  wentylacji Schüco VarioAir

fot. Schüco

Okno aluminiowe z systemem wentylacji Schüco VarioAir

Schüco VentoLife – automatyczny system  wentylacji i filtracji w jednym

fot. Schüco

Schüco VentoLife – automatyczny system wentylacji i filtracji w jednym

Zimą większość czasu spędzamy w zamkniętych, często źle wentylowanych budynkach. Wraz z nadejściem wiosny można nieco szerzej otworzyć okna, jednak wietrzenie pomieszczeń w ten sposób wiąże się ze stratami cieplnymi. Jednym ze sposobów na efektywną wymianę powietrza w budynkach przez cały rok są energooszczędne systemy wentylacji okiennej.


Najpopularniejszym rodzajem systemu wentylacji w budynkach jest wentylacja grawitacyjna, która bazuje na naturalnej różnicy ciśnień między otoczeniem zewnętrznym a pomieszczeniami. W tradycyjnym budownictwie jeszcze do lat 80. wymiana powietrza była realizowana przez nieszczelności w stolarce okiennej, jednak wiązało się to z nieprzyjemnymi przeciągami i dużymi stratami energii cieplnej. Wraz ze zmianami w przepisach odnośnie energooszczędności wzrosła termoizolacyjność i szczelność powłok budynków, co powoduje, że tradycyjne systemy mogą nie zapewniać odpowiedniej krotności wymian powietrza. Brak wentylacji jest nie tylko niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego, lecz także może pogorszyć stan techniczny budynku. Okna Schüco ze zintegrowanymi systemami wentylacji powstały z myślą o efektywnym wspomaganiu naturalnej wymiany powietrza w energooszczędnych budynkach.

Na czym polega wentylacja grawitacyjna?


Zasadnicza reguła mówi, że objętość powietrza wchodzącego do budynku musi być taka sama, jak usuwana z niego ilość powietrza zużytego. Ponadto obowiązujące warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określają minimalną wielkość strumieni na poziomie przynajmniej 20 m³/h na każdą osobę, która przebywa na stałe w budynku. Zapewnienie takich minimalnych krotności ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż 3 osoby, co może mieć miejsce w dużych domach jednorodzinnych czy obiektach biurowych. 

Niesprawna wentylacja powoduje pogorszenie jakości mikroklimatu panującego we wnętrzach. Zbyt wysokie stężenie dwutlenku węgla, pary wodnej czy zanieczyszczeń chemicznych pochodzących z materiałów budowlanych w postaci lotnych związków organicznych (LZO) mogą być bezpośrednią przyczyną takich niepożądanych dolegliwości, jak senność, bóle głowy czy nawet w dalszej perspektywie – alergie. Ponadto wilgoć zalegająca w powietrzu wykrapla się na chłodniejszych elementach pomieszczenia, jak np. szyby i narożniki okien, z czasem doprowadzając do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Wszystko to może prowadzić do syndromu chorego budynku i stopniowej degradacji jego elementów budowlanych. 

Jak zapewnić czyste powietrze w budynku?


Często doradzanym rozwiązaniem jest dokładne wietrzenie pomieszczeń przez otwieranie okien. W sezonie zimowym, wczesną wiosną oraz późną jesienią prowadzi to do wychładzania budynku i znacznej ucieczki energii cieplnej, którą później trzeba na nowo wyprodukować, by przywrócić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Z podobnych powodów jest to również niewskazane w ciepłe dni w pomieszczeniach z klimatyzacją. 

Najprostszą i najbardziej efektywną ekonomicznie alternatywą dla wietrzenia budynków czy systemu wentylacji mechanicznej jest montaż okien z ciśnieniowymi nawiewnikami, jak np. system Schüco VarioAir stosowany w oknach aluminiowych z serii Schüco AWS. Integrowany estetycznie z ramą okienną mechanizm w postaci kasetki samoczynnie reaguje na zmienne napory wiatru i pod wpływem różnicy ciśnień uchyla przesłonę, wpuszczając odpowiedni strumień powietrza do pomieszczenia – tłumaczą eksperci Schüco. 


Na podobnej zasadzie działa system Schüco VentoFrame z samoregulacyjną zewnętrzną listwą osłonową, która otwiera się pod wpływem ciśnienia wiatru, a zamyka w momencie wyrównania ciśnień. Obydwa rozwiązania zapewniają wentylację bez uciążliwych przeciągów czy hałasów dobiegających z zewnątrz i znacząco obniżają straty energii dzięki regulacji objętości napływających strumieni. 

Wentylacja okienna, oprócz dostarczania dawki powietrza z zewnątrz, może także w inteligentny sposób zadbać o jego czystość. Zapewnia to system Schüco VentoLife o wysokiej wydajności na poziomie 60 m³/h, który łączy w sobie funkcje wentylacji i filtracji powietrza. Estetyczna kaseta integrowana pionowo lub poziomo z ramą okienną posiada wielowarstwowy filtr wyłapujący bardzo małe zanieczyszczenia o wielkości nawet 1 µm. W okresie zimowym strumień napływający z zewnątrz jest oczyszczany ze szkodliwych pyłów smogu, a wiosną – z pyłków roślinnych powodujących alergie. Nad jakością powietrza stale czuwa system inteligentnych czujników, który w razie wykrycia szkodliwych substancji uruchamia urządzenie. 

Nowoczesne rozwiązania wentylacji okiennej nie tylko działają więc jako składnik usprawniający wentylację w budynku, lecz także mogą spełniać bardziej zaawansowane funkcje związane z ochroną zdrowia użytkowników.

#VentoLife, #VentoFrame, #wentylacja, #wentylacja_okienna, #nawiewniki

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Strona główna | O firmie | Oferta | Publikacje | Sieć sprzedaży - kontakt | Praca

Schüco International Polska Sp. z o.o.

96-321 Siestrzeń, Gm. Żabia Wola.
ul. Żelechowska 2
tel.: +48 / 46 858 32 00
Fax: + 48 / 46 858 32 01
e-mail: schueco@schueco.pl
http://www.schueco.pl
http://www.facebook.com/schueco3 generacja profili transportowo-montażowych od Metal-Plast

3 generacja profili transportowo-montażowych od Metal-Plast

Na rynku jest już dostępna 3 generacja profili...

Modernizacja w stylu Bauhaus

Modernizacja w stylu Bauhaus

Modernizacja domu z przełomu lat 60. i 70. pokazuje, jak...

Zamek Office Mundus – sprytnie pomyślany

Zamek Office Mundus – sprytnie pomyślany

Obecna architektura dąży do uzyskania jak największej...

VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych (relacja)

VI Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych (relacja)

Rodzinne wartości skutecznie zwiększają wartość...

Sterowanie domem na odległość – jak działają inteligentne drzwi tarasowe?

Sterowanie domem na odległość – jak działają inteligentne drzwi tarasowe?

Dzięki technologii korzystanie z drzwi tarasowych może...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria